1. 1.
    dertleşmenin işteş bir fiil olduğunu türkçe öğretmeninin öğretmemesi kaynaklı bir sıkıntı değildir bu.
    onca anlattığı derdin arasına bir iki dert de ben sıkıştırayım, içimi dökeyim dersiniz ve "hayırlısı, her şey olacağına varır" gibisinden ifadelerle savuşturulursunuz. sadece dinleyip anlaması ve mümkünse ona hak vermesi gereken kişi pozisyonunda uzun süreli kalındığından uyuşur her yeriniz. siz dili ile tarifi budur. karşılıklı iyi niyetle çıkılan bu dertleşme oturumunda negatif bir devinim, bir isyan bünyeyi esir alır.
    7 ... sair zamanlar
  2. 2.
    Dertleşemediğinizi gösterir.
    6 -1 ... keyfinizinkahyasi
  3. 3.
    cümlenin yarısına gelmeden hayırlısı , nasip, mukadderat gibi cevaplar alıyorsanız yanlış insana derdinizi anlattığınızın göstergesidir.
    5 ... loveneverdies
  4. 4.
    Arkadaşlarım bu insan tipi. Suratim asık olunca sorarlar nen var kuzum,anlat. Anlatmaya başlayınca takma kafana,hayırlısı,iyi düşün gibi saçma sapan şeyler söyler akabinde kendilerinin saçma sapan sevgili dertlerini anlatır 3 saat susmazlar.
    11 ... duduperivesazarkadaslari
  5. 5.
    aklıma oldboy un kore versiyonunda ki köpekli adamın intihar sahnesi geldi... daysu iti dinlemeden gitti adamı...
    2 ... uzay muhtari
  6. 6.
    bencil bir insanla dertleşildiğinin kanıtıdır.
    4 ... karanligin ruhunda bir gece
  7. 7.
    Kendisi sadece kendi derdini önemseyen bencil biridir. Uzak durulası insan...
    3 ... hayallerle
  8. 8.
    (bkz: narsist)
    3 ... hatake kakashi
  9. 9.
    Kafa şişiren sorunsal. Yok kredi çektim ev aldım araba aldım. Dayı bu ilk ev mi yok yeğenim 7. eve kredi çektim derdim çok. Ulan hıyar ulan mal değneği madem zorlanıyorsun sat gitsin hay ben seni ayrı derdini ayrı neyse sinirlendim.
    1 ... yamuk nickli yazar
  10. 10.
    Siz tam derdinizi anlatmaya başladığınızda "o değil de..." şeklinde başlayan bir cümle kurarak kendi başından geçeni anlatmaya başlar. 15 dk konuştuktan sonra sıra size geldi diye sevinirsiniz. Tam konuya girecekken "aynısı geçen kuzenimin başına geldi bak..." diyerek alakasız bir örnek vermeye başlar, bütün şevkinizi kaçırır. Yaklaşık 1 saat sonra da "eee sende ne var ne yok anlat bakalım" diyebilir. Ruh sağlığınızı daha fazla bozmamak için bir şey anlatmayın sakın. Hele fikrini hiç almayın.
    2 ... stargate