bugün

Deniz hıyarları şekilsiz hayvanlardır ama diğer canlılar için değerli bir yiyecektirler. Deniz hıyarlarının bazı türleri planktonları yakalayabilmek için yapışkan bir uzantı ve çok yönlü dokungaçlar kullanırlar. Alt katmandaki dokungaçlar gezindiği yerdeki yiyecekleri yoklamaya yarar. Ayrıca çok şaşırtıcı bir savunma yöntemine sahiptirler. Deniz hıyarı elle tutulmak istendiğinde bir basınç uygulayarak kolayca iç organlarını dışarı çıkarabilir. Vücudunun açık yerlerinden yapışkan maddeler akar ve insan elinin parmaklarının birbirine yapıştırır. Bir balık ya da yengeç, deniz hıyarına saldırırsa, saldırgan bir anda kendisini ipliğe benzer yapışkan organların içinde bulur. Oradan kurtulmaya çalışırken, deniz hıyarı yavaşça uzaklaşır ve daha sonraki birkaç hafta içinde, iç organlarını tümüyle yeniden oluşturur.
denizlerde yaşayan bu canlının başka türleri de vardir ki, denize donla giren, plajlarda kızlara abuk subuk hareketler yapan deniz hıyarlarıdır.
(bkz: çengelköy hıyarı)
national geographic channel 'da tamamen vahşi adlı belgesel de spikerin yaptığı yorum :

-"bu bir deniz hıyarı. deniz dibinde yaşayan çürükçüllerden biri. denizlerin çöpçülük görevi yapan bu canlı beyinsizdir, sinir sistemi vs vs..."

not : öyle bir vurguyla söyledi ki beyinsizi, resmen saydırmaya devam etmesini bekledim :

-"çok iğrenç, yılışık bi hayvan bu. gerizekalını teki adeta. akıllı olsa çöpçü olmaz di mi? zaten geçen de plaj da bacağıma yapışmıştı şerefsiz..."*
kendisini sıktıgınızda sahildeki bilimum kız kacar gider. evet evet bok misalidir içi bu hayvanın.
adı deniz olan insanların hayatına eden hayvandır. * * *
dünya üzerindeki en tırt hayvan. bir keresinde elime alma fırsatı yakaladım. hareket etme yeteneğinin olduğunu sanmıyorum. sadece su alıp su çıkaran küçük bi delik vardı. hıyara benziyordu. bi de sudaydı. geri attım tabi.
(bkz: pff)
bazı yerliler bunun salgısından ayakkabı yaparlar. böylece keskin ve sivri şeylerden korunurlar.
elinize ilk aldığınızda yumuşak ve mayışık olan denizhıyarı ritmik hareketlerle avuçta sıvazlandığında sertleşir. biraz daha devam edildiğinde beyaz ve yapışkan bi sıvı salgılar. aslında hiçte yabancı olmadığımız hayvan dostlarımızdandır.
akıllara kavak yellerindeki deniz karakterini getirebilecek olan tamlamadır.
derisi dikenlilerdendir.
(bkz: şahin k)
http://www.kotusozluk.com.../10/deniz-hiyari_2886.jpg
komik isimli bir hayvan. *
Vücutları, ağızla anüsten geçen eksen istikametinde uzamış olup,
sosis veya hıyara benzer. Ağız ve anüs karşılıklı iki uca
yerleşmiştir. Diğer derisidikenlilerden, kutuplar yönünden geçen
eksenin uzamasıyla farklılaşmıştır. Bu uzama hayvanın yan
yatmasına sebeb olur. Ağız çevresinde çelenk şeklinde 10-30
kadar duyu, dokunma ve av yakalamaya yarayan tentaküller
(dokunaçlar) vardır. Genellikle 3-27 cm boyundadırlar. 60 cm
uzunlukta olanları da vardır. 900 kadar türü bilinmektedir.