1. 1.
  Her şeyin sorumlusu ezberci eğitimmiş gibi gelen geçen ezberci eğitime karşıyız diyerek modern, bilimsel, yaparak yaşayarak öğrenmeden bahsediyor. Ne o ne bu.

  Şimdi siz çarpım tablosunu öğrenemeyen birine nasıl matematik öğreteceksiniz, ingilizce'de kelime dağarcığı olmayan biri hangi seviyeye gelecek ( yurt dışında yaşayan bir yabancı değiliz ki yaparak yaşayarak öğrenelim).

  Amaç papağan gibi her şeyin olduğu gibi öğretilmesinde değil tabiki ama bazı şeyler olmadan da olmuyor.
  1 ... sessiz geveze
 2. 2.
  Ezberci eğitim nedir? Basit bir örnek vereyim.

  Çocuğa git şu konuyu bana 5 sayfa yaz gel demek ezbercidir. Çocuk gelir eve bilgisayarı açar bir siteye girer aynısını yazar getirir. Yazısı güzelse, güzel de hazırladıysa sunumu iyiyse, iyi de puan alır.

  Ne peki bu? Çocuğa katkısı ne? Koca bir sıfır.

  Sonra o çocuğa ödev verirler kendi düşüncelerini yaz diye bir konuda. Çocuk 2 satır bile yazamaz. Çünkü öğretmediler ki varsa yoksa al kopyala al kopyala...

  Ya da şu matematik sorusu şu formülle çözülür deyip formülleri sıralarlar. Çocuk da al yapıştır al yapıştır soruları çözer. Sonra yurt dışından mühendis getiririz.

  Yani bu işler böyle ezberletirsen üretim olmaz.
  1 ... keyf kahyasi
 3. 3.
  yanlıştır. sadece ezberci değil türkiye'de eğitim baştan aşağıya yanlıştır.

  milli eğitimin hemen her toplantısında öve öve bitirilemeyen ve dünyada da kabul görmüş finlandiya eğitim sistemini en azından taklit et. bakalım ne olacak sonuç?
  ... elbartoo
 4. 4.
  Hatadir.

  Küçükken hep derlerdi ki çarpım tablosunu ezbere biliyon mu? Ben de doğal olarak bunların hepsini nasil ezberlicem diyodum zamanla mantığını öğrenince otomatikman söyleme başladım.

  Herşeyden itibaren kolaya kaçıp ezberlemek yerine o işin mantığı öğretilmeli böylece beyine daha çabuk yerleşiyor.
  ... patronum