bugün

eğer ki$i gerçekten depresyonda ise bazı $eyler gerçekten üzerinde ağır etkiler yapabilir. gerçi bazen "nbr lan sikik" deseniz bile alınabilir depresyondaki ki$i. dikkat edin. mesela bikaç tane örnek vermek istiyorum;

-abi hepimiz sıkılıyoruz arasıra ya, takma. çık dışarı dolaş, salla her şeyi.
**he zaten arkada$ bunları hiç düşünmemişti. bi ko$u çıkar $imdi depresyondan tşk**

-abi abartma ya okul falan sıkıldın sen bu ara. bi tatile çık geçer.
**arkada$ depresyonda iken tatili de okuldan fazla istemeyecektir. isteyip istemediğinin farkında da değildir hani**
-geçer abi ya merak etme!!
**arkada$ geçeceğini zaten biliyordur hatırlatmanıza gerek yok, ama geçmesini isteyip istemediğine emin değildir, bu konuda yardım etmeyi deneyebilirsiniz**
- camı kapatır mısın birader ? **

(bkz: intihara meyilli birine söylenmeyecek sözler)
-lan olm kendini derslere ver işte sen de.
**hakikaten süğer fikir, ama siz kendinize saklayın depresif arkadaşınızla paylaşmayın bu fikri**
haklısın... kesinlikle söylenmemeli.
-o kadar mutluyum ki!

+ühüüüü!
Git inanmiyorum sana, acitasyondan baska birsey yapmiyorsun. Su kullandiğin haplari da internetten araştirip da almişsındır.
(bkz: nerden buldun bu hırkayı hiç yakışmamış)
+demek hayattan bıktın cemil, olur bazeeeen. ben de dün defne ile sinemaya gittim beni ilk defa öptü.*
-dostmus, aq dostu ühühü.
-senin neyin var?
+sie lan!!!
depresyon geçiren kişiye yardım etmek amacıyla da olsa, kaş yaparken göz çıkartan sözlerdir.

erkek ise hadi bir nebze kurtarabilirsiniz:
+ hacı naber nabion?
- git başımdan olm, canım sıkkın..
+ s.kmişim canını, gel lan iki tur atalım, hava al keyfin yerine gelir.
- ya olm bsg..
+ anlaşıldı durum. kalk lan içicez..

kız ise durum vahim. dokunmamak en iyisidir:
+ selam naber?
- iyi değilim.
+ neyin var? konuşmak ister misin?
- hayır..
+ konuş kızım rahatlarsın. ne derdin var?
- ya konuşmak istemiyorum!
+ yardım etmeye çalışıyordum..
- sen hiç susmaz mısın?!
-bu şekilde de yaşanmaz ki...
- depresyondasın sanırım.
+ ananı...
+ yogaya baslasana sen. nefes alma tekniklerini filan
ogrensen. bir hobi bulsan mesela cok iyi geliyor.
- de get basimdan ya. deliye akilli oneriler butun bu
dediklerin. bogluyorum ben bohuuuuuuuu.
- offf..pufff..
+ ...
- <abuk isler yapar>
+ neyin var noldu ya?
- yok biseyim!
+ * kilo mu aldin sen? *
- neee?
+ bak bak goz alti torbalarin da cikmis.
- ya nediyosun aaa.. uhuhuhu..
+ sen en son ne zaman guzellik salonuna gittin?
- yaaaa.. ama..
+ neyse kactim ben.
- booohuuhuu..
*
+olm değmez ki lan bu kadar üzülmeye
-ya bi git, bırak yaşayayım acımı
+ileride bunları hatırlayıp gülersin ama bak
-ileride seni hatırlayıp pişman olmama ne dersin?
+ne anlamadım?
-meyve bıçagını getir içeriden anlatıcam
+helal be konuşmaya başladın bak ne güzel
-(safım benim)hadi git de getir şu bıçağı...
+ne var bunda bi sen mi dertlisin
-* *
hayatta ne zorluklar var, bu ne ki?

yaşın küçük, geçer gider..

hayat işte, 1 şey yapamazsın..

dünyayı değiştiremezsin demedim mi ben sana??

ya da yüksekte görüşüyorsanız bu şahısla,

"...geçen akşam ölümü düşündüm, pencereden bakarken.. sanki kendimi bıraksam, tüy gibi yere inecektim, indiğim anda her şeyin bitmiş olacağı duygusu, içimi rahatlattı...denemek istedim.."

