bugün

ulaşım yollarından biri olan deniz ulaşımına karşı antipatisi olmak, deniz taşıtının mide bulandırması ve baş döndürmesi durumu.
(bkz: yol tutmasi)
denizci olsa dahi herkesin yaşayacağı olay. deniz herkesi farklı etkiler. kimisinin başı döner, kimisinin midesi bulanır, kimisi ise çok konuşur... falan filan...
karedenizin hırçın sularında bütün gün sallanmanın etkisiyle benimde bir miktar başıma gelen olay. bol bol kusarak mide kaslarınızı güçlendirmiş olursunuz.
Vapura bile binememe nedenidir. ilaçlar alınır, tuzlu bir şeyler yenir, ayran içilir, nihayet 20 dakika çıkartılır.
bir kere başıma geldi.
kavak'tan, iskele'ye gidiyordum. insan çok kötü oluyor. kış olmasaydı boğaza atlardım. o derece kötü oldum.
belirtileri insandan insana göre değişsede genellikle zehirlenme ile aynı belirtileri gösterir. kusma, soğuk terleme, halsizlik gibi belirtilerdir bunlar.

ilk zamanlarımda beni de çok tutardı ve denizciliği sırf bu yüzden yapamam diye düşünürdüm. sonrasında çoğu şeye alıştığımız gibi buna da alıştım ve kusma, halsizlik gibi şeyler yaşamıyorum. zaten insan nelere alışmıyor değil mi?