bugün

(bkz: öğrenilmiş çaresizlik)

şaka bir yana son dönemde gördüğüm en orijinal başlıklardan.
Dikkat dağınıklığı olabilecek öğrencidir. Daha önce kaçırdığı bir kısımla bağlantılı olduğu için anlamıyor olabilir. Veya maldır o öğrenci. Bu mal olanlardan bir kaç tane tanıdım ve hepsi kızdı. En önde oturur hocanın her lafını inek gibi bakarak dinler ve köpek gibi ödev yaparlar ama maldırlar. Başarılı olamazlar. Başarısız erkekler benim çevremde gördüğüm itibarıyla mal değildi lakin bunlar zekasını, milleti nasıl kandırıp dersten kaçıp call of atmaya götüreceğini düşünürken kullanırdı. Bir de dersten sonra gelip çaktırmadan yoklama fişini çalmayı veya numaralarını silmeyi düşünürlerdi.
Sonuna kadar ders anlatacağim insandır kendisi.

Dersi dinleyip yapamıyorsa elimden gelenden fazlasını yapar, alanım dışında özel öğretim tekniklerini de öğrenir ders dışında da ders anlatırım.

Böyle insanları seviyorum. Azimli olurlar. Azimli insanın çabasına her öğretmen destek vermeli.
dersle ilişkisini gözden geçirmelidir. açlık, tokluk, uykusuzluk durumunu değerlendirmelidir. dersliği iyi havalandırılmış olmalıdır.dikkatini dağıtan konuları tespit edip düzenlenmelidir. mümkün olduğunca önceden derse hazırlanmalıdır.genel konuları düzenlemesine rağmen devam ediyorsa doktoruna danışmalıdır. dikkat dağınıklığının sebebini araştırmalıdır. gerekiyorsa destek almalıdır. kendisiyle ilgili konuları da düzenlemesine rağmen devam ediyorsa hoca konuyu iyi anlatamıyordur. konuyu çok iyi bilmekle iyi öğretebilmek farklıdır.
Dinlememiştir. Ya da daha önce dinlemediklerinin cezasini çekiyordur.
(bkz: anlamlı öğrenme)
Ya gerizekalıdır ya da kendi yöntemleri vardır.

Haftalarca işlenen bir konuyu (hocayı dinlemeyi beceremediğimden de olabilir) sınavdan önceki güne sıkıştırıp 4-5 saat içinde halletmişliğimi biliyorum.

Şu anki eğitim sistemine ayak uyduramıyorum. Fende/matematikte bile* böylesine ağır bir Ezber sistemiyle nasıl hayatta kalıyorsunuz?

Gereksiz şeylerle beyninizi yormaktan başka bir bok yaptığınız yok. Misal olarak Fizikte kullanılan çoğu formül gereksiz.
Öncül 3-4 formülle 10-15 formülü eledim bu sene. Mantıkla çözülemeyecek şeyler değil. Tek yapmanız gereken biraz beyninizi kullanmak.
Ya aklında başka bir şey vardır ya da sevmiyordur. Tabi yeterince zekası varsa.