bugün

birtakım cahillerdir.

vay efendim dersim'in ismi tunceli olmuş, orayı yeniden dersim yapacaklarmış...

dersim tunceli olmadı. önce bunu bilin.
bugün maçoğlu'nun dersim yapmak istediği yerin adı dersim değildi.

yani bugünkü tunceli'nin.

tunceli'nin(bugünkü şehir merkezi) önceki adı mamiki/mameki idi ve bir de kalan kazası vardı.

ve bu mameki ve kalan kazaları, 7 kasım 1935 tarihli "munzur vilayeti teşkilat ve idaresi hakkında kanun" ile tunceli yapıldı.

dersim, tunceli, erzincan, elazığ, erzurum'un bir bölümü, sivas'ın bir bölümü, muş'un bir bölümü ve malatya'nın bir bölümünü içine alan bir coğrafi bölgedir.

ve zaten daha sonra dersim ismi de 1941 yılında türkiye'nin 7 coğrafi bölgeye ayrılması ile tamamen tarihe karışmıştır.

bu durumda tunceli'yi dersim yapmak isteyen cahillere göre, nevşehir'i kapadokya, adana'yı kilikya, edirne'nin ismini de kapadokya olarak değiştirmek gerekecek.

belge: 1935 yılında tunceli vilayeti'nin kurulması kanunundan sonra 1937 yılında çıkarılan 3223 no'lu kanun ile tunceli vilayetinin merkezinin mameki ve kalan kazaları olduğu görülüyor.
http://www.resmigazete.gov.tr/arsiv/3638.pdf

yani dersim diye bir şehir, kaza, köy, kasaba kısacası yerleşim yeri yok...
görsel
------------------
-----------------
edit: gelmiş bizim heval, bir ton yazı yazmış, ama bomboş.

sen tunceli'nin adının dersim olarak değiştirilmesini savunuyorsun ya, ben de sana diyorum ki, dersim neresi? dersim diye bir şehir yok. neyin adını değiştiriyorsunuz?

verdiği cevaba bak. "dersim'e vakıf"mış. sen bir halta vakıf değilsin. emekli maaşına sahip çık kaptırma bankamatikten çekerken yeter.

bu kadar yazıp, bu kadar boş yapmak da büyük başarı. tebrikler heval...
Senelerce mesaj depolamak mı?

Eğer bu gerçekse dingil budun denilen herif düşündüğümden daha beter bir ruh haline sahipmiş.

t: bir cahil grubu.