bugün

(img:#1935109)
Hani hayvanlar depremi önceden hissederdi? Değil o bizi uyandırmak biz beyefendiyi yerinden kıpırdatamıyoruz daha. Şu tipe bak. Sana bugün yaş mama yok. Evet
üzerinden en ufak bir mizahi dilde yorumun, paylaşımın vs yapılması insanların karakter analizini de bize veren afet. iyi ki 99 depreminde sosyal medya yokmuş.
Şu an Celal Şengör'ün başımı okşayıp bu gece deprem olmaz evladım merak etme demesine çok ihtiyacım var.
ankara’da ilkinde uyanıp, ne oluyor derken ikincisiyle iyi bir cevap veren deprem(ler). 3 kere oldu. Tekrarlaması korkutan şeylerden biri.

odamda asla yamuk durmayacak olan bir tabloyu yamuk gördüğümde emin oldum. ağır bir tablo, hemen eğilmezdi. köpeğimi yanıma alıp evdekileri uyandırdım. köpeğim herkes uyandığı için mutlu oldu. ama herkes deprem mi oluyor, olabilir diyerek geri uyudu.

nasıl ya.
Ölümü, doğuştan bir kusur olarak, anlamıyorum. Yani beynin içinde ölümü anlayabilen bir yer varsa, benim beynimde o bölüm hasarlı ya da yok. Bunu bir otizmlinin mecazı anlamaması şeklinde algılamak mümkün. Anlamadığım için nasıl anlatacağım onu da bilmiyorum.

Yaz ayında, hani şu istanbul depremi sırasında, yavru kediye araba çarptı. Kardeşleri ve annesi ile yürüyüşe çıkmıştı ve onların bu görüntüden etkilenmemesi için kediyi hemen alayım dedim. Ben kediye yaklaşırken, kedi metrelerce havalanıp yere vuruyordu. Böyle anlarda çözüm odaklı davranmaya odaklı olduğum için o an üzülemedim bile. Odaklandığım tek konu kediyi poşete alıp gözden kaybetmekti. Çünkü bana göre hiçbir anne yavrusunun ölümünü görmemeli. Hatta yavru annesini daha çok görmemeli. Beynim doğru bildiği konuya odaklı ve makina gibiydim o an.

Kedi son nefesini posetin içinde avucumun içinde verdi. Ben bunu hem kedinin fiziksel değişiminden hem de bilmiyorum ama içsel bir şekilde hissettim. O an ölüm böyle bir şeymiş dedim. Ölmek bu. Normalde kedinin öldüğünü anlamayacağım için tanıdık tanımadık kaç kişi varsa bir yere toplayacak, kedi ölmüş dedirtecek ve bir şekilde saatlerce kedinin tekrar canlanma ihtimalini oturup bekleyecek olan ben, kediyi o an ilk kez ölümü anlamış olmanın verdiği şokla çöpe bıraktım. Ancak bunu sanırım biraz sert bir şekilde yaptım çünkü kedinin bedeni çöp kutusunda pat diye ses çıkardı. Normalde kediyi arkadaşlarım gömerdi,onu da akıl edemedim.

Ve ben o günden beri kedinin canını yakıp yakmadığımı düşünüyorum. Bu sebeple oturup ağladığım oldu. Aklımdan sürekli ya kedi ölü değilse düşüncesi geçiyor. Ya hâlâ yaşıyorken attıysam? Ya kedi hâlâ canlıysa ve günlerce orada can çekiştiyse? Annesine miyavladıysa? Bu düşünce beni o kadar rahatsız ediyor ki, hayatım boyunca ilk kez ölümü anlayabilmek için bir hekim yardımı almaya karar verdim. Çünkü yaşadığım bu belirsizlik beni öldürüyor. Kedinin ölü olduğundan emin olsam her şey düzelecekmiş gibi geliyor.

Ben anlamadığım şeyler nedenli kendimi yarı yarıya deli olarak görürüm. Deli olmakla ilgili problemim yine yok. Ancak şu deprem olayından dolayı asıl akıllı ben ve benim gibiler mi diye düşünmeye başladım.

Birileri ölümü anlayabiliyor, kendileri yüzünden, hiçbir önlem almadıkları için binlerce insanın deprem sırasında öleceğinin farkında, o insanların önlem alınsın diye harcadığı parayı o insanlar için kullanmadı ve rahatlar. Vicdanı bir hesaplaşma içinde değiller. Uyuyorlar, yemek yiyorlar, sohbet ediyorlar ve gülüyorlar. Şu rahatlığı sağlayan şeyin ne olduğunu anlamıyorum. Anlamak istiyor muyum, onu da bilmiyorum. Bu hayat bana göre değil ama, bir süredir onun farkındayım.

Benim deprem ile ilgili, kendimi korumakla ilgili aldığım önlemler var. Her zaman vardı. Ölümü anlamayınca kader kavramı oluşmuyor, o da oluşmayınca insan sürekli bir kaza yaşanır diye hazır bekliyor.

Size verilen bilgilerden biri yanlış. Kendi adıma onu düzeltebiliyorum.

