bugün

bir ege türküsüdür.
Deniz Üstü Köpürür

Deniz Üstü Köpürür Ah Yarim Rinna Nay Rinna Rinna Nay,
Gemilere Binsem Götürür Ah Yarim Ah.

Benim Sana Yandığım Ah Yarim Rinna Nay Rinna Rinna Nay,
Bir Güzelden Ötürü Ah Yarim Ah.

Diz Üstüne Diz Koydum Ah Yarim Rinna Nay Rinna Rinna Nay,
Gül Yastığa Baş Koydum Ah Yarim Ah.

Seni Gelecek Diye Ah Yarim Rinna Nay Rinna Rinna Nay,
Sol Yanıma Boş Koydum Ah Yarim Ah.
cem karaca nın da yorumladığı türkü.

Deniz Üstü Köpürür hey canım Rinna Nay Rinna Rinna Nay,
kayığa da Binsem Götürür hey canım hey
benimde şu cihana gelişim hey canım Rinna Nay Rinna Rinna Nay
bir güzelden ötürü hey canım hey

deniz üstü yelkenden hey canım Rinna Nay Rinna Rinna Nay,
ecel geldi erkenden hey canım hey
denizin ortasında hey canım Rinna Nay Rinna Rinna Nay,
mum yanar sofrasında hey canım hey

benimde şu cihandan gidişim hey canım Rinna Nay Rinna Rinna Nay,
memleket sevdasından hey canım hey
Haluk Levent ve Cem Karacanın müthiş yorumladığı türkü.
cem karaca'nın yorumladığı türküdür. "ninnanaray" diye de bilinir. şarkı da dendiği gibi benim şu cihandan gidişim memleket sevdasından hey canım hey...
bir çok güzel yorumlayan sanatçının yanında kanımca en güzel edip akbayram 'ca tutturulmuş güzelim muğla-ula türküsüdür.

"senin de şu dünyaya gelişin, dediklerinin yanı sıra böyle güzel bir türkü tutturmaktan ötürüdür" denilesi bir ozan tarafından yazılmış , "benim de şu dünyaya gelişim, bir esmerden ötürü" dizeleri ile de bitiren türküdür.
sağır oda dizisinde bölüm bittikten sonra enstrumental olarak ,bol yaylı çalgılar ile çalınan bir versiyonu ile, karşımıza çıkmış güzel türkü.
sağır oda isimli dizide aras dağlı* ile duruşah kırımlı* arasında duygusal bir muhabbet, bir randevu, bir yavşama geçtiği anda devreye giren muhteşem ötesi şarkı.
soner olgun 'un muhteşem söylediği türküdür.
memleket sevdalı türkülerimizdendir.
arka arkaya defalarca dinlenesi, insanı kendinden alıp baska yerlere götüren türkü.
muğla-ula türküsüdür. osman isimli şahıs kuzeninin düğünü için ulaya gelir. Düğünde kızlara bakan osman, bir kıza (gülayşe) kilitlenir. gözlerini ondan alamaz. ula düğünlerine davet edilmemesine rağmen sürekli katılır olur. her düğün olduğunda atıyla dağları aşar. bir gün bir düğünde "söyle bakalım, ula düğünlerine neden katılırsın?" diye sorulur. Osman da bir aşığın elinden sazı alır ve daha önce hayatı boyunca hiç saz çalmamış osman bu türküyü oracıkta yakar.
haluk levent'in ilk albumunde * rinnanay adiyla yer alan turku.
ruhi su yorumu ayrı güzel olan türküdür. usta öyle söyler ki mest eder.
tolga çandar versiyonu pek bilinmese de harika olan türkü.
kesinlikle ölmeden bir kere cem karaca dan dinlenilmesi gerekendir.
muhteşem bir cem karaca klasiğidir. ısrarla bonus; (bkz: seyh bedrettin destanı)
aklıma hep Deniz Gezmiş'i getiren türküdür. güzel bir umut türküsü doğrultusunda yaşadığından ötürü herhalde.

--spoiler--
benim de şu cihandan gidişim memleket sevdasından...
--spoiler--

ayrıca Cem Karaca ile daha bi etki bırakır.
--spoiler--
işte kimliğim, cia için.. bu da silahım, mossad için!
--spoiler--
büyük usta edip akbayram'ın da yorumladığı türküdür. fakat düzenlemesi son derece kötü olmuştur. edip akbayram'ın büyülü sesinden daha güzel bir çalışma bekleyenler için hayal kırıklığı yaratabilir.
muğla'nın deniz görmeyen ilçesi ula' ya ait çok güzel türküdür, soner olgun ve tolga çandar hakkını vererek okumuşlardır.
hasan yükselir'in sesinden dinlemenin ayrı keyif verdiği ege türküsü. (bkz: keyif verici şarkılar)
dinlemesi zevkli ancak flütle çalması zorlayan (bilhassa ninanay kısımları) ege'ye ait muhteşem türkü.
cem karaca'nın on numara yorumladığıdır.
aslında ismi deniz üstü köpürü olan türküdür.
soner olgun tarafından da güzel yorumlanan türkü.