bugün

Bir halta yaramayan yerdir.
Haftada 15 ders artı biriki özel ders.
Sadece zaman kaybı.
Eğitimin tefecileridir. 80-90 alıp atanamayan öğretmenlerin denizdeki yılanlarıdır. Zor durumda kalınca tefeciye gitmek zorunda kalan insanla dershanede çalışmak zorunda kalan öğretmenin farkı yoktur. Biri mecburiyetten parasını çaldırır diğeri emeğini.
televizyon kanallarında kapatılacağı konusunda haberleri yapılan para tuzağı yerlerdir. bu haberlerde halka soruyorlar "dershaneler kapatılsın mı?" cevaplar ise bir hayli komik:

-e bu çocuklar össyi kazanamıyor.
-parası olan gitsin.

bu zihniyet sürdüğü sürece kapanmayacak, parası olanı bir yerlere getirecek yerlerdir dershane. bu halka her şey mübahtır.
gereksizdir fakat türkiye'de eğitim veren tek kurumdur. devlet okullarının vay haline.
sizin akademik becerilerinizi ölçmek için uygulanan sınavı ,hiçbir akademik yeteğinizi kullandırtmadan olabilecek en iyi şekilde geçmenizi(türkün kıvrak zekası) amaçlayan kurumdur.

bunun dışında dershanelerin korkunç bir yüzü daha vardır: reklam afişleri!

evet,dershanede rehberlik denen olay sizi olabilecek en yüksek ve karizmatik bölüme sokmayı amaçlayan,tercih sıralamasını sizin isteklerinize göre değil puana göre yaptıran sömürü kurumudur. puana göre yaptırr,çünkü siz nekadar daha yüksek puanlı bir bölüme yerleşirseniz dershane o kadar daha iyi reklam yapıp o kadar daha çok para kazanacaktır. öss birincileri mutlaka endüstri,bilgisayar,elektrik-elektronik mühendisi yapılır,muhtemelen öğrenci de buna saf saf razı olur. öğrenciye mimar,bilim adamı(fizik,kimya bölümü örn.) ,arkeolog olma fırsatı tanınmaz,çünkü bunlar dershanenin imajını yeterince yüceltmez,afişlerinde odtü-fizik yerine odtü-endüstri müh. yazdırmak onlara daha cazip gelir.

ayrıca dershanede size öğretilen şey sizi hiçbir anlamda geliştirmez(aslında belki yoğun çalışma,sormadan ithaat gibi faydaları(!) vardır). 1 yıl dershaneye gittikten sonra fiziği daha iyi anlamanız sağlanmamıştır,aksine sınavda düşünme ve anlamaya zaman olmadığından size soru çözme öğretilir,kısa yol öğretilir.
bir nevi ticarethanedir. çünkü dershaneyi kuran adam önce maddiyatı hesaplar, daha sonra diğer alternatiflere yönelir.
Hayatımın yarısını gecirdiğim kurum lanet olsun.evet sokayım bole sisteme.
çalışkan ve hırslı bir öğrenciyseniz başarınıza başarı katacak eğer değilseniz sizi olduğunuz yerde saydıracak, test tekniğini öğretmek için kurulan öğretim kurulu.
dersane bir kayık gibidir. küreğin bir ucunda siz diğe ucunda hocalar... çekmeye gücünüz ve isteğiniz yoksa size faydası olmayacak bir ortamdır.
son derece gerekli birşeydir, hatta türkiye'de hayati önem taşır.

hafta içindeki akşam etütleriyle, hafta sonlarındaki verdiği derslerle ülkedeki liseli mevcudunun üçte ikisini meşgul edip, bir binaya kapatıp toplumdan izole ederek insanların yaşama hevesinin yok olup gitmesini, sinir katsayılarının tavan yapmasını önleyip, topluma huzur ortamı sağladıkları için buradan kendilerine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.