bugün

o hocadan ders alınıyorsa ya da alınacaksa * pek de akıllıca olmayan durumdur. zira o hoca okuldan ayrılana ya da emekli olana kadar o dersi geçememe riski vardır.
arkadaşlarının önünde karizma yapmak için yapılan hatadır. o sınav kağıdını seni alkışlayan arkadaşların değil, ayar verdiğin adam okuyacaktır maalesef.
sınıfta dikkat çekmek için yapılan davranıştır. ama bu davranışın sonunda hocada dikkat çekmek isteyecektir. bu başlığın tersiyle karşılaşma olasılığı büyük. aynen şöyle. sınav kağıdını okurken öğrenciye ayar vermek.
hertürlü hocanın ögrenciye ayar vermesiyle sonuçlanıcak eylem.
Kasık kasık "hocaya ayar verdim" diye dolaşırken not ortalamasına en süperinden "ayarı yediniz yaz okuluna bekleriz" gibisinden bir puanla karşılaşabilecek durum.
veli toplantısında öğrenci hakkında aileye ayar vermekle sonuçlanacak geri bildirimi olan durum.
hiçbir açık bırakılmadığı zaman hocanın hiçbir şey yapamadığı eylem.*
Hoca güçlü bir hafızaya sahip ise sonradan pişman olunabilecek bir eylemdir.
her öğrencinin sevmediği bir hocaya yapmak isteyeceği davranış. *
yeni edebiyat öğretmeni ders işlemektedir. uyumakta olan mini mini bir nick konmuştu, sınıftaki gürültü sebebiyle uyanır. hoca testin cevaplarını vermektedir. test bittikten sonra hoca "yazın çocuklar: bağ fiil" der ve öğrencilerin kafası atar. zaten edb dersini zoraki dinleyen, fizikten,kimyadan kafası sulanmış mf gençliği isyan etmeye başlar: "hocam 2 dk var; amaç ne; hede hödö..." bir arkadaşın ayağa kalkmasıyla hoca patlar ve sınıfa yaklaşık bir dakika boyunca baya yüksek sesle bağırır durur. bağırma bittikten sonra kendi kendine ders anlatırken, "örnek verin çocuklar" cümlesini kurar ve çok kaliteli bir ayar hocaya takdim edilir: "bağırıp duruyordu". akabinde öğrenciler kıh kıh diye gülerken hoca örneği tahtaya çaresiz yazar ve arkasına dönmez. sanırım lise 2 mf dersleriyle beyni sulanmış öğrencilere yamuk yapmaması gerektiğini anlamıştır. ***
sınavda hocadan ayar yemek le son bulacak hadise.
ayar verildiği sanılır öğrenciler tarafından ama öğretmenin o öğrenci gibi bir çok öğrenci elinden geçtiği unutulmamalıdır.
şemsiyenin sapını hocaya dogrultup ucunu kendi dötüne sokmaktır. *
okuldan bir türlü mezun olamamakla sonuçlanır. tecrübeyle sabittir.
-benim dersimden baya bir kişi kalacak
+evet hocam neden yaw yapmayın lütfen
- x hocanız o kadar öyle yapıyormuş
+olur mu hocam o hiç kimseyi bırakmayacak
-hayır öyle yapıyormuş
aradan biraz zaman geçer.
+hocam x hoca kimseyi bırakmıyor
-beni niye başkalarıyla karşılaştırıyorsunuz?
+hocam siz öyle söylemiştiniz
-hayır ve sırf bu yüzden hepinizi bırakacağım.
der ve ortadoğu tarihinden 33 kişi bırakılır hemde itinayla.
sunumda hoca kızın sunumunu kendi alanıyla değil de daha çok farklı bir alanda anlattığı için sinirlenir. konuşur konuşur konuşur ve;
hoca: arkadaşlar sormak istediğiniz bir şye var mı?gerçi hiç bişi anlamadım ne sorulucak ama!
kız: (pişkin bir şekilde, seni takmıyorum tarzı) siz anlamamış olabilirsiniz * anlayanlar yeter.

