bugün

devam etmeme, takipsizlik, ilgilenmeme, geri kalma.
okullarda öğrencilerin sahip oldukları bir haktır.
sürekliliği olmama durumu. kesintili olarak takip etme hali ..
çok fazla yapıldığı takdirde sınıf tekrarı gerektiren olay.
devamsızlıktan dolayı finale girme şansınızın olmaması durumu.
hocalara göre yapanın ne demeye geldin bu fak.ye madem okumıycaksın dediği öğrenciye göreyse ya sıkılıyorum ne işim var abi %20 hakkım var zaten gitmem onu kullanırım diye olaya bakmasına sebep olan genelde arkadaşlara imza attırılarak hakkında üzerinde okula gelmemeye sebebiyet veren durum
bazı öğretmenlerin bu durumu eve telefon ederek haber vermeleriyle adamı iyice çileden çıkartan şey. ardından "ister geliriz ister gelmeyiz anladık sorumluluk bilinciniz gelişmiş, duyarlısınız tamam da sana noluyor?" denmesi olasıdır.
ilköğretim ve lise dönemlerinde öğrencinin başını ağrıtan sorunsal.şuan için öğrenciye özürsüz 20, özürlü 45 gün hak tanılmakta.özürsüz 20 veya özürlü 45 günü dolduran öğrecinin kurallar gereği sınıf tekrarıyla cezalandırılmaktadır.lakin bazı okullarda bu kural üstü kapalı deyimi ile okula aile birliğine yardımın yapılması sonucunda 19 güne indirilerek öğreci sınıfı geçme başarısına hak kazandırılmaktadır
lisede 19,5 günde bırakılması gereken madde.
ilkokul ve lise de 20 günü geçince kalınan hadise.
(bkz: hayat felsefem)
üniversitedeyken liseye oranla daha kolay atlatılabilen baş belası.

(bkz: arkadasin yerine imza atmak)
okulda sonuna kadar kullanılmaya çalışılan, daha ikinci dönemin bitimine 2-3 ay kala 19 gün olan, sonra dersler bitip okul bitmediği zamanda o sıcaklarda okula gelmek zorunda kalan öğrencinin kullanma hakkı 20 gün olan şeydir.
üniversitede dersi sallamayıp gelmediğin bir dersin vizelerinden yüksek sonuçlar aldıktan sonra, hocamın neden fiziksel olarak devamsızsın çocugum dediği, yeni bir kategori oluşturduğu şey...

(bkz: fiziksel olarak devamsızlık)
asker olup çatışmaya hak kazanan yurdum gencinin, sorumsuz görülüp mecbur bırakıldığı okula devam etme durumu.
Şu an bende ''Sıfır'' olan devam sistemi
artık devamsızlık yapılınca eve sms gidiyormuş. eskisi gibi değil şimdi ki haytaların işi daha zor.
76 kisinin 0 aldigi dersten 80 alipta dersten gecememene sebep olan olay. cok icime oturdu.
Üniversite yıllarımda 2-3 dersten kalmama sebebiyet veren, ama ısrarla yapmaya devam ettiğim eylemdir.
genelliklle bakire olan yada çocuk doğurmamış olanlarda görülen durumdur. Genişletilebilir.
sinifta kalmaya yol acabilir.
en boktan durumdur matematik dersinden kaldım vizeyi geçipte.
Öğrenciye tanınan hak.

Bu yıl çok dikkat ettim.

22 aralık'ta dersler bitiyor.

Bir saat bile devamsızlığım yok.

Aralık'ta soğuk havalarda gitmem diye hiç harcamadım.
--spoiler--
Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Faaliyet Raporunu yayınladı. Raporda, öğrencilerin okula devamsızlıklarıyla ilgili çarpıcı tespitlere yer verildi. MEB’e göre öğrencilerin devamsızlığının en önemli nedeni, ‘ekonomik sıkıntı’.
https://www.sozcu.com.tr/...omik-sikinti-4514551/amp/
--spoiler--