1. 1.
  kölemen devleti veya memlükler olarak bilinen devletin resmi adıdır.

  baybars komutasında haçlı devletini yıkmışlar, moğolları yenilgiye uğratmışlardır. tarihi anlamda kilit durumunda, askeri aristokrat yapıya sahip bir devlettir.
  3 ... kutsal ruh
 2. 2.
  Selçuklu üstüne yürüyen moğolları ağır yenilgiye uğratmış devlet.Üstelik bu ilk yenilgidir.Memlük komutanı baybars kıpçak türküdür.Ama selçuklular baybars'ı karşılamaya gitmemiş ve baybars da kızıp geriye dönmüştür.Bunun üstüne moğollar yenilginin acısını bölge halkını kılıçtan geçirerek almıştır.
  Devlette en üst kademelerde türkler görev almıştır.Devletin bir diğer adı da kölemendir.Bunun nedeni araplar'dan çok türklerin,çerkezler'in devlette görev almasıdır.
  Selahaddin eyyübi de memlükler'in bu geleneğini devam ettirmiştir.
  Memlüklüler'ü yıkan devlet ise osmanlı'dır.Memlük devleti'ni yıkıp halifeliği ele almışlardır.
  Memlükler oldukça disiplinli orduları sahiptir.Osmanlı devleti'ne yenilmelerinin sebebini tarihçiler sahra toplarına bağlamaktadır.
  Osmanlı bu toprakları çölden geçirirken oldukça zorlanacakken bu esnada yağmur yağmış ve bu sayede topları geçirmişlerdir.
  Memlüklüler osmanlı saldırısını beklerken saldırı arkadan gerçekleşmiştir ve memlüklüler sahip oldukları topları döndürme imkanı bulamamıştır.
  Osmanlı ordusu kahire'ye girerek bu devlete son vermiştir.Dönemin padişahı da yavuz sultan selim han 'dır.
  2 ... bugun variz yarin yokuz
 3. 3.
  (bkz: ed devlet-üt türkiye)
  ... ruznamce
 4. 4.
  ayn calud' da moğolları yenerek islamı bir fetretten kurtaran türk devletidir.
  ... asfaloth
 5. 4.
  (bkz: memlükler)

  (bkz: bahri hanedanı):türk(kıpçak) kökenli

  (bkz: burci hanedanı):çerkez,gürcü kökenli.
  ... atanamayan tarihci
 6. 5.
  moğollar daha buralara gelmeden önce pervan muharebesinde celaleddin harzemşah a yenilmişlerdir.ancak fazla ses getirememişlerdir.
  ... yesugey batur