bugün

insanı çok farklı düşüncelere iten olaydır.

yeterince dibe battığını hisseden, ya da öyle olduğunu sanan mutsuz ve umutsuz bir insan için can simidi vazifesi görmektir. bir çok şeyini size bağlar, yanından bir an ayrılsanız "bırakma beni, ölürüm" diyecekmiş gibi olur. ama bunu yapışkan ve değersiz bir sülükmüş gibi değil, gerçekten de sizi son umudu olarak gördüğü için söyler. eğer olur da kendisini terkederseniz, ya da "öylesine bir terkedelim bakalım, başkasını bulacak mı yerime" derseniz sonu ölümle biten trajik sonlarla karşılaşabilirsiniz. böyle bir şey de zaten hayatınızda ilk ve son defa olacak bir şeydir. bazıları depresifim ayağına yatıp sizi götürmeye çalışabilir, ama sadece bir kez karşılaşılabilecek olsa bile böyle insan da vardır.

kısaca sabır ister, belki istemeden de olsa büyük bir sorumluluk almışsınızdır. koca adamın sizin yanınızda bebek gibi ağlaması, varlığınızın onda antidepresan etkisi yapması zor bir durumdur.
çok zordur fakat depresif kızların tek sevgilisi olmak çok kolaydır.

(bkz: playboy ege 2003)
ondan daha çok dert sahibi olursunuz, sanki derdiniz yokmuş gibi bir de onları sırtlanırsınız. yakında arkadaşlıklarımı psikolojik teste tabii tutacağım benim dertlerim beni aşıyor zaten yahu.
Çok zor ve meşakatli bir iştir. Bir yandan onu bu durumdan kurtarmaya çalışmak için onun dertlerini ondan daha büyük bir hevesle çözmeye çalışırsınız ama o yapısı gereği her seferinde kendine yeni bir dert daha edinir. Tek arkadaşı olduğunuz için de bırakıp gitmeniz vicdanınız tarafından hoş karşılanmayacaktır.
Yine de kendi psikolojinizden taviz vermeyecek şekilde elden geldiğince yalnız bırakılmamalı, yardım edilmelidir.
Şizofren insanın tek dostu olmak gibi olamaz. Çünkü mümkünatı yok tek olamazsınız onun için.
depresif insan da öküz ya da kötü değilse en azından moralleri yüksek tutmak için çabalar ancak yapamayacağı şeyler için suçlamaya başlarsanız defolup gidebilirsiniz . muhtemelen çoğu ilişkinin çıkar ilişkisi olduğunu hastalığı süresince farketmiş güçsüz ve çökkün insanda büyük bir kayba sebep olmazsınız . siz pek parlak enerjiniz ve serotoninlerinizle çok kolay bir şekilde gerçek dost,aşk (!) bulabilirsiniz.
bu hikayedeki depresif insan benim. tek dostumla da eylül'den beri konuşmuyoruz. şerefsizlik yaptı yol verdim dönüp kendini affettirmeye bile çalışmadı. belki de tek dostum değildi. o zaman hiç dostum yoktu yani. amk ağlıycam şimdi.