1. 1.
  Türkiye'nin ilk trans milletvekili adayı.

  --spoiler--

  Anadolu Partisi'nden (AP) izmir 2. Bölge 5. sıra milletvekili adayı olan trans kadın Deva Özenen, milletvekili olursa özellikle lezbiyen, gay, biseksüel, trans, interseks (LGBTi) bireylerin sorunlarına çözüm arayacağını, mağduriyet yaşayan tüm vatandaşların da temsilcisi olacağını söyledi.

  --spoiler--

  izmirde cehape nin oylarını bölebilir. muhteremler..

  http://www.f5haber.com/ha...i-5259965/?utm_source=out
  ... atechso
 2. 2.
  anadolu partisi'nin izmir 2.bölge 5.sırada aday gösterdiği trans milletvekili adayıdır kendileri.

  --spoiler--
  “Partim LGBTi’ye olan desteğini göstermiş olduğu için müteşekkirim. Ben ötekinin de ötekisiyim. Hem trans olduğum için hem de Hıristiyan olduğum için ötekiyim. Anadolu Partisi beni aday göstererek pragmatist ve oy avcısı olmadığını gösterdi. Parti olarak tüm azınlıkların sesi olduğumuzu gösterdik.

  Bugüne kadar Atatürkçülüğün elitist olduğuna dair bilinçli bir kara propaganda yapıldı ancak biz parti olarak Atatürkçülüğün elitist olmadığını göstermiş olduk. Atatürkçülüğün zamanına uygun formuyla ezilmişlerin sesi olduğu fikriyle yola çıktık. Atatürk ilke ve inkılapları ışığında kimsenin kendini ezilmiş ve azınlık olarak görmeyeceği, cinsel kimliği ne olursa olsun barış ve huzur içinde korkusuzca ve özgürce ifade edebildiği bir Türkiye için partimle birlikte mücadele edeceğim.”
  --spoiler--
  ... gay olmak suc degil