1. 1.
  Devlet yönetiminde söz sahibi kimse.
  -1 ... sulh
 2. 2.
  siyasete bulaşmadan, devleti için çalışan üst düzey bürokratlar en sevilenleridir.
  -1 ... palta
 3. 3.
  (bkz: politikos)
  1 -1 ... ess ess
 4. 4.
  dünya genelinde gücü elinde tutan kişilerdir . insanın en büyük düşmanı kendi iradesidir. eline beyninin alamayacağı miktarda güç geçen kişi mutlak surette bu gücün etkisine girecektir. zaman zaman kendisini kaybedip bilinçaltındaki düşüncelerini istemeden ortalık yerlerde söyleyip gerçek niyetini ve kişiliğini ortaya çıkaracaktır. bu yüzden plato devlet adlı eserinde bize şeçenekler sunmuştur. ya filozoflar devlet adamı olmalıdır ya da devlet adamları filozof olmalıdır. bir ülkenin iyi ve akıllıca yönetilmesi insanın düşünebilmesinden geçer. devlet adamı mutlaka bir ideolijiyi temsil edecektir ancak körü körüne tek tarflı bir politika izlememelidir. latinceden gelen politika kelimesi zaten çoklu anlamına gelmektedrir. devlet adamı bir tarafı önemserken diğer tarafı da unutmamalıdır. Her zaman akıllı ve nerede nasıl davranacağını ve konuşacağını bilen kimse olması gerekir. Asla gücün kendisini ele geçirmesine izin vermemelidir.
  -1 ... meo
 5. 5.
  "Bugün bütün dünya milletleri aşağı yukarı akraba olmuşlardır ve olmakla meşguldürler. Bu nedenle insan mensup olduğu milletin varlığını ve saadetini düşündüğü kadar, bütün dünya milletlerinin huzur ve refahını düşünmeli ve kendi milletinin saadetine ne kadar önem veriyorsa bütün dünya milletlerinin saadetine katkıda bulunmak için elinden geldiği kadar çalışmalıdır.

  Bütün akıllı adamlar takdir ederler ki, bu yolda çalışmakla hiçbir şey kaybedilmez. Çünkü dünya milletlerinin mutluluğuna çalışmak, diğer bir yoldan kendi huzur ve mutluluğumuzu temine çalışmak demektir. Dünyada ve dünya milletleri arasında barış, dayanışma ve iyi geçim olmazsa, bir millet kendi kendisi için ne yaparsa yapsın huzurdan mahrumdur. Onun için ben sevdiklerime şunu tavsiye ederim:

  Milletleri sevk ve idare eden adamlar, tabii önce kendi milletinin varlığını ve mutluluğunu sağlamak isterler. Fakat aynı zamanda bütün milletler için aynı şeyi istemek lazımdır.

  Bütün dünya olayları bize bunu açıktan açığa ispat eder. En uzakta zannettiğimiz bir olayın bir gün bizi bir gün etkilemeyeceğini bilemeyiz.

  Bunun için insanlığın hepsini bir vücut ve bir milleti bunun bir uzvu kabul etmek gerekir. Bir vücudun parmağının ucundaki acıdan diğer bütün organlar müteessir olur.

  'Dünyanın filan yerinde bir rahatsızlık varsa bana ne' dememeliyiz. Böyle bir rahatsızlık varsa tıpkı kendi aramızda olmuş gibi onunla ilgilenmeliyiz. Olay ne kadar uzak olursa olsun bu esastan şaşmamak lazımdır. işte bu düşünüş, insanları, milletleri ve hükümetleri bencillikten kurtarır. Bencillik kişisel olsun, milli olsun daima fena kabul edilmelidir. "

  (1937, Ankara) (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 324-327)
  1 -1 ... gore gori chapa tipa rota hey
 6. 6.
  siyasetçiyle karıştırılmaması gereken ststüdür.
  siyasetçi için; (bkz: rte)
  devlet adamı için; (bkz: mustafa kemal atatürk)
  1 -1 ... yuricarlione
 7. 7.
  ulu önder mustafa kemal atatürk'ten sonra türkiye cumhuriyeti devlet adamı kavramını unutmuştur.işte asıl sorunumuz bu bence ülkemiz henüz devlet adamı çıkartamamıştır.
  ... damacanavar
 8. 8.
  "devlet insanı" olarak değiştirilmeye çalışılan kavram. (bkz: bilim insanı)
  ... visneasidi
 9. 9.
  şu anda en cok ihtiyacimiz olan pozisyon .
  ... ronin25
 10. 10.
  devlet adamı; devlet işlerini en güzel şekilde yapan, yaptığı her işte hakkı gözeten, devletinin kalkınması için gecesini gündüzüne katan er kişidir diyebiliriz. devlet adamı olarak rahmetli vali recep yazıcıoğlu iyi bir örnek teşkil eder. kavramı biraz açtığımız zaman; aslında yaptığı her işte devletini gözeten insanda devlet adamıdır. devletine gelen zararın bireylerimizin aslında kendi zararları olduğunu anlaması gerekmektedir. devlet adamı kendi menfaatlarini değil, devlet menfaatlerini gözetir. devlet adamları, devlet işlerine nefislerini kaptırmazlar. egolarını tatmin etmezler. devlet adamı, adamın adamı değil, devlet adamıdır. ve devlet her zaman öz evladını harcar. bu ülkede devlet adamı çok yetişir keza çok trafik kazasıda geçirir devlet adamları!
  ... ferdam