bugün

deniz kabuklularından bir amcadır deniz kestanesi. rengi kestaneye benzediği için deniz kestanesi denmiştir buna.

en süper deniz zamanlarını kabusa dönüştürebilir. hoplaya zıplaya girilen denizden yandım anam oyoyoy anam anam naraları ile çıkartılabilirsiniz. zehirli deniz kestanesi diye de bir efsanesi vardır ki külliyen makattan uydurmadır.

bu bazı genç arkadaşlarımızın olayı abartmak için uydurdukları bir olaydır. deniz kestanesi zehirli falan değildir, iğneleri kılcal boyutta küçük parçalara ayrıldığı için deri içinde kalır ve ok gibi tek yönlü olduğu için de deri içinde ters yönde hareket etmez hep ilerler. bu da acı verir yakar, zehir sanılan olay budur.*
asla sokaklarda pişirilip satılmayacak kestane türüdür(taptaze kızarmış,dikenleri kıtır kıtır deniz kestanesi burdaaaa).
kestanenin ve deniz yıldızının olduğu deniz pis demektir. balıklar aciip şekilde bayılır. adının aksine bitki değil, hayvandır. eğer balıklara yakından bakmak istiyorsanız birini kırıp kayalara taşla vurursanız meraklı balıklar toplanır ve güzelim etine yumulur.kurutulduktan sonra çok şahane renkleri ortaya çıktığından süs eşyası olarak kullanılır.kabuğu çok kırılgandır. eğer bir yere battıysa sirke iyi gelecektir.
ayağa batan dikeni zeytinyağı ile çıkan yaratık
tek amacı denize girmeye çalışan garibanların ayağına batmak olan mahlukat
disi olan kestanelerin kırılarak yenildigi rakının yanına alternatif bir meze olarak ta sunulabilen fakat fazla tuketildiginde rakıya gerek duymamanı saglıyacak deniz ürünüdür.
latincesi echinoidea olan deniz kestanesinin kurutuldugunda ve o sevimsiz dikenleri döküldügünde kalan kabugumsu pütürlü yapının yeşil, kırmızı ve mor olma üzere 3 çeşit renkte olanları vardır.evde süs olarak kullanılabilecek kadar güzel bir görünüşü vardır.
ayağa battı mı nefis acı veren ve çıkarması da bir o kadar zahmetli olan deniz canlısı. *
Eğer dikeni çıkarılmazsa içinizde üreyen psikopat hayvan.
denizin temiz olduğuna delalettir. tam tersi de yosun için geçerli sanırım.
Echinodermata filumu içersinde yer alan deniz kestanelerinin 700 kadar türünün var olduğu bilinmektedir. Protein yönünden son derece zengin olan deniz kestanelerinin yumurtaları severek tüketilmektedir. Deniz kestanesinin avcılık yoluyla üretimi başta Japonya, Fransa, irlanda, Çin, Kuzey Doğu Amerika, Kanada olmak üzere bir çok ülkede yapılmakta ve bu türün toplanması önemli bir iş kolunu oluşturmaktadır. 1kg işlenmiş deniz kestanesi yumurtası 83.5£ olarak değer bulmaktadır. Ekonomik açıdan değerli olan bu türün avcılık yoluyla üretiminin dışında son yıllarda yetiştiricilik çaışmalarınada önem verilmektedir.

Türkiye sularında Cidaris cidaris, Arbacia lixula, Psammechinus microtuberculatus ve Paracentrotus lividus yayılım gösteren türler arasında yer almaktadır.
pek sevilmeyen bir deniz canlısı.

ne güzel iki gün öncesine kadar böyle bir canlı türünden haberim dahi yok tu fakat şu an için durum farklı.

her ayağımı yere basışımda hissettiğim hafif bir acı deniz kestanesi adında bir canlının olduğunu ve o malum dikenlerinden benim de nasiplendiğimi bana hatırlatmaktadır.

yağ sürdük, iğne kullandık, cımbız kullandık ama olmadı..

hatta sağlık ocağından neşter verdiler ama yemedi *.. Kullanmadık..

Zar zor cımbız ile acı çeke çeke bi iki tanesini çıkarmayı başarabildik ama sanırım hala kalıntıları var topuğumda..

