1. 1.
  deniz kabuklularından bir amcadır deniz kestanesi. rengi kestaneye benzediği için deniz kestanesi denmiştir buna.

  en süper deniz zamanlarını kabusa dönüştürebilir. hoplaya zıplaya girilen denizden yandım anam oyoyoy anam anam naraları ile çıkartılabilirsiniz. zehirli deniz kestanesi diye de bir efsanesi vardır ki külliyen makattan uydurmadır.

  bu bazı genç arkadaşlarımızın olayı abartmak için uydurdukları bir olaydır. deniz kestanesi zehirli falan değildir, iğneleri kılcal boyutta küçük parçalara ayrıldığı için deri içinde kalır ve ok gibi tek yönlü olduğu için de deri içinde ters yönde hareket etmez hep ilerler. bu da acı verir yakar, zehir sanılan olay budur.*
  3 ... antipatik oldum anne
 2. 2.
  genelde ege'de olur bunlar insanın ayağına battımı çıkarması güç olur çok acıtır tek tek ayıklanması gerekir..
  2 ... yokmuşum
 3. 3.
  asla sokaklarda pişirilip satılmayacak kestane türüdür(taptaze kızarmış,dikenleri kıtır kıtır deniz kestanesi burdaaaa).
  2 -3 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  kestanenin ve deniz yıldızının olduğu deniz pis demektir. balıklar aciip şekilde bayılır. adının aksine bitki değil, hayvandır. eğer balıklara yakından bakmak istiyorsanız birini kırıp kayalara taşla vurursanız meraklı balıklar toplanır ve güzelim etine yumulur.kurutulduktan sonra çok şahane renkleri ortaya çıktığından süs eşyası olarak kullanılır.kabuğu çok kırılgandır. eğer bir yere battıysa sirke iyi gelecektir.
  4 -1 ... karga
 5. 5.
  ayağa batan dikeni zeytinyağı ile çıkan yaratık
  2 -1 ... bal
 6. 6.
  tek amacı denize girmeye çalışan garibanların ayağına batmak olan mahlukat
  2 ... shakesbeer
 7. 7.
  disi olan kestanelerin kırılarak yenildigi rakının yanına alternatif bir meze olarak ta sunulabilen fakat fazla tuketildiginde rakıya gerek duymamanı saglıyacak deniz ürünüdür.
  2 ... derek
 8. 8.
  latincesi echinoidea olan deniz kestanesinin kurutuldugunda ve o sevimsiz dikenleri döküldügünde kalan kabugumsu pütürlü yapının yeşil, kırmızı ve mor olma üzere 3 çeşit renkte olanları vardır.evde süs olarak kullanılabilecek kadar güzel bir görünüşü vardır.
  2 ... aurora
 9. 9.
  ayağa battı mı nefis acı veren ve çıkarması da bir o kadar zahmetli olan deniz canlısı. *
  3 -1 ... yamukprensesvekedicuceler
 10. 10.
  Eğer dikeni çıkarılmazsa içinizde üreyen psikopat hayvan.
  ... unhopefully