ve sonra sunumdan bir tek kendisinin kaldığını düşünür. *
hoca proje kontrolü yapar. projem hakkında ileri geri konuşur herzamanki gibi.
- hedehödöhedehödö. bu ne biçim proje böyle. berbat olmuş.
+hmm evet haklısınız hocam ama sizin projenizin de benimkinden bir farkı yoktu.
hoca kendi projesini sunmuştur olaydan 1 hafta önce kadar.
sonuç: hala bekliyorum. belki artık vicdanı sızlar da mezun olurum diye.

son dakika edit: an itibariyle hocamızın vicdanı duymuştur beni. geçtim işte sonunda.
--spoiler--
Üniversite yemekhanesine giren bir öğrenci tüm yerler dolu olduğundan gidip üniversite profesörünün oturduğu masaya oturmuş.

Profesör kaşlarını çatarak: " Okuzler ve kuslar ayni
masada oturamaz!"

Ogrenci: "O zaman ben ucuyorum..."
Profesor cevaba cok sinirlenmis, sinavda ogrenciye takmis ve sinavini basarisiz
gecmesi icin elinden geleni yapmis.

Yanliz sinavda ogrenci tum sorulari mukemmel bir sekilde cevaplamis.

Profesor ogrenciye: Sana son bir soru soracagim - demis.

Yolda yururken iki torba buldugunu hayalet, birinde akil var, digerinde ise para var. Hangi cuvali alirsin?

Ogrenci: "Para olan cuvali secerdim..."

Profesor: "Ben akil olan cuvali secerdim..."

Ogrenci:"Normal! Kimde ne eksikse onu secer...

Profesor cok sinirlenmis, ogrencinin not defterini alip icine "Okuz" yazmis. Ogrenci nota bakmadan odadan cikmis.

Bir dakika sonra ogrenci kapiyi aralamis : "Sayin profesor, imzanizi atmissiniz, fakat notumu yazmayi unutmussunuz."- demis
--spoiler--
100 lük sınav kağıdı için hocayla iddaya girilir. ders kimyadır. 3 hafta boyunca kasım kasım kasılınır. gazlar konusu yiyilip yutulur. sınava girilir, 100 lük kağıt doldurulur. ancak sonuç 98 dir. sebebi sorulur cevap olarak küstah bi şekilde "2 puan benim kanaat notum" denilir. kağıt istenilir hocadan, yırtılır, hocanın masasına bırakılır ve son olarak "hocam sizinle tartışmayacağım, 0 almaya da disipline de gitmeye razıyım benim kağıdım 100 lüktü." ve oturulur hoca dumur olmuştur ağlayıp dışarı kaçmıştır. işte hocaya ayar budur. üstüne tanımam.
sonucuna katlanılması gereken eylemdir.gözünüzü disiplin kurulunun önünde açmak ilede mutlu sona ulaşılır
ayarların en güzelidir,hoca eğer havaya girerse(!) muhtemel olarak hayallere dalacaktır.

-hocam siz var ya,müdür olacak adamsınız.
genelde sınıfın tembelleri tarafından gerçekleştirilen eylem.
Türkçe dersinde öğretmen sorar:
- Ben güzelim, dediğim zaman bu hangi zaman formundadır?
- Geçmiş zaman öğretmenim. *
DERSE GEÇ KALAN BiR ÖĞRENCi iLE HOCA ARASINDA GEÇEN DiYALOG.

hoca: nerde kaldın oğlum?
öğrn: hocam vallaha ta gölbaşıdan geldim.
hoca: tmm geldiğin yer uzakmış. peki kitabın nerde senin.
öğrn: arkadaşta kalmıştı hocam.
(hoca sınıfı göstererek)
hoca: hangi arkadaşında?
(öğrenci sınıfı göstererek)
öğrn: vallaha hocam bunlar hepsi benim arkadaşım.
matematik dersinde sorulan soruyo cevap veren masum öğrenci.
zaman: geçen sene
mekan: önemli değil

sorulan soru üniversite 1.sınıfta matematik (1) adlı dersin 3. haftasında sorulan sorudur. konu denklemlerdir ve henüz ilk örnekleri çözülmektedir. hoca en basit örneklerden başlar.

soru: 3x+4=13 ise x nedir?