Varsa bu işin çözümünü bilen biri beni de aydınlatırsa pek iyi olur be..
ayağa battığında çıkarılamayacak bir deniz canlısı.

yıllar önce altınolukta denize girip deniz kestanesine bascağım aklıma nerden gelebilirdiki.evet oldu bu bana.meğersem orda terlikl giriliyormuş komik değil mi terlikl.ben de delikanlılık yapıcamya çıkardım terlikleri girerim ben o ne öyle terlik bizi bozar misali daldım.dalış o dalış geriye çıkarken yüzecek yerde kalmaı karaya yaklaştıkça sığlaşıyor ben de ah of ulan varya gibisinden küfürümsü bir halde çıkmaya çalıştım.çıktım nihayet.orada bir amca gel dedi çıkartalım onları aldı cımbızı eli söküyo adam ayağımı bir iki tanesini çıkardı ama gerisi kaldı içinde resmen görüyorum up uzun iğne.velhasıl yıllar boyu kaldı o orda eridi gitti.

ben kestanenin inin içinde yıldızı benim içimde.
- nasıl oldu serkan bey olay?
+ sevgilimle denizde koşarken bastım doktor. ühühüüü.
- serkan bey bir süre yürüyemiyceksiniz. kaç günlüktü tatiliniz?
+ 15 gün doktor.
- üzgünüm ama 1 ay yataktasınız. ayağa kalkarsanız iyileşme süreci gecikir.
+ abicim, güzel abicim, do- doktor abicim, abilerin abisi balayındaydık ama biz. milyar verdik otele ne diyosun sen.
- geçmiş olsun.
+ ağzıma sıçtın deniz kestanesi.
midyenin aksine oldukça temiz yerlerden çıkan bir canlı. foça'da bazı koylarda kıyıda kayalıklara yapışmış halde yüzlercesi bulunabilir, bu tür yerlere denizden yüzülerek çıkılacaksa kesinlikle yanınızda terlikler ya da sahil ayakkabıları ile beraber yüzmelisiniz, çıkarken de suyun altını görerek çok dikkatli yürümelisiniz. aynı mayın tarlası gibin, yoksa dikenleri adamı hoplatır mirim.

bunları kayalardan söktükten sonra bıçakla kırıp ortadan kesiyorlar, içinden çıkan turuncu renkli zamazingonun(et?) tadı bir hayli enteresan. pislik dolu oluyor içleri bir de, pislik dediğimiz de sadece kum ve ottan oluşur. sevemedim seni deniz kirpisi...

not: içinden çıkan etin gut hastaları için tiroid bezine son derece iyi geldiği söylenmektedir.
birisi bunu denizden bulup çıkardığında bütün plaj halkı çevresine toplanır. ulan hayvan işte. bir de yaşlı teyzeler amcalardan torunlarına nasihatlar verilir "hıı bak bu denizde dikenli bişeymiş, üstüne basınca zehirleniyomuşsun baak dikkat et" şeklinde.
eskiden yazligimizin oldugu bolgede * bunlardan bolca bulunurdu. onlarcasini toplayip arkadaslarla birlikte iclerindeki minik eti ayiklardik. daha sonra annem tavada bir kac malzemeyle daha birlestirerek harika bir meze yapardi. birayla yemesi en az midye kadar keyifli olurdu.
derisi dikenlilerdendir.
eyyvah eyvah filminden sonra epey popüler hale geldi. sebebi tabikide cinsel gücü artırdığına dair söylentiler. filmde bir sahnede buna dair bir örnek vardı. cinsel gücü artırdığı doğru mu değil mi bilmiyorum ama gülmekten kendimi alamıyorum. *
çeşme tatilini kabusa çeviren tek gözlü yaratık...
diğer adıyla karadiken; aslında lezzetli bir yaratıktır. onu limonlu zeytinyağlı yediğinizde doyum olmaz. cinsel gücü artırdığı söylenir ki bence doğrudur. bazıları erkekliğin iksiri diye tabir eder. yazlık yerlerde kayalıkların olduğu bölgelerde çokça bulunur.
denize karşı fazla ilgili olanlar bilir ki, aslında içindeki yumurtası çok lezzetlidir. dışı kırılıp içindeki sarı yumurtalar direk çiğ yenir, midyeden daha lezzetlidir. lakin toplaması ve yemesi uğraştırır.
fazla yersen direği fazla dikersin sıkıntı büyür. *
limon ve zeytinyağıyla harika olan su ürünü.
Ölüyü diriltme özelliği olan canlı. Evet.
güncel Önemli Başlıklar