(konuşma cennte devam edebilir, sakıncalıdır. önerilmez.)
depresyondaki şahız felsefik, karmaşık, anlamsız gelen ama aslında çok şey ifade eden uzun cümleler kurmaktadır. karşısındaki kişi bu durumda ''bi git ya manyamışın sen.'' gibi bir cümle kurarsa...
yazık günah kurmayın böyle cümleler.
depresyon sebebi eğer ayrıldığı kız arkadaşıysa.
-hacı boş ver o zaten herkese veriyodu beee.
-hasttt.
hüngür hüngür olmasa da ağlayan bir kıza;
"ağlama değmez hayat, bu göz yaşlarına" şarkısını söylemiştik bi arkadaşlımla.

keşke o kızı bulsam da özür dilesem, öpsem... canım benim, bak ben de üzüldüm şimdi.
+.iktir et lan bu hayatı, bunca sene yaşadın da noldu. hep hüzün, hep hüsran. bi iş yolunda gitse beşi boka batıyo. mutluluk bile insana acı veriyo. yaşanmaz bu dünyada lan... dememeliyiz.*
- naber canım ?? aaa bakiyiimm şöyle, ya sen kilo mu aldınnn?? inanmıyorum sana yaa.
+ defol
- neeaaa ?? ne diyosun yaa
+ defol diyorum defol !!! rahat bırak beni nerden gördün de geldin yanıma ya
- aaaa( yanındakine döner ) yok yok kafayı yemiş bu.
ben senin yerinde olsam kesin intihar ederdim. *
hayat karmakarışık ilerlerken bazı şeyleri hep erteleriz kimimiz ertelediklerimizle sonradan başa çıkabiliyoruz kimimizse sonunda kendimizi karanlık bir kuyuda boğulur gibi hissediyoruz,depresif hallere giriyoruz.bazılarımızın halledemediği maddiyatı,bazılarımızın karşılıksız ilişkileri bazılarımızın da kendikendine kalmaktan olan bıkkınlığı bu durumlara sebebiyet verebilir.
kendini bu karmaşıklığının içinde ayıredemeyen,bu halinin bir kör düğüm gibi çözülmeyecek hali alan insana ne desenizde fayda etmez.gecesi gündüzü belli değildir,ne uyuduğunu,ne yediğini,ne de neyden nasıl zavk aldığını bilemez..yardım etmek isterseniz kendini küçük görür ,aciz görür geri çekilir.sessiz kalsanız içiniz rahat etmez.bir an elinizde bir güç istersiniz.hani vardırya masallarda hep birilerinin yardımına biri koşar mutlaka sizde o kahramanlardan biri olma çabasına girersiniz o an üzerinizdeki yük haddinden fazladır ama koşarak ona gitmek istersiniz o tek tek ördüğü duvarları bir anda yıkmak istersiniz.yeterki ona ulaşayım hesabı devam eder beyninizde binbir fikirler oluşturur yanına gidip konuşmaya karar vermiş olursunuz...

-bak senin yanındayım ben ,daha ne istiyorsun bunlarıda atlatıcaz evelallah!(cümlenizi düzeltin kendi egonuzu tatmin etmeyin sanki bir mucize gerçekleştirdiniz bunu demekle.bu karşınızdakini daha da itecektir çünkü kendini iyice acizligine kaptırmış olacaktır)

_herşey düzelecek ciddiyim bak bir bir hallolcak bitcek gitcek.(sen kendi sorunlarını böyle başından savuşturuyorsan bence ilk önce sen kendine yardım et)

_bak başkası gelir hayatına anlam katar boşver kala kala o zibidiye mi kaldın(gerizekalı bu zamana kadar onlaydım birşey demezdinde bu defa neden ona karşı böyle gereksiz düşüncelerini saydırmaktan geri kalmıyorsun,daha beter birde beni onu savunmaya itiyorsun böyle diyerek)

kısacası bunalıma girmiş birine siz birşey yapamazsınız. sadece maddiyattan bunalıma girmiş olana çıkarır üç beş kuruş yardım edersiniz az hafifletirsiniz gerisine diyecek tek bir kelime dahi yoktur.
kendini beyninin karanlık bölmesine bırakanlara tek yapmanız gereken yine kendikendilerine bırakmaktır.çok fazla üstüne düşerseniz kişiyi kaybedersiniz kendinizi çok geri çekerseniz kişi sizi kaybetmiş olacaktır.her zaman onun için nasıl mesafeniz varsa sadece o mesafeyi biras daha uzatın.gerisini kendisine bırakın.