Hoca: buyrun arkadaşlar.
(3-5 kişiden anında cevap gelir tabiki)
öğrenci : 3 tür hocam.
öğretmen: bilmiyorum.(bu kadar basit bir soruyu çözemeyenlerin olduğunu fark eder ve biraz daha bekletmek amacıyla söyler)
öğrenci : hocam 3 değil mi? (soruyu küçümsercesine)
öğretmen: bilmiyorum.(gerilim biraz artmıştır)

öğrenci 1 dakika daha bekledikten sonra tekrar sorar ve kıyamet kopar...

öğrenci : "hocam cevap 3 değil mi allah aşkına." der.
öğretmen: "bilmiyorum." (-derken ağzından lafı alan öğrenci...)
öğrenci : "bilmediğin soruyu niye soruyon mına koyim" der.(hoca; okulun en alımlı, en beğenilen, okulda herkes tarafından sevilen, abazan erkeklerin rüyasını süsleyen, bekar, 26 yaşında, neden evde kaldığını bu olaydan sonra anladığım öğretmenlikte 2. yılını geçiren, hoş görünümlü bir bayandır.)

sınıfla birlikte kıyamette kopar. öğrenci üniversitedeki ilk kapağını yapmıştır sevinçlidir. dersin bitmesine 2 saat vardır, hoca çekip gider, giderken de "odama geleceksin" der.
kendinden emin adımlarla öğrenci 5 dakika sonra yola koyulur. (matematikten kalmayı göze alan öğrenci cilasını çekip işi bitirmeyi düşünmektedir.) kapıyı çalar içeri girer, karşısında 5 adet öğretim görevlisi görür. bu şahısların hepsi dersine girmektedir ve kendisini dinlemesi için odaya çağırılmıştır.

öğretmen: arkadaşlarımı çağırdım. canları sıkılmış, onalrıda güldürürmüsün?(amacı öğrenciyi ezmektir)
öğrenci : ho-ho hocam b-b ben öyle demek istemedim. sınıf arkadaşlarım yanlış anladı.
öğretmen: çekinme sen zeki bir öğrencisin 3x+4=13 sorusunun cevabını bile biliyorsun bizi mi güldüremeyeceksin?

özür dilemenin nafile olduğunu anlayan öğrenci şu cümlerlerin tamamını kullanır ve çekip gider.

"hocam, arkadaşlarınızın önünde öğretmen olmanın verdiği avantajla beni itin götüne sokabilirsiniz, 3x+4=13 ise x nedir sorusunu; önce öğrencisne sorup, sonra bilmiyorum diyen, matematik üzerine master yapmış bir öğretmenin bunu yapması bana koymaz, mantıken de koymaması gerekir, ama 3x+4=13 denklemini çözebilen benim size; "siz para için öğretmen olmuşsunuz bu makama layık değilsiniz" diyebilmenin bana verdiği hazza değerdir, bu okuldan atılmak. şimdi beni istediğiniz yere sokabilirsiniz." der 10 saniye herkesin gözüne bakar bayan öğretmen ağlamaya başlar. öğreciyi, erkek öğretmenlerden biri odadan siktir eder. disiplin kurulunun bu olaydan haberi bile olmaz.

Bu öğrenci arkadaşlar Matematik öğretmeninin sınavlarını test yapması nediyle Mat1 dersini BB ile geçimiştir. o odada kendisini gerizekalı yerine koyan hocalarına verdiği en büyük ayar ise o dönem yaptığı 3.45 lik ortalama ile bölüm 2.si olmasıdır.
güncel Önemli Başlıklar