bugün

99 depreminde 9 yaşındaydım ne olduğunu bile anlamıyordum. bir şeyler oluyordu korkunçtu ama ben korkmadım yalnızca olan bitene anlam vermeye çalışıyordum. aslında bu benim için korkunç bir tecrübe değildi. ancak 99 depreminden sonra aylarca durmaksızın her gün her akşam haberlerde bütün kanallarda olayı dramatize ettiler. insanların öldüğünü, yıkılan binaları, perişanlığı gösterdiler. arkaya acıklı müzikler koyarak dramatize ettiler. depremden herhangi bir hasar almadan kurtulan bir çok insanın bu habercilik anlayışı yüzünden travma yaşadığını düşünüyorum. ben de bundan inanılmaz etkilenmiştim. artık benim de bir deprem fobim vardı. mutlu musunuz 99 da yayın yapan haberciler? amına koduklarım.
izmir depreminden sonra 1 ay bornovada evde kalamadık. Bornova izmirde 1. derece deprem bölgesi maalesef. 4 hafta boyunca ev ev tanıdıkların evlerine misafir olduk. karot testleri alındı vs . eve döndük ama aylarca korku sürdü. Gözümüz avizede yaşadık.

unutmayın deprem değil, bina öldürür.
Elazığda 2020 yılında meydana gelen büyük depremi yaşadığımdan dolayı bünyemde fazlasıyla bu fobiden bulunuyor. onun üstüne istanbul, Elâzığ artçı depremlerin de görmüş olduğumdan fazla ürkütücü.
yaklaşık 4 5 ay geceleri uyuyamama sebep olmuştu. Allah hepimizi daha beterlerinden korusun, bir daha yaşatmasın inşallah.
dünya'nın yok oluşunu bi ara deprem ile kamufle ediyorlardı. (Osman denen şahıs adına yazıyorum)
Valla deprem bölgesinde yaşamıyorum evim sağlam ama sevdiklerim deprem bölgesinde onlar için endişeleniyorum.

Hatta deprem olursa nasıl Bi aksiyon alacağım onu kara kara düşünüyorum.
yaşanmışlıkla ilgili olsa gerek ya da istanbulda yaşamaktan kaynaklanabilir.
Annemin kuzenleri 1999 depreminde istanbulda bir gecekonduda yaşıyorlardı ve depremden hiçbir hasara maruz kalmadan kurtulmuşlardı, ki bazen eskiyi arıyor insan.