bugün

dershanede sizden başka herkesin size inek gözüyle bakıp,"bahçedeki çimleri öğle yemeği olarark ister misin?" gibi aptal esprilere maruz kalabileceğiniz bir durum.

-Baba , bugün dershane de 1. oldum
-bana mı okuyon a.cık ?
-ama babacığım...
-başlatma şimdi, ağzımın dadıynan bi kahve içelim..
-of puf
(bkz: aferin)
çevreden bayaa bi gaz almanızı sağlayan aktivitedir ancak genelde dersaneye giden 100-200 kişi arasından birinci olunur, yani çok büyük bir başarı değildir.
insanı acayip gaza getiren hadise.ama sıralamadan önce nete bakmak da fayda vardır.
devamını getirmek zorunda olduğunuz, psikolojik acı.
dershanenin hediye vs vermesinin dışında bir boka yaramayan durumdur. o değil insan gereksiz yere gaza gelir bir salıverme bir başıboşluk başlar ki düşman başınadır.***
anne-babanın gurur kaynağı, çocuk içinse bir sonraki sınav kaygısına sebep olan olay.
(bkz: başardım başarıyorum başarıcam)
daha çok dalga geçilme nedeni olarak
(bkz: dersane sınavında otuz birinci olmak)
derece beklenilen öğrenci gözüyle bakılmaya yol açar ki, insanı strese sokabilir.
birtakım ögrencilerin bi b.k zannedilmesine ve burunlarının kalkmasına sebep olabilecek hadisedir..önemli 100 200 kişinin arasında derece yapmak degil öss de bişeyler yapabilmektir
öss'de ne yapacagı merakla beklenen insan durumuna düsüren olaydır.
(bkz: fazla önemi olmayan bir durum) *
-a.q birinci olmuşum leynnn
-s.ktir lan sen kim birincilik kim
-sondan birinci olmuşum olum zaten ehehehehhh
(bkz: igrenç espriler)
o akşam evde güzel bir yemek yiyeceğinizin göstergesidir.
hiç tatmadığım bir duygu. ama şunu söyleyebilirim o yıl ben üniversiteye girerken dersanemizin her daim birincisi olan eleman açıkta kalmıştı. * *
sınava çalışkan öğrencilerin girmemesi sonucunda oluşabilicek sınıfın tembel çocuğun çok düşük netle birinci olması.
sözü edilen sınav ödüllü sınavsa, dersaneyi beleşe getirebileceğiniz olay. (bkz: dersaneye hiç para ödememiş öğrenci)
Felaket ötesi duruma dönüşebilecek durumdur. Herkes size inek gözüyle bakmaktadır. BAzıları sizi kıskanır ve sizden uzaklaşır. Kimisi sizinle çıkar ilişkisine girmek ister. Kimileri sizden soru cevaplarını göndermenizi ister. Amanın kaçalım denilesi olaydır.
iyi b.k yemektir. beklentileri tavan yaptırmaktır. öss gelip çattığında odtü ya da boğaziçi'ni kazanamayınca anneden ve babadan okkalı küfürler ve bol balgamlı tükürükler yemek mümkündür.
otobus kuyrugunda birinci olmak gibidir.

kısa süreli bir havalanmaya neden olabilir.

bir igne yardımı ile hastanın havasının alınması ve " 200 kişilik sınavda birinci olmak marifet mi lebraam " denilerek kendine getirilmesi tavsiye olunur.
inanılmaz bir psikolojik rahatlamadır bunun üzerine şahıs daha rahat motive olup ders çalışabilmektedir. * hele birde azıcık kendinizi beğenmişseniz götünüz tavan yapabilir zira dersanede herkes sizi parmakla göstermektedir. tabi bu kadar çalışmanın ve artisliğin birde ösym versiyonu vardır ki onunda sonucu aşağı yukarı şöyle birşeydir.

(bkz: nexagon/#2129957)
(bkz: dersane sınavından 0 çekmek)
maddi kazanç haricinde işe yaramayan durumdur. çünkü; o birinci olan insan nasıl olsa kazandım millete koyuyorum açık ara öndeyim havasına kapılıp asıl sınavda göte gelme adayıdır.
günümüz şartlarında hiçbirşey ifade etmeyen bir başarıdır.

hadi orda sana iyi bir destek sağladılar güzel de bir bölüme girdin ya sonrası?
okul zamanında bitecek mi biter bitmez iş bulabilecek misin? bulduğun iş seni mutlu edecek mi paranı alabilecek misin?

gencecik bünyelerde mutluluk hormonunun en üst seviyeye çıkmasına yardımcı osa da reelde ve ileriki yıllarda hiçbirşey ifade etmeyeceği biraz daha büyündüğü zaman anlaşılan olay
ancak cevap anahtarını çalmam sonucu olabildiğim için, aslında nasıl bir duygu olduğunu bilmediğim durum.