1. 1.
    Evet bir tartışmadır, seyid rıza falan bunlar kendilerini kürt kabul ediyordu, bazı türkçülerin iddiası ve bazı tunceliler türkmeniz horasandan geldik falan diyorda işte ne kadar inanırsan, bir hataylıda ben türküm diyor bir rizelide ben türküm diyor işte onlar kadar türk olur bunlarda, bazıları ise dersimlilerin gavur yani ermeni veya süryani olacağını söylüyor.
    -1 ... reisayaginabisurumal
  2. 2.
    insandir kendileri. etnik kökenleri çok degisse de hepsi insan gibi insandir.
    2 ... foret noire
  3. 3.
    Siyasi olarak bakınca elazığda hiç kürt hareketine oy çokmıyor ama dersim ondan daha illerde olmasına rağmen oy veriyorlar, ya da bingölden bile çok oy çıkıyor, yani dersim zazası çevre illere göre kürt hareketine daha çok destek veriyor.
    ... reisayaginabisurumal
  4. 4.
    Bazı büyükşehirlerdeki dersimliler türklük oyunu oynuyor, türküz deriz kim bilecek mk. Dersin kürdüm diyence ne faydası olacak dimi.
    -3 ... reisayaginabisurumal
  5. 5.
    tunceli, türk nüfusun çoğunlukta olduğu bir ildir.

türklerin çoğu da alevidir.

geri kalan azınlık ise ermeni dönmesi kürt ve zazadır.

kılıçdaroğlu da bu ermenilerden birisidir.
    3 -1 ... sehnsucht
  6. 6.
    Elazığda palu zazalığın önemli yerlerinden birisi ama kürt partisi sayılacaksa sadece hüda par a yüzde 15 oy çıkmış geri kalanı akp mhp, dersimde ise bdp olmasa bile sol partilere oy var, yani emep tkp ödp falan bunlar kazanıyor.
    -1 ... reisayaginabisurumal
  7. 7.
    önemli olan etnik yapıları değil nasıl yaşadıklarıdır. malum terörde ilk üçe her daim giren bir bölgeden bahsediyoruz.
    -2 ... redrack
  8. 8.
    şu an dersim ya da tunceli ve civarı % 70 zaza, % 30 kürt veya kurmançtır sadece bir aşiret(sarı saltuklar) türkmen kökenlidir. bunun dışında da epey kürtleşen veya zazalaşan ermeni kökenli vardır.

aslında dersim tarihsel süreç içersinde yüzyıllar boyunca dışardan gelen irani zazalarla, kürtlerin ve bölgenin yerlisi ermenilerin melezleştiği bir yerdir. ermenilerde daha önceki anadolu halklarının melezidir.

bu karışıma türklerin katkısı sıfıra yakındır. süryaniler gibi samiler ise bölgede hiç bir zaman mevcut olmamıştır.

edit: bazı dersimli kürt ve zazaların horasan'dan geldik demelerinin sebebi; osmanlı-iran çekişmesi sırasında iran'ın bazı kürt aşiretlerini horasan'a sürmesi ve sonrası bazı aşiretlerin tekrar doğu anadolu'ya göçmesindendir. nitekim bugün de iran horasan'ında o zamanlardan hatıra 2 milyon civarında kürt vardır.
    -1 ... tenay
  9. 9.
    Birileri dersimlilere türk diyor birileri ise ermeni, işte bu dersime ne kadar gayriciddi yaklaştıklarını gösteriyor, yani dersimde direniş falan oldu bunlar ermeni gavur vurun bunlara, ama konu şimdiki siyasete gelince dersimliler türktür deniyor.
    ... reisayaginabisurumal
  10. 10.
    Zazayım zaza bir anlayamadınız diye düşünüyorum. (bkz: Zazayım ve hepinizden yakışıklıyım)
    -1 ... selahattin demirtas