bugün

hadi hepsini anlarım, kendince bazı sıfatlar bulup yapıştırmışsın ve ben şiddete dönüşmeyen her fikiri dinlemeye de açığım ama "sıradan" nedir, bu nasıl bir kelimedir?

iş bu yazdıklarım deniz gezmiş denen kişiyi övmek veya yermek maksatlı yazılmamıştır ve deniz gezmiş sıradan değildir.

bunun bana göresi sana göresi yok, adam türkiye cumhuriyet tarihinde kendine bir isim yapmış, ama iyi ama kötü.

Edit: başlığı açan uçmuş zaar.
fikirlerini beğen veya beğenme yaptıklarını savun veya savunma ama 20 li yaşlarda idealleri uğruna ölüp kitleleri arkasından sürükleyen bir insanı sıradan diye sıfatlandırmak sıradan insanlara yakışır.
Sıradan bir çapulcunun idam edilerek kahramanlaştırılmasını savunan kişi beyanı.
Sıradan insanlar yolda kafasına meteor düşse en fazla survivorda yarışmaya soru olur da adını yine kimse bilmez. Peki bi düşünün bakalım, mahir çayan, berkin elvan infaz edilmeselerdi tanınırlar mıydı?
Deniz gezmiş masum muydu? Hayır, ama işlediği suçlar idam edilmesini gerektirmezdi, apo daha mı masum ki idamdan korudular.
Biraz aklıselim düşünün.
görsel
deniz gezmiş filistinde el fetih cephesinde.
bana göre adnan menderes'in asılması nasıl haksızlık içeriyorsa, deniz'in asılması da o kadar haksızlık içeriyor.

evet adnan menderes de suçluydu.
(bkz: köy enstitülerinin kapatılması)
(bkz: marshall yardımları)
gibi benim de hiç hoşuma gitmeyen bazı icraatlerin altında imzası vardır. ama bence asılmamalıydı.

deniz'in suçları ise adnan menderes'ten katbekat daha hafiftir. kaçırdıkları 4 amerikan askerini muzla beslemişlerdir yoldaşları ile birlikte. üstelik kendileri bile yiyemezken. bu kadar fedakardı. üstelik onların da kandırılmış halk çocukları olduğunu düşünüyordu. bu yüzden en baştan beri onlara zarar vermeyi aklının ucundan geçirmedi. yine bu kadar merhamet sahibiydi. o yüzdendir ki deniz gezmiş benim kalbimde yaradır. ölümü hak etmemişti.

ayrıca sıradan ne demek? bugün hâla eylemlerde deniz'in, hüseyin'in, yusuf'un, mahir'in resimleri en önde. isimleri göğü inletiyor. peki onu asan başbakan ve genelkurmay başkanını kim hatırlıyor? ben söyleyeyim, kimse. o yüzden bu adam ve dava arkadaşları sıradan değillerdi.

ayrıca, deniz'in 52 dakika boyunca darağacında can çekiştiğini biliyor muydunuz?

görsel
idam ancak bedenleri alır götürür buradan, görüşleri ve düşünceleri öldüremez. Deniz Gezmiş, katledilen gencecik bir fidanken, görüşleri ve düşüncelerı asla katledilemeyecektir.
Gencecik bir insanin asilmasini mi savunuyorsun. Nasıl bir insanlık bu.
20 yaşındaydı ve sadece düşünceleri için acı çekerek öldü.
Bir düşün belki kandırılmıştır* olamaz mı? Oluyor.
Hakim: Rahat mısın Deniz ?
Deniz : Ben rahatımda sizin vicdanınız rahat mı ?
Hakim: Gayet rahat. Asın bu gavatı
banka soyguncusu, ulu orta sivil insanların olduğu yere el bombası atabilecek derecede terörist, ama düşünceleri bık bık bık , lan neyin düşüncesi adam bomba atıyor sivil falan dinlemiyor, silahlı banka soygununa gidiyor önüne geleni öldürecek. Sanki adam evinde oturup düşünürken polisler yaka paça alıp götürmüşler, işkence etmişler gibi masumlaştırmayın.
görsel

Kalk bu saatten sonra tekerlekli sandalye ile gez.
idam sehpasına giderken ağlayan deniz gezmişten mi bahsediyoruz?
Ankara'da Deniz yok anneaaa.
Andaval beyanