1. 1.
  denizli'de deniz olmadığından dolayı, vardığım kanıdır.

  selam ve entry ile.
  1 -1 ... dr animo
 2. 2.
  "Denizli'nin adı denizden geliyor"

  --spoiler--
  Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Çürüksu ovasının 3'te birini kapsayan bir gölün varlığını tespit ettiklerini, Denizli adının bu gölden geldiğini öne sürdü.

  denizli nin aslında denizsiz olduğu gerçeği

  Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Denizli adının, yörede yaşayan domuzlardan geldiği yönündeki inanışların doğru olmadığını, Denizli adının yörede varlığını tespit ettikleri bir gölden geldiğini söyledi.

  SAZAN KRiZi

  Denizli adının "Tonguzlu" ve "Tengizli" sözcüklerinden gelip daha sonra Denizli'ye dönüştüğü yönündeki bilgileri, buldukları tarihi kanıtların yalanladığını söyleyen Prof. Şimşek, "Laodikya ovasının ortasında bir göl olduğunu belirledik. Bu göl ovanın 3'te 1'ini kapsıyor. Uydu fotoğraflarından da tespit edilen bu göl ve Menderes nehri sal taşımacılığı için kullanıldı. Bu göl Denizli adının nereden geldiğini gösteriyor. Türkler göle 'deniz' derler. Denizli adı da söylendiği gibi domuzlardan değil, bu gölden gelir. Domuzlu, Tonguzlu, Tengizli şeklinde kelimeler uydurma. Bölgede 11. yüzyıldan itibaren Türk vardır. Laodikya'nın adı önce Ladik daha sonra ise Denizli olmuş" diye konuştu.
  Denizli'ye adını veren gölün Laodikyalılar ve Hierapolisliler arasında sazan krizine yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Şimşek, şu açıklamaları yaptı: "Antik dönemde yiyeceklerin en başında balık ve şarap gelir. Burada Hierapolis ve Laodikya arasında bir problem yaşanmış. Laodikyalılar söz konusu gölden sazan tutan Hierapolislilerden, 'Bizim sınırlarımıza giriyorsunuz' diye para istemiş. Onlar da konuyu Conventus Valisi'ne aktarmış. Ancak Laodikyalılar o valiyi dikkate almamış. Daha sonra konu imparator namzedi sayılan Efes'teki prokonsüle taşınmış. Bu da işe yaramayınca Hierapolisliler sazan krizini imparator Adrian'a aktarmış. M.S. 125 yılında geçen kriz, imparator Adrian'ın 'Balıklar için Hierapolislilerden para alınmasın' emri ile aşılmış."

  https://www.yeniasir.com....inin-adi-denizden-geliyor
  --spoiler--
  ... gazeloglu