bugün

hakkında yeni bir gelişme ya da uzmanın vereceği bilgi olmadıkça, stresi arttırmamak açısından bahsedilmemesi daha uygun olacak olay.
bir doğa olayı. afet olmamalı.
Kozan'da sallandım birkaç saniye.
Arkadaş da yazdı şimdi.

Uygulamalardan ses yok.
Edit: Emsc ilk tespit 4.4
4.3 saimbeyli diye geçti.
Yarım saat önce hafif sallandım gibi hissettim.
Yaşadığım ilçede 3'lük olmuş.

Sismograf makinesine döndük 6 şubat ve artçıları sayesinde.
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan:

"Deprem korkusu yaşamak istemeyenler; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak'a taşınabilir."
istanbul depremi için vakit daraldi diyorlar.
Koca bir şehri yok edebilecek illet.
Sadece 1.5 dk. Evet sadece 1.5 dk da hayatiniz bir daha tahmin edemeyeceginiz bir evreye girebilir.
Son bir yıldır uyurken, uyanıkken, enkazdan birilerini kurtarmaya çalışırken, trafikteyken, işteyken, asansördeyken, yemek yerken, duş alırken, kahvedeyken, alış veriş yaparken ve hatta sevişirken tecrübe ettiğim doğa olayı.

Aslında depremden korkmuyorum ancak insanların paniklemesi sinirimi bozuyor. 5 üzerindeki depremlerde şoka girenleri bağırma lan diye yere yıkıp koltuğun kanepenin yanına tepmişliğim var. Tavan mavan çökerse altında kalıp ölmesin diye.

Her odada ihtiyaten 5 lt su var. Bunu şiddetle herkese tavsiye ederim. Enkaz altında üç günden fazla kalanların hepsi susuzluktan böbrek hastası oldu çünkü.

Bir de artık hareket eden birşeyin içinde uyuyamıyorum. Önceden yazları hamakta bebek gibi uyurdum mesela. Arabada filan arka koltukta kıvrılıp saniyesinde uykuya dalardım. Artık uyuyamadığımı farkettim.
Kabusla uyandım.
ilçemde (Kozan) 3.5 büyüklüğünde küçük ama hissedilir bir depremle beraber bugün içerisinde 15 küçük deprem ile bugün yoğun bir deprem aktivitesi var.

Sanırsın büyük bir deprem olmuş da ardından artçıları oluyor.
Bugün Kandilli'deki son depremler neredeyse boydan boya Kozan ilginç şekilde.

Bir şey olursa hakkınızı helal edin beyler.
Balkonumdan manzarasını izlediğim ilçeye bitişik köylerden ikisinde ve hatta şehir merkezinde dahi küçük deprem olmuş.
Hemen hemen ard arda olan 15 depremin çoğu farklı köyler üstelik, hep aynı noktalar da değil.
Malatya’da 4.4 doğanşehir, 4,3 Doğanyol olmak üzere 15 dk arayla bugün iki kere gerçekleşendir.
Az evvel istanbul’da hissedilmiştir.
bizim kedi oralı bile olmadı,bişey olsa ayvayı yedik.
Istanbul maltepede iyi hissedildi.
zeynep bastık'ın ağlamaktan krize girmesine sebep olmuş olan şey.
Az önce sallandık merkezi birde evimin hemen yakınında. Arkadaş mesaiden erken kaçtım iş yok diye eve geldim sahur yaptım. Yattım uykuya dalarken davul seslei eşliğinde alttan ilk önce bir yumruk gibi darbe geldi sonra 3-10 an sallandık. Evimin tam dikine 17 km ilerisinde oldu.
atakum sallanmış, geçmiş olsun, allah beterinden esirgesin.
Uykuda olduğumuz için biz hissetmedik. Rabbim beterinden korusun.
Gelmiş geçmiş olsun dileklerimle.

Bir daha yaşatmasın Allah im.

Evet
yaşamayan bilmez ki allah yaşatmasın.
Allah yaşatır, çünkü deprem bu coğrafyanın doğal bitki örtüsüdür kardeşim, kul şaşırtmasın diyeceğiz!

6 Şubat depremlerinden sonra depremin etkilerinin yoğun yaşandığı illerin cumhuriyet savcılıklarında deprem suçları soruşturma bürosu kuruldu. Malatya genelinde bu tahkikatları bizzat takip ettim.

Kısa kolon etkisi, yumuşak kat sendromu, statik rezonans, dere taşı, etriye, perde duvar, yumuşak zemin, ana kaya, beton, agrega, segregasyon derken inşaat mühendisi etti bizi pezevenkler!

Basit bir örnek vermek istiyorum. Kolondaki yatay demirlere etriye deniyor. Mevzuatın emrettiği proje gereği Etriyelerin 8cm’de bir atılması lazım. Hiçbir binada aradaki mesafe 8 cm değil. En iyi olasılıkla 2 etriye arasındaki mesafe 20 cm. Ve dolayısıyla kolonlar çok kırılgan.

Müteahhit malzemeden çaldığı için filan değil. Gerçekten allahtan korkan işini layıkıyla yapan binanın kozmetiğine olduğu kadar statiğinde de hiçbir masraftan kaçınmayan müteahhitler tanıdım. Sebep ne biliyor musunuz?

Ustanın elinin sığmaması, lan orospunun çocuğu, lan götveren, lan allahsız kitapsız, oraya bi etriye atmak sana zor geldiği için yüzlerce kişinin katilisin sen!

Seküler bi insan olarak bazen diyorum ki keşke şeriat olsa da bu şerefsizlerin elleri bileklerinden kör baltayla kesilse, bilerek karıncayı incitmiş insan değilim ama keşke öyle birşey olsa zevkle yaparım!
Sallangaçlı yıktırgaç.

Türkiyede yaşıyoruz japonyada değil. Bizim genimizde önlem almak yok. Daha çok para yiyebilelim diye tek katlı evlere sığabileceğimiz halde gökdelende otururuz. Çünkü müstakil evde rant olmaz. Otopark yaptırmamak karşılığında belediyeye para yatırma mevzuatı var lan bizde. Daha ne yazayım ki.