bugün

bu insanlara emro denir, bu insanın damarına basılmaması gereklidir, yazıktır, basılsada alttan almak gerekir, günahtır, yapılmamalıdır, üstüne gidilmemelidir, sevgiye muhtaçtır bu kişi, biraz sevgi gösterilmelidir.
ilhan şeşen'in güzel yeni şarkısı ama bir kaç kere dinleyince sıkan cinsten.
ilhan şeşen'in 2006 tarihli - şimdilik - son albümü.

albümde yeralan şarkılar;

01 Dertli
02 Sensiz hayat
03 Bu sabah sevinçle uyan
04 Ne acılardan süzüldüm
05 Ayrılık zor
06 Ne kadar zor
07 istanbul kuru kalabalık
08 Ayrılık ateşi
09 Şaşarak yaşıyorum
10 Hayat bu işte
11 Kaldım odalarda
12 Bana bunu yapma

aynı zamanda albüme ismini veren şarkısı.

şarkının sözleri de şu şekilde;

ağlarım ben ağlanacak halimize yıllardır
gülmeye yüzüm mü var
ağlarım ben halimi bu hale koyan insanlardır
demeye sözüm mü var
ben insan değil miyim demeye lüzum mu var
kes cezamı hakim bey bende meçhul fail var

ona gitsem o dertli
buna gitsem bu dertli
el dertli komşu dertli
ben nasıl güleyim yar

bi ben varım sanıyordum ne kadar da çokmuşuz
saymaya lüzum mu var
beraberken varmışız da teker teker yokmuşuz

ben insan değil miyim demeye lüzum mu var
kes cezamı hakim bey bende meçhul fail var

ona gitsem o dertli
buna gitsem bu dertli
el dertli komşu dertli
ben nasıl güleyim yar
aşık edebiyatı sanatçılarından olmasına rağmen, eserlerinde divan edebiyatı ve tasavvufun etkileri de görülür. 4.murat devrinde yaşamıştır ve padişahla yakın ilişki kurmuştur.**
1772 - 1845 yılları arasında yaşamış gezgin ve halk ozanı. bolu' nun gerede ilçesine bağlı bir köyde yaşarken, ağa ailesinin toprağına el koyunca ayrıldı ve anadolu' yu gezmeye başladı. konya' da, halk ozanlarının sık sık bulunduğu ve karşılıklı atıştığı bir kahvede çalışırken, onlardan çok şey öğrendi ve saz çalmaya başladı. dertli' nin sanatı, hüzün yüklüdür, geride bıraktığı çocuklarına olan özlemini birçok türküsünde dile getirir. mahlası olan dertli de buradan gelmektedir.
pentegram'ında söylediği şeytan bunun neresinde isimli türkü yü yapan halk ozanı'dır
http://www.youtube.com/watch?v=xyUj131Kh-I
bir zeki müren harikası.

dertli ne aglayip gezersin burada
aglatirsa mevlam yine guldurur
nice aşık kondu goctu buradan
aglatirsa mevlam yine guldurur

sevdaya salma bu garip başini
akitir gozunden kanli yaşini
kerimdir onarir kulun işini
aglatirsa mevlam yine guldurur.
çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Sungurlu)
(bkz: terelelli)
http://www.youtube.com/watch?v=8ffUmXbjn-c

