bugün

yatmalı.
Kaçtığınız an sessizce acı çeke çeke öleceksiniz.

Kaçmayın, sakin olun ve durmasını bekleyin.

Baktınız çok şiddetli, kolonların yanında durun.
Fay hattına sarılmak daha doğru olur.
istanbulda evde durmak daha güvenlidir yoksa sokağa çıkıldığında ya bina altında kalınır yada bi tarafa tabela direk vs bişey kaçabilir.
Depremden korunmanın en etkili yolu yakalanmamaktır.
Görünmez olsak hayatta kalırız bence.
Abi bence yakında boş bir arazı varsa oraya kaçmak daha mantıklı.
delikanlı adam kaçmaz mücadele eder...
hangisinin iyi olacağına karar verebilmek için bazı şeyleri bilmemiz gerekiyor.
bina nasıl çöker?
bina zemin kat kolonlarının yerden 50 cm seviyede ezilmesi sonucu çöker.
ezilme nedeni demir donatının yetersiz oluşu.
yetersiz donatı kolunun depremde sağa sola bükülmesine dayanamaz ve akar.
donatısı akıp işlevini yitiren beton sağa sola dönemeyeceğinden en zayıf noktasından (yerden 50 cm) kırılıp ufalanmaya başlar.
kolonun ufalanma bölgesinde, hem üstte kalan ucu hem de alta kalan ucu yavaş yavaş sanki bir kalemtraşla açılan kalem gibi sivrilmeye başlar, üst katların yükünü taşıyamayacak kadar sivrildiğinde kolon kırılarak üst uç 50 cm aşağı düşer.
bu olay binanın çökmesini tetikler. üzerinde onca katın yüküyle 50 cm aşağı düşüp zemine çarpan kolon, kiriş bölgesinden kırılır ve yana devrilir. altında duranın üzerine devrilebilir. az katlı binada bu kolon yekpare kalabilir fakat kat çoğaldıkça üzerindeki her kat kolonunun sıra ile kırılması sonucu tuzla buz olur. tuzla buz oluş zemin kattan üst katlara gittikçe azalır. öyleyse binanın en güvenli yeri en üst kat.

peki diyelim binayı 9 kolon taşıyor, ve biri demirsiz yapılmış. diğerleri sağlam . bu takdirde çökme kısmi olur.

çook önemli bir nokta ülkemizde hala önemsenmeyen "kuvvetli kolon zayıf kiriş" prensibine göre tasarım yapılması gerektiği. şöyleki 9 kolon arasındaki kirişler kolonlardan çok daha sağlamsa boşalan kolonun taşıdığı kat yükünü sağlam kolonlara verip hiç yoktan onların kırılmasına sebeb olur. bu takdirde kolonlar sağlam olduğu halde çöken alan artar hatta bina tamamen çökebilir.

zayıf kiriş, güçsüz kiriş demek değil. kolondan evvel kırılacak ama ayrılmayacak böylece boşta kalan katların yükünü sağlam kolonlara aktarmayacak kiriş demek. göz kararı değil betonarme hesap ile tasarlanır.

kuvvetli kolon zayıf kiriş olsa dahi şayet kolonlar yanlış tasarlanmışsa bina yine çöker.

bu bilgilere göre düşünelim:
5 katlı bir binada 2. katta iseniz üzerinize 3 katın darbesini yiyecek 3 kere presleneceksiniz.
son katta iseniz sadece kendi tavanınızın darbesini.
ayrıca son katta kirişler kırılıp tuzla buz olmayacağından sizi tavanın presinden koruyacak ara boşluklar kalma ihtimali daha çok.
alt katlara indikçe tuzla buz oluş artacağından saklanacak yer kalmayacak.

zemin katta iseniz yapılacak tek şey kendinizi dışarı cadde ortasına açık alanlara atmak. binanın devrilmesi çok eksterem bir durum. binalar genellikle kendi izdüşümüne çöker.

orta katlarda iseniz ve 30 40 saniyede bahçeye çıkamayacaksanız (bunu ölçerek hesaplayın) yukarı kaçmak en iyi yol. 1 kat 1 kattır.

ayrıca zemin kat ve hadi birinci katta değilseniz sakın pencereden atlamayın. atladıktan sonra ayağa kalkamayacak hale gelir, kaçamaz ve yıkıntı altında kalabilirsiniz. veya deprem biter binanız yıkılmaz ama siz bir daha yürüyemeyebilirsiniz.
belki iki saat sonra gelecek, belki hiç gelmeyecek afad mesajını beklemelisin. reyis ne yaptığını bilir.
bence yatakta yatılmalı aşko.
1 ve 2 kat eğer bina yıkılırsa sizi oradan kimse çıkaramaz büyük ihtimalle tost olursunuz kaçmaya bakın üst katlar ise kurtarılabilir kaçmayın hayat üçgeni yapın.
deprem anında kaçılmaz, en güvenli köşeye saklanılır.
intihar için mi otoparka ineceksiniz sayın yazar? Evet.
Üstümüzde iki kat var. Komşuları ziyaret edip onların evi kullanımlarına göre dizayn ettim. Misal depreme uykuda yakalandım üzerime lambader ve sehpa düşecek. Birinci katta oturuyoruz aklıma kaydırak almak geliyor vallahi. Herhangi bir deprem anında kaydirakla otoparka inmek mantıklı gibi. Tabi hepsi düşünce dün eşimle sadece bakıştık ve uyuduk. O an panikle akla hicbisey gelmiyor.
yok sen camın kenarında bekle panpa hemen aşağı atlarsın.
tek katlı bir yapıda ve kapıya yakınsan kaç ve uzaklaş. apartmanda isen saklan .
1 ve 2 kat kaçın aq diğerleri ise çöksün.
Evin mini odasını, odanın duvarlarından bağımsız yarım metre lastikle kaplat. Traktör tekeri gibi. Sonra deprem anında o odaya kaç.
Bu arada sokakta duran enayiler de var.

Özellikle toprakta durmamak gerek. Akrabamız izmit depreminde yerin içine girip vefat etmişler. (büyük boş alanlar hariç)

Allah korusun...
ikinci katta ise ben dışarıya çıkardım. Ama üst katlarda olanlar güvenli yerlere sığınsa daha doğru olur diye düşünüyorum. Merdivenler ilk yıkılan bina bölümlerinden biridir en nihayetinde.
yatmalı. amk istanbul'da göt kadar sokaklar. bir bina yıkılırsa daha fena altında kalacaksın. her ne yapıyorsan onu yapmaya devam et. yanında sigara bulundur. olur da bina yıkılırsa enkaz altında sigara krizi vurmasın.

ölümden ve depremden korkulmaz. panik insanı öldürür. sakin kalırsan ölme ihtimalin yalnızca %50 ise panik yapınca bu oran artar. akıllı olun az aq.
Kaçmayın arkadaşlar.

Kaçtığınızda ne olacak? Binayı daha çok sallandırmaktan başka bir boka yaramayacak.

Sabit dur ve kolonların yanında dur. Bitti bu kadar..

Depremi büyütmeyin. Uygulayın ölmeyin.

Ha ölürseniz de taktiri ilahi.
Karar veremedigimdir , saglam oldugunu düşünüp duvar kenarına çökmelimiyiz , yoksa ikinci katta olan evimizden asagiyami inmeliyiz bu sorun kafami mesgul ediyor.
Edit: arkadaslar istanbulda degilim. Ve bizim bina toplam 3 kat. Yani ben orta kattayim. En korktugum merdiven boşluğunda kalmak.