- ağır eşyaların yanına çöküp kendini korumaya alma mevzusu çok riskli. Beynimin içinde bununla ilgili bir ton senaryo kurguladım, çoğunda eşyanın altında kaldım. Çünkü göçük oluşması sırasında eşya yer değiştirecek, kayacak. Yani sığındığın eşya nedenli öleceksin.

Haliyle araştırdım. Yapilan çalışmalar beynimi haklı çıkarıyor. Bu doğru bir korunma yöntemi değil. Eğer evdeyseniz şu yöntemi deneyin ki düşündüklerim arasında en etkilisi buydu.

Yatağın yanına deprem çantası koyun. Bunu göçük altında kalacakmış mantığı ile hazırlayın. Ben hiç olmazsa 2 hafta yetecek şekilde su, besin ve ilaç koydum. Ses çıkaracak bir şeyler. Bilmem ne. Bi de kapının yanında dışarıya kaçarken alacağım var. içinde soğuktan koruyacak eşyalar var.

Yatağın yanında yataktan daha yüksek eşya var. Çok fazla koruyacağını sanmıyorum ama başka çare bulamadım.

Deprem sırasında yatağa uzanın, Cenin pozisyonu alın, deprem cantasına uzanın, yastığınızı başınızın üstüne koyun, yorganı ise vücudunuza, özellikle yüzünüzü kapatacak şekilde örtün. O panikle kusursuz örtme ihtimali yok. Ancak deneyin.

Deprem sırasında tek sorun kafaya alınan darbe değil. Toz bulutu kalkacak. Tahminlerime göre de onu hayvan gibi yutacağız. Yorgan hem soğuktan hem de hiç olmazsa bu toza fazla şekilde maruz kalmaktan koruyor.

Ve deprem bitene kadar merdivenlere yönelmeyin. Önce merdivenler çöker. En zor merdivenlere ulaşılır.

Diyeceksiniz ki, deprem sonrası inerken merdiven çökemez mi?

Göçük altında kalırsam sarıldığım deprem çantasını şöyle bir açacak kadar alan bulamazsam ne olacak?

Hadi diyelim evim sağlam, duruyor, kaçarken komşunun evinin altında kalamaz mıyım?

Onunla ilgili de bulduğum tek çözüm tüm binaların yıkılıp tekrar yapılmasıydı. Mümkün değil. Haliyle benim beynim kımıl kımıl sorular içinde. Böyle giderse bu ihtimaller beni tam delirtir gibi geliyor.
(img:#2289549)
yatarken kulağımı yorganla örtmeye başladım kulak önemli.
Tam da köfteci Yusuf'ta yakaladı.
öldürmez çürük binalar öldürür. merhameti, kalbi, vicdanı olmayan insan görünümlü müteahhitler ve bu binaların yapılmasına izin veren yetkililer öldürür.
Marmarada yakın zamanda olma ihtimali yüksektir. Hatta bahsi geçen deprem 7.2 7.4 civarıdır.
kitaptan;

"dünyanın gelişmiş ülkelerinde ''deprem erken uyarı sistemi'' bulunmaktadır.depremin merkez üssüne olan uzaklığına bağlı olarak uyarı süresi 1 dakikaya kadar çıkmaktadır.olası bir marmara depreminde fya olan uzaklık göz önüne alındığında erken uyarı sistemiyle kazanılabilecek olan süre ortalama 8 saniyedir.

ancak türkiye'de henüz aktif bir deprem erken uyarı sistemi yoktur."

maliyeti ne kadar olabilir acaba?

coğrafi olarak deprem kuşağı ülkesi olarak ,devlet masraf kalemi içine alınmıyor.
devlet afet olduğunda kaybolur aynen kavgaya giden polisler gibi olay sakinleşince, toz bulutu dağılınca meydana çıkar. 99 depreminde ve sonrasındaki birçok depremde gayet net gözlemlediğimiz bir olaydır bu. 99 depreminde dükkanlar, enkaz altındaki evler ve hatta cenazeler yağmalanıyordu. ortada ne polis, ne itfaiye, ne asker yoktu. kısacası kendi önleminizi, tedbirinizi kendiniz alın. deprem konusunda devlet den fazla bir şey beklemeyin.
inşallah Hataydakiler iyidir. Osmaniye de zor ayakta duran bazı binaların bu depremde yıkıldığı söyleniyor. Allah ım sen esirge...
Şimdiden her biriniz....
Tüm ailenin, sülalenin sevdiği saydığı mümkünse deprem bölgelerine uzak

En az 1 kişinin telefon numarasını ezberlesin! Ve bunu tüm aile üyelerine de tembihleyin! imkanınız vatsa o ortak ismin adını belirleyin.

Devir teknoloji devri ve hiç birimiz ezbere numara bilmiyoruz!

Deprem olduğunda bir yakını olan herkes 9 doğuruyor haber alana kadar!

Aklınızda bulunsun! Tecrübe ile sabit!!!
Yine uykudan uyandırdı.
Kocaeli' nde de hissedilendir.
Ülkece kabusumuz oldu!