1. 1.
  anlamlı bir mesaj içeren insanın ders çıkardığı hikayelerdir.

  Hintli yasli bir usta, ciraginin surekli herseyden
  > sikayet etmesinden bikmistir. Bir gun ciragini tuz almaya
  > gonderir.
  > Hayatindaki herseyden mutsuz olan cirak dondugunde,
  > yasli usta ona, bir avuctuzu,bir bardak suya atip icmesini soyler.
  > Cirak, yasli adaminsoyledigini yapar ama icer icmez agzindakileri
  > tukurmeye baslar.
  > Tadi nasil? diye soran yasli adama ofkeyle aci diye
  > cevap verir.
  > Usta kikirdeyerek ciragini kolundan tutar ve disari
  > cikarir. Sessizce az ilerdeki golun kiyisina goturur ve
  > ciragina bu kez debir avuc tuzu gole atip, golden su icmesini soyler.
  > Soyleneni yapan cirak, agzinin kenarlarindan akan suyu koluyla
  > silerken, usta ayni soruyu sorar:Tadi nasil?
  > Ferahlatici diye cevap verir genc cirak. Tuzun tadini
  > aldin mi?diye sorar yasli adam,
  > Hayir diye cevaplar ciragi. Bunun uzerine yasli adam,
  > suyun yanina diz cokmus olan ciraginin yanina oturur ve
  > soyle der:
  >
  > Yasamdaki acilar tuz gibidir, ne azdir, ne de cok.
  > Acinin miktari hep aynidir. Ancak bu acinin siddeti, neyin icine
  > konulduguna baglidir.. Acin oldugunda yapman gereken tek sey aci
  > veren seyle ilgili hislerini genisletmektir. Onun icin
  > sen de artik bardak olmayi birak, göl olmaya calis
  10 -1 ... atnicki
 2. 2.
  (bkz: kıssa)
  -1 ... david addison
 3. 3.
  bir göçmen kuş, güneye doğru uçuyormuş sürüsünden ayrı. küçük kanatları fazla dayanamamış soğuğa ve düşüvermiş bir tarlanın ortasına. oradan geçen bir inek, zavallı kuşun üstüne dışkılamış. göçmen kuş dışkının sıcaklığıyla kendine gelmiş, neşe içinde ötmeye başlamış. onun sesini duyan bir kedi, kuşu dışkılardan bir güzel temizlemiş ardından da midesine indirmiş. bu hikayeden çıkarılacak dersler varmış. size her pislik atan size kötülük etmiş demek değildir, sizi pislikten her kurtaran da size iyilik etmiş demek değildir gibi. ama bence ana tema şudur: pisliğin içinde bile olsan, ne var ki mutluysan, sesini çıkarma..
  3 -1 ... colchicum
 4. 4.
  Kavanozdaki hayat

  Profesör, felsefe dersinde büyükçe bir kavanozu masanın üstüne koymuş ve içerisini tenis topları ile doldurmuş. Öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sormuş.

  Öğrenciler ittifakla kavanozun dolduğunu ifade etmişler. Bu sefer çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza dökmüş, böylece çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurmuş.

  Öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sormuş profesör. Öğrenciler :Evet doldu demişler."

  Profesör bu kez kumu yavaşça kavanoza dökmüş. Kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurmuş. Tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sormuş.

  Öğrenciler de koro halinde "Evet, bu kez gerçekten doldu" demişler. Gülümsemiş profesör ve masanın altında hazır bekleyen iki fincan kahveyi kavanoza boşaltmış. Kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurmuş.

  Profesör "Eveeet" diyerek: "Bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım. Şöyle ki; bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; dininiz, ibadetleriniz, aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız vs. Şayet diğer şeyleri kaybetseniz de, bu önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur. O çakıl taşları ise daha az önemli olanlar; işiniz, eviniz, arabanız vs. Kum ise diğer ufak tefek şeylerdir. Şayet kavanoza önce kum doldurursanız çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına yeterli yer kalmaz. Aynı şey hayatımız için de geçerli. Vaktimizi ve enerjimizi ufak tefek şeylere harcar, israf edersek, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır. Dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere çevirin. Çocuklarınızla oynayın. Sıhhatinize dikkat edin. Eşinize ilgi gösterin. Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Kavanoza öncelikle tenis toplarını yerleştirin. Hayatınızdaki incelikleri sıralamayı iyi bilin. Gerisi hep kumdur!" demiş. Bu arada bir öğrenci parmağını kaldırmış ve sormuş: "Peki, o iki fincan kahve nedir hocam?" Profesör bilge tavırlarıyla eklemiş: “Bu soruyu sorduğuna sevindim. Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek vakti ayırın!"
  4 ... denizdvs
 5. 5.
  --spoiler--
  geçmiş zaman, hiç geçinemeyen bir baba ve oğlu varmış. baba , oğlunu

  " sen adam olamazsın"

  diyerek devamlı ikaz edermiş. gel zaman git zaman oğlan, ülkenin veziri olmuş. genç vezir, adamlarına babasını yanına getirmeleri için emir vermiş. yaşlı baba , yaka paça vezir oğlunun huzuruna çıkarılmış. kendisi ile gurur duyan vezir,

