1. 1.
  türkçe'ye venedik'te ölüm olarak çevrilmiş thomas mann kitabı. thomas mann'in en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen bu uzun öykü I.dünya savaşı öncesindeki avrupaya ışık tutar. gustav von aschenbach isimli ünlü yazar, yorucu bir çalışmanın ardından dinlenmek ister ve venedik'e gider. orada muhteşem güzellikteki bir erkek çocuğuna aşık olur ve aşkı için venedik'teki salgın hastalığı bile umursamaz. kitap olaysızlık akımının öncüsüdür. edebiyata ilgili olmayanların okuyamayacağı, çok uzun betimlemelerin yer aldığı ve kendini içine çeken bir sanatın kullanıldığı olağanüstü bir kitaptır.
  1 ... skydancer
 2. 2.
  sinemaya da uyarlanan thomas mann eseri. ömrünün son demlerini yaşayan yaşlı bir bestecinin, konakladığı otelde tanıştığı 14 yaşındaki bir gençle sıradışı arkadaşlığını konu almaktadır. final ise tüyler ürperticidir.
  filmi seyredenler, aschenbach' ı canlandıran dick bogarde' nin hüzün verici yalnızlığını paylaşır, imkansız bir tutku karşısında onunla birlikte içine kapanır.
  1 ... legend of the stranger
 3. 3.
  viscontinin venediki dekor olarak harika bir şekilde kullandığı filmdir. mann, visconti, bogarde ve mahleri buluşturması açısından da ilginçtir.
  1 ... radiokaka
 4. 4.
  Bir Thomas Mann eserinin ismi. Henüz yeni okumaya başladığım ve anladığım kadarıyla çok seveceğim eser.
  ... mimesis