1. 1.
  psikolojik savunma mekanizmasi.gunun 26 saati, evet yanli$ duymadiniz, gunun tam 26 saati bilgisayar ba$inda durup ustune 7 saat televizyon izleyip gunde yarim saat uykuyla duran ve ba$i agrimayan bunyenin, 15 dakka ders cali$tiktan sonra ba$ina gelen aci durumdur.agri genelde goz kapaklarindan ba$lar, daha sonra ilerler ve alni* kaplar, vuracagi en aci ve son darbe $akaklardir, burdaki aciyi ya$amayandan ba$kasi bilemez..sonucta ders mers cali$ilmaz, uyumaya cali$ilirsa 3-4 saat sonra kafa bulanikligi ve garip 1 siziyla kalkilir, bu yuzden yatilmamali, agri ba$ladiktan hemen sonra gunluk ali$kanliklara geri donulmelidir, ya bilgisayar ya tv.
  3 ... master
 2. 2.
  "bugün olmaz başım ağrıyor" gibi bir bahaneyi doğurur.
  1 ... vakanuvis
 3. 3.
  ders çalışılmaya başlanamayacağını gösteren bulgudur.
  ... jack daniel
 4. 4.
  istemsiz yapılan bir işe, bünyenin izin vermemesidir. Eylemi gerçekleştirenin yalanı, bahanesi değildir. Gerçekten başı ağrır, istemeyerek bir şey yapmaya zorlayamazsın kendini. ***
  2 ... warmth of winter
 5. 5.
  (bkz: ders çalışmaya başlayınca gözlerin yanması)
  1 ... tripanazom
 6. 6.
  Ders çalışmak için saatlerce kendiyle boğuşan kişi sonunda karar verir ve kalkar bilgisayar başından bir de saate bakar ki 11 i geçiyor. Neyse ya yarın kesinlikle çalışacağım der ve yatar. Yarın olur bu gün beni hiçbir kuvvet engelleyemez der misafir gelir, sonra elektrikler kesilir,diğer gün işi çıkar... Böyle uzar gider ve sınavdan bir gün önce ki güne kadar.artık çalışmama gibi bir şansım yok denir ama şiddetli bir baş ağrısı.Yine aynı son. Bu sınava da çalışamaz.. nasip değilmiş der ve mutlu mesut sınavına girer. Ama mutlu mesut çıkar mı bilinmez.

  Ya da zamanlama hatası baş ağırınca hazır bahane de hazır diye ders çalışır gibi yapmak ve başım ağrıyor diye bırakmak.* *
  6 -3 ... ismimuzundiyenickimkisaolsun
 7. 7.
  çalışılan dersin baş ağrıtmasıyla alakalı durumdur. yoksa biz elimizden geleni yapmışızdır, onu adam yerine koyup muhatab almışızdır, notlarını toplayıp karşımıza almışızdır, ama o nankörlük edip başımızı ağrıtmıştır, kendi kaybetmiştir.
  3 ... pinaa
 8. 8.
  En güzel bahane.
  1 ... maviyi seven adam
 9. 9.
  ders çalışmanın bünyede yarattığı gerginlik sonucun da başın isyan etmesi durumudur. evet çoğu zaman bahane olsa da gerçeklik payı da yadsınamaz.
  ... limoncadi
 10. 10.
  ders çalışma bırakılır ve yarın çalışırım denilmesi muhtemeldir.
  ... sertacgecgel