  "bak baba gördün mü beğenmediğin oğlun vezir oldu"

  demiş. baba oğluna şöyle bir bakmış ve demiş ki ;

  "oğlum, ben sana vezir olamazsın demedim, adam olamazsın dedim".
  --spoiler--
  4 -1 ... raziye
 6. 6.
  (bkz: ezop masalları)
  ... conspirator
 7. 7.
  Patates bahçesi

  Nebraskada yaşlı bir adam yaşıyordu. Patates ekmek için bahçeyi bellemesi gerekiyordu, fakat bu o yaştaki biri için çok zor bir işti. Tek oğlu olan David ona yardım edebilirdi fakat o da hapisteydi. Yaşlı adam oğluna bir mektup yazdı ve durumunu anlattı:

  Sevgili David,

  Patates bahçemi belleyemeyeceğimden kendimi çok kötü hissediyorum. Bahçeyi kazmak için oldukça yaşlanmış sayılırım. Burada olsan bütün derdim bitecekti. Biliyorum ki sen bahçeyi benim için hallederdin.

  Sevgiler, Baban.

  Yaşlı adam birkaç gün sonra oğlundan bir mektup aldı:

  Babacığım, sakın bahçeyi kazma, ben oraya cesetleri gömmüştüm!

  Sevgiler, David

  Ertesi gün sabaha karşı FBI ve yerel polis çıka geldi ve tüm sahayı kazdı ama herhengi bir cesede rastlamadılar. Yaşlı adamdan özür dileyerek gittiler. Aynı gün yaşlı adam oğlundan bir mektup daha aldı.

  Babacığım, Şimdi patatesleri ekebilirsin. Bu şartlarda yapabileceğimin en iyisini yaptım.

  Sevgiler, David.

  *****
  can atakli
  6 -1 ... denizdvs
 8. 8.
  Dostlarından biri, Fransız kralı 15. Lui' ye, Majesteleri, demiş. Akıl vergisi almayı hiç düşündünüz mü? Hiç kimse budalalığı kabul etmeyeceğine göre, herkes böyle bir vergiyi seve seve öder. Kral, alaylı alaylı gülerek; Hakikaten enteresan bir fikir, cevabını vermiş. Bu buluşunuza karşılık, sizi akıl vergisinden muaf tutuyorum.
  3 ... alayina sokayim
 9. 9.
  Yıllar önce hastanede çalışırken, ağır hasta bir kız getirdiler. Tek yaşam şansı beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi. Küçük oğlanda da aynı illet vardı; fakat o hastalıktan mucizevî şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu. Doktor durumu beş yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip vermeyeceğini sordu. Küçük çocuk bir an duraksadı. Sonra derin bir nefes aldı ve "Eğer kurtulacaksa, veririm kanımı!" dedi. Kollarınan serum takılıp birinden öbürüne kan nakli yapılmaya başlandı. Kan nakli ilerlerken, çocuk, ablasının gözlerinin içine bakıyor ve gülümsüyordu. Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı, ama küçük çocuğun yüzü de giderek soluyordu. Bir an geldi, gülümsemesi de yok oldu. Titreyen bir sesle doktora sordu: "Doktor amca, hemen mi öleceğim?..." Böyle bir soru doktoru şaşırtmış, ablasını da ağlatmıştı. Meğer minik yavru, doktoru yanlış anlamış, ablasına vücudundaki bütün kanları verip, öleceğini sanmıştı. Meğer o, ablası yaşasın diye, kendi ölümünü göze almıştı; bütün kanını vermeye evet demişti, yeter ki ablası canlı kalsın, ölmesin.
  5 ... jova
 10. 10.
  Yeni evli bir cift vardi. Evliliklerinin daha ilk aylarinda, bu isin hic de
  hayal ettikleri gibi olmadigini anlayivermislerdi. Aslinda birbirlerini sevmiyor degillerdi. Son zamanlarda o kadar sik olmasa da, evlenmeden önce sik sik birbirlerini cok sevdiklerine dair ne kadar da dil dökmüslerdi. Ama simdilerde,
  kücük bir soz, ufak bir hadise aralarinda orta capli bir kavganin cikmasina
  yetiyordu. Bir aksam oturup, iliskilerini gozden gecirmeye karar verdiler. Her
  ikisi de, bosanmayi istememekle beraber, islerin böyle gitmeyeceginin
  farkindaydilar. Erkek, "Aklima bir fikir geldi" dedi. "Bahceye bir agac dikelim
  ve eger bu agac uc ay icinde kurursa bosanalim. Kurumaz da buyurse bunu bir daha
  aklimizdan gecirmeyelim. Bu süre içinde de ayri ayri odalarda kalalim." Bu ilginc fikir haniminin da hosuna gitti. Ertesi gun gidip bir meyve fidani aldilar ve birlikte bahçeye diktiler. Aradan bir ay gecti. Bir gece bahcede karsilastilar. Her ikisinin de elinde içi su dolu birer bidon vardi...
  1 ... jova