ilhan şeşen' den mükemmel bir şarkı. bu adamın sesinde, yaşanmışlık, duygu, hüzün, neşe, sevgi, saygı, sitem, aşk, nefret var. belkide bu yüzden çok seviyorum onu.
puslu kıtalar atlası'nda bünyesine sürekli yıldırım düşen şahıs.
karısı ve kızı kötü yola düşen bir adamın mutluluğu genç bir kızda bulmasının öyküsünü konu alan, 1973 yapımı ertem göreç imzalı bir sadri alışık filmi. kadrosun da sadri alışık, gönül hancı, melek görgün, suna selen, ergun köknar, sedat demir bulunmakta. sadri alışık bu filmde '' haşmet '' karakterini canlandırmaktadır.
Bolu ile Gerede arasında Yeniçağ bucağının Şahnalar köyünde 1772 yılında doğan Dertli, 1845 yılında Ankara'da ölmüştür. Mezarı Gerede yakınlarında Esentepe'de dir. Sonradan anayol üzerinde bir tür "Anıtmezar" yapılmıştır. Dertli'nin asıl adı ibrahim'dir. Babası Ali adlı bir çiftçidir. Dertli'nin babasının ölümünden sonra köyün Halil Ağası küçük yaşta babasız kalan Dertli'nin babadan kalma tarlasını, mallarını davarlarını elinden alır. Dertli de, yakın köylerden birindeki akrabalarının yanına gitmek zorunda kalır. Sonraki yaşamı özetle şöyle: Üç yıl istanbul'da, Konya'da , on yıl Mısır'da kalmış. Sonra yine köyüne dönmüş evlenmiş. iki oğlu olmuş. Ama Dertli, birazda ozanlığının verdiği dürtülerle olsa gerek, alıştığı başı boş gezginciliğinin dürtüsüyle yine yollara düşmüş. Orta Anadolu'da dolaşmış. 1826'da istanbul'a gitmiş, kısa süreli birkaç memurluk yapmış, sonra da Ankara'ya gitmiş, orada ölmüş. Dertli'nin ilk takma adı "Lütfi"dir. Genellikle, kullandığı "Dertli" takma adının yaşamının güçlüklerinden geldiği söylenir, ama bir başka söylenti de bir sevi yüzünden kendisini usturayla öldürmeye kalkıştığı için "Dertli" adını aldığı yolundadır. Dertli hem aruz, hem hece ölçülerini kullanmıştır. Divanı vardır. Ancak, asıl ününü, ozanlık değerini hece ölçüleriyle yazdığı şiirlerinde göstermiştir. Bektaşi'dir. Tekke ve Divan edebiyatım çok iyi bildiği anlaşılıyor. Divan edebiyatım bilmesi, kent kültürüyle ilişki kurması Dertli'nin de dilinde, söyleyişinde bu kültürün izlerini bırakmıştır. Dertli'nin Gevheri, Aşık Ömer, Fuzuli gibi ozanlardan etkilendiğini gösteren belirtileri bulma olanağı vardır. Çağının ünlü yaygın, kişiliği etkin birkaç ozanından biri olduğu kuşku götürmez. Tek kitabı Dertli Divanı birkaç kez basıldı.

Telli sazdır bunun adı
Ne ayet dinler, ne kadı
Bunu çalan anlar kendi
Şeytan bunun neresinde?

Dertli gibi sarıksızdır
Ayağı da çarıksızdır
Boynuzu yok, kuyruksuzdur
Şeytan bunun neresinde?

(alıntı)
azam ali'nin muhteşem bir şekilde seslendirdiği eser.

http://www.youtube.com/watch?v=FJ-EuVFVtP0
DERDi OLan.
bir eseri. nur içinde yatsın.

Nahnü kasemnada taksimde Mevla
Bu noksan kısmeti bana mı verdin
Aleme safalar eyledin ata
Derd ile mihneti bana mı verdin

Geleli dünyaya rahm-i maderden
Gönül şad olmadı gamdan kederden
Türlü serencamlar geçirdik serden
Hep kamu kesreti bana mı verdin

içirdin feleğin cam-ı zehrini
Aldı gam leşkeri gönül şehrini
Yeter bunca demdir çektim karhını
Diyar-ı gurbeti bana mı verdin

Bu nasıl tecelli bilmem ne hikmet
Serpilmiş cihana dane-i kısmet
Dertli'yi gurbette koydun akibet
Firakı hasreti bana mı verdin

" nahnü gasemna" sözü allah'ın kainatı yaratmadan önce her kulun kısmetini belirlemiş olduğunu ve kimsenin kısmetinin kimseye gitmeyeceğini anlatır.