1. 1.
  ak parti'nin kitlesi, yani sağ tandanslı seçmen kitlesi türkiye'de iktidarı belirleyen kitle konumunda şu an.

  ideoloji partilerinin yükselişi zordur ama yok olması daha zordur. daha önce merkez parti konumundaki, dyp, anap, refah, dsp gibi partiler liderlerinin ölmesi veya pasifize olmasınadn sonra asla yeni lidere ayak uyduramamışlardır. adalet ve kalkınma partisi de tam olarak bu profilde partidir. recep tayyip erdoğan, akp'nin tamamı demektir ve alternatifi parti içinde kesinlikle yoktur. ve onun siyasi hayatı bitiminde, dsp'ye olan, dyp'ye olan, anap'a olan muhtemelen akp'nin de başına gelecektir.

  bu seçim kazandıran sağ kitlenin, akp dışında sempati duyduğu tek parti mhp olması amaçlanıyor. ki nispeten bu sağlandı da. devletçi bir parti ve atatürkçü çizgisi belli bir parti olarak dengeleyici ve iktidar alternatifi imajını ortaya koyuyor.

  anlayacağınız, benim çözümlemem, uzun vadede bir iktidar olma planı yaptı devlet bahçeli. chp'nin hiçbir alternatif üretememesi, andımız konusuna bile tepkisiz kalması da, mhp'nin elini güçlendiriyor.

  not: tarafsız bir öngörü yazısıdır.
  1 -1 ... saldirayterk
 2. 2.
  bu adamın amacına kafa yormak kadar gereksiz bir uğraş olamaz. Birtakım siyasi hesaplar peşinde değil, kendini (artık nasıl bir şekilde köşeye sıkıştırılmışsa) kurtarmanın derdindedir.
  ... bonpourlorient
 3. 3.
  Türkçüleri belli bir sınır dahilinde tutmak. Kendisi ve MHP bunu gayet iyi yapıyor.

  Esas ve samimi Türkçüler, Türkçülüğü AKP kuyruğu haline getirmiş bu adamı asla affetmemeli.
  -1 ... bakma bana oyle sevgilim var
 4. 4.
  milli ve yerli'lerin safında. yoksa cumhuriyetçi ve teröristçilerle olmak çok kolay.
  -2 ... daga surten davsan