bugün

her öğrencinin başına gelmiş bir olaydır ulan acaba herkes anladı ben anlamadım aptal sanmasınlar siktir et sormiim die geçiştirilir birde bi cesaret soru sorduktan sonra hocanın gözüne baka baka dakikalarca anlatması ve de sonun da bide sen tekrar et demesi en büyük korkulardandır
derste konu anlaşılmadıysa ne hakkında soru sorulcak anlamadım doğrusu.. eğer dersle alakası olmayan bi soruysa konu ne ve anlaşılmayan ne..?

hoca: bakın çocuklar nokya görüntüsünü vermeye yardım edecek olan bu yardımcı doğrumuz...vırıvırıvırı...
kişi: ya ahmet, hoca'ya fener maçının sonucunu sorcamda olum konuyu anlamadım.. şimdi bu doğru nerden gelio anlat bi bakem acaip merak ettim maç sonucunu yaff
"hoşlanılan kız"a rezil olmayı istememe durumudur. teneffüslerde stalin'den girer dostoyevski'den çıkarsınız, van gogh'dan girer can dündar'dan çıkarsınız ama o akarsuyun nereye döküldüğünü unutmuşsunuzdur, çok da tındır. ne demiş fd;

hangi deniz nereye dökülüyor bana ne?
ben içimde boğulurken..
Yabancı dilde eğitim veren bölümde okuyup,dili sular seller gibi konuşamayan zavallı öğrencilerin kaderi. Soru sorma girişiminde ııı-ıııı diye sesles çıkmasına neden olacağından,kaçınılan durum.
bugün matematik dersinde benim ve yaklasik 250 ögrencinin durumu. adam(prof da denilir) motor gibi konustu, ara bile vermedi derste, 1 saat 40 dakika süren derste koca bir konuyu bitirdi. kimse bir sey anlamadi.

dersin özeti kanimca söyleydi :
bir fourrier varmis, bunun bir de dizisi varmis. integral varmis, bir de bunun ikizi türev varmis.
öğrencilerin mırım kırım ettiği..ve cümleyi kafalarında kurma sürecini kapsar...
ya diğer öğrencilerin abuk bakışlarına ve gülüşmelerine neden olacağım korkusuyla yapılmaz ya da "anlamadığınız yer olursa çekinmeyin sorun" diyip soru soranı döven hocadan çekinilerek yapılmaz.
hocanın nemrut biri olması sonucu ortaya çıkabilecek durumdur.
soru soracak kadar konuyu anlayamamaktan kaynaklanabilir.ya da hoca cevap verse de anlamıycak olmak,bu durumda bosa olay yapıp hocayla muhattap olmanın gerginligini istememek durumudur.
genel olarak, durduk yere hocadan * * ayar almayım diye yapılan eylemdir, bu birazda hocanın hal ve davranışına göre de değişim göstermektedir. çekingenlikten dolayıda yapılmış olabilir.
her halde başına gelebilecek en kötü şeydir.ders çıkışı gider sorarsın kime dinlememiştir ki zaten dinlese de anlatmaz;anlatsa da sen anlamazsın.
sınav günü anlamadığın konu mis gibi sorularıyla önündedir.
konuyu anlamayip herkes anladi sanmak durumunda soru soramaz canim ogrenci. bir sen anlamadin diye dusuncelerin patlak verecegini dusunup bunu muhtemelen sakli bir gurur meselesine de dondurebilir.
ikinci bir durum ise konuyu aslinda dinlememis olmaktir.
- hocam , bu savaşın nedenini anlayamadım.
- evladım g.tünle mi dinliyorsun dersi ?
- bi daha soru soranı s.ksinler
Tamamen iç sıkıcı bir durumdur. Kişi kendi iç benliğiyle bir savaş vermektedir o an. Bu yüzden de arada sırada elini yukarı kaldırır fakat cesaretini kaybederek indirir.
çok sık rastlanan bir durumdur.konuyu anlayamayan öğrenci civarındaki öğrencilere sorular sormaya başlar.*hoca '' ne oluyo bakiyim orda'' dediğin de ise anlamayan öğrenci ''hocam valla dersle ilgili'' diyerek
durumu kurtarmaya çalışır.
kimya denen derste tüm anlatılanların en zorunu feci şekilde anlayan, çok kolay bi noktaya sağlama * yapmak için soru soracaktır ama öncesinde;

- çocuklar anlamadığınız yeri sorun çekinmeyin, amaç sizin öğrenmeniz -buraya dikkat- kolay da olsa sorun . benim için bir noktayı bir kişi bile anlamasa baştan anlatabilirim.

söz bittikten 15 saniye sonra

+hocam yea. hede hödö şeysinde, abidik gubidiğe bağlanıyo. peki iki bağ açılırsa x oluyodu değil mi? * * *

- hıh, sorduğu soruya bak.

+*senin mını yolunu zkim bea. *
soru soramayacak kadar konudan bihaber olan öğrencinin yaşadığı durumdur.
daha çok utangaçlık ve ezilme korkusu kaynaklı bir durumdur.. ve böylece çoğunluğu cahil bir toplum yetişti, yetişiyor, ve yetişecek malesef ki..
- evet arkadaşlar, sonuç olarak tarihsel süreçte çok büyük savaşlar kazandık milletçe. bugünlük bu kadar.var mı sorusu olan?

* ...........

- bunda çekinilecek bişey yok, anlamamışta olabilirsiniz. önemli olan bilgiyi doğru şekilde hafızanıza yerleştirmek. evet buyrun?

* hocam lozan antlaşmasını bi daha anlatabilir misiniz. bi kaç maddeyi tam olarak algılayamadım.

- neyini anlatıyim ya? salak mısın. 50 kere mi anlatıcaz bişeyi. nasıl bir nesilsiniz siz ya, herşeyi hazır istiyorsunuz. hiç araştırmak, kendiniz öğrenmek gibi bi kavram yok sizin lütaratürünüzde değil mi? bi de topluma örnek vatandaşlar olarak yarın öbür gün önemli mevkilere geleceksiniz... neyle geleceksiniz? bu zekaylamı? bırakın allahaşkına ya. annenizin babanızın emeklerine acıyın biraz. size güzel bir gelecek sunmak için can siperhane çalışan insanları düşünün. ama yoooo... nerde sizde o düşünce. ekmek elden su gölden. akşam olsada reina da kopsak, hatunlarla gezsek diye düşünüyorsunuz. bu mudur atatürk gençliği. eğer şimd.............

* !?*é'/**.....

* hocam zil çaldı.
anlamadığınızda sorun deyip sorana bağıran öğretmenlerin marifetidir.
kepaze olma korkusuyla yaşanılan korku ve eziklik karışımı duygu seli.
eğitim sistemimizdeki muhteşem anlayışlı hocaların "anlamazsan anlama otur yerine" tepkisiyle soru sorma teşebüssünde fobi olarak ortaya çıkan durum.
acaba sadece ben mi anlamadım bende mi saflık var dedirten durumlarda ortaya çıkar ve tenefüste yanındakine sessizce sorarak aydınlanılan durum.
öss'de düşük puan alırsan yanlış yaptığını düşüneceğin şey.
kesinlikle utangaçlık belirtisi bir durumdur.anlamadığı yeri yanındaki arkadaşına söyleyen ve hocaya onun sormasını isteyen insanları çok yakından tanımaktayız.