bugün

Japonya'da defalarca 7 şiddetinde deprem olduğu halde kimsenin ölmediğini bilen tiptir.
Neyi suçlayacağız lan.

6 yaşında çocuk bile biliyor burası Bi deprem bölgesi ve evler çürük hatta yeni yapılanlar bile çürük denetim yok bir şey yok.
deprem olduğu için değil, depremde bu denli yıkımın gerçekleşmesinde payları olma ihtimali ve deprem sonrası müdahalenin iyi bir şekilde yerine getirilememesi üzerine konuşuyordur.

ayrıca ülkede olan biten her kötü olay için muhalefet suçlanabilir, muhalif olmanın özelliği budur zaten. suçlamayacak olsa neden muhalif olsun. yangın çıkınca da hükümet suçlandı, neden? uçak yoktu ve hızlı bir şekilde müdahale edip söndürememişlerdi. sabaha kadar sayılabilecek binlerce suçlama yapılabilir ama bunu ben yapmayacağım çünkü muhalif değilim. demokrasi ve halkın takdirini isteyen sizlersiniz, bu tarz durumlara alışın artık.
çok normaldir bu durum şimdiki hükümete özel değil.
dip not ekliyorum: yaşanan depremlerin şiddeti 11'di. dünya üzerindeki hiç bir yapı, 7.7 m'ye dayanmak üzere yapılmıyor. bu deprem, ve eşdeğer iki tanenin aynı gün içerisinde ve aynı yerde olması dünya tarihinde rastlanan bir olay değil. aklımıza gelen tüm konularda atış serbest... ben de eleştiriyorum yapı denetim şöyle, yapılaşma böyle, imar affı yanlış vb. diye; fakat bu deprem, bu fay türünde dünyanın neresinde olursa olsun buna yakın bir zayiat yaratır.
Hükümet depremi yaratmadı ama depremin sonuçlarıni hükümet tayin etti.

Deprem için gelirimiz den alınan ücretleri deprem için kullanmadilar.

Bir de iletişimin merkezi olan Twitter enkapattilar.

Depremzede ile röportaj yapan muhabirin röportaj kestiğini gördük daha ne olsun.
https://twitter.com/Turkc...aMB_m4yntmvdYmRg&s=19

Akapeyi deprem yapti diye suçlayan yok. Ama deprem sonrası olaylarda sebep olduğu olaylar var. Mesela bak din kardeşleri tam gaz yağma ve hırsızlık yapıyorlar.
yalakalardan bin kat daha evla olan tiptir. şimdi bu başlığı açanın profiline gir bak veya eski hesapları neydi ise onlara gir bak istanbulda ankarada izmirde aşırı yağmur veya kar yağdığı zaman hatta izmir depreminden sonra bile direkt olarak "allahtan gelen bir şey" değilde imamoğlu yavaş zart zurt diye ağzından s.çtığını hemen görürsün. kendi yaladıkları partide kusur bulmak yerine direkt iman ettiğimiz dedikleri allah c.c ye bile suç atarlar yeter ki tapındıkları asıl adamlara laf söylenmesin.
Kılıçdaroğlunu mu suçlayalım?
Deprem oldu diye hükümeti suçlayan tip yoktur.
Canı yanan hayatındaki insanları kaybedenler vardır.
Hayatındaki insanları kaybedenleri görüp üzülenler vardır.
Tüm bu acılara tanık olduğu için üzüldüğü içinde önlem almayan laf dinlemeyen bilime uzmanlara destek sağlamayan hükümete kızan insanlar olur.
Olmadı gerekende budur.
AKSi durum ise ;göt kılı olmaktır.
ayakkabı yalayıcılarının sevmediği tiptir.
Deprem oldu diye değil, gerekli önlemi almadı, sürekli imar affı çıkarıp depremin affetmeyecegini düşünmediği için haklı olarak hükümeti eleştiren ve kızan tiptir.
ne olursa olsun yalayan, yetkiyi verip tapındığı hariç yardım etmeye çalışanlar dahil herkesi suçlayan şerefsiz köpekleri de suçlamalıdır.
deprem oldu diye hükümeti suçlayan tip yoktur.
insan hayatının sudan ucuz olduğu bu ülkede suç tabiy ki devleti yönetenlerde değil canım, suç apartmanda oturanlarda!
(bkz: müteahhit olmaya çalışan kul)
deprem oldu diye hükümeti suçlamıyorlar.
sadece trilyonlarca dolar vergi toplayıp neden önlem tedbir almadın diyorlar.
neden böyle kriz felaket zamanında organizasyon müdahale için işinin ehli yöneticiler atamadın diyorlar.
bilim insanlarını neden dinlemiyorsunuz diyorlar, neden kentleri betona boğup iskan yerleşim genişleme açısından şehirleri depremde en fazla etkilenecek alanlara doğru kaydırıyorsunuz ve daha fazla insan ölümüne daha çok yıkıma daha çok maliyete yol açıyorsunuz diyorlar.
çoğu yıkılan binalar çok katlı yeni binalar, bu çok katlı yeni binalara üstelik öyle br zenimde öyle bir bölgede (3 tane fay hattının keşiştiği bölgede) nasıl neden izin veriyorsunuz?
2007 de çıkan 2018 de değiştirilen deprem yönetmelikleri sonrası yapılan yeni binalarda kaçı yıkıldı kaç kişi öldü? yan yatmış yüksek katlı binalar nasıl denetlendi?
bunlar sorulmasın mı?
17 ağustos depreminin üzerinden o kadar sene geçti. hiç bir şey yapılmadı. hiç bir önlem alınmadı. hiç bir denetim yapılmadı. sonra çıkıp kader deniliyo. yıkılan evlerin çoğu yeni yapı. deniz kumuyla bina yapmışlar. bu kadar ihmalkarlık olmaz. devlet ne işe yarıyor peki. bu meteahitlerin, inşaatçıların başında kim var? kim sorumlu bunlardan.
deprem oldu diye değil, önlem alınmadı ve hızlı müdahale edilmedi, organizasyon sağlanamadı, çürük yapılar denetlenip engel olunmadı, eski yapılar mühürlenip yıkılmadı, ordu yardıma erken çağrılmadı vs. vs. gibi konularda tepki gösteriliyor. deprem oldu diye hükümet eleştirilse japonya da hükümet kalmazdı. insanlar çok bilmişlik yapmaya ne meraklı böyle.
en büyük sebebi değil tek sebebidir.
(#46170289)
--spoiler--
yaşanan depremlerin şiddeti 11'di.
--spoiler--

diye yazmış birisi. nerede yazıyor bu?
doğru olanı yapan insandır. iktidarın o kadar parası olmasına rağmen şu binaları biraz sağlam yapmıyor aynı zamanda önceden depreme karşı hiçbir önlem alınmıyor. böyle giderse bu ülkenin sonu gelecek.

edit: şimdi diyebilirsiniz o binalar çok eski o yüzden bu kadar çabuk yıkıldı boş yapmayın yeni binalarında hepsi çöktü. çine bakıyorum 9.0 deprem oluyor ruhları bile incinmiyor. hiç olmazsa eski binaları söktürün yerine yeni binalar yapılsın. hadi her şeyi geçtim afete karşı hazırlık yapılsın millete haber verilsin şu tarihte deprem olucak pırımızı pırtımızı toplayıp öneceden gidelim.
depremi hükümet yaptı demiyoz zaten amk orduyu daha erken çıkartabilirlerdi diyoruz vs vs be kime laf anlatıyom abi ya.
güncel Önemli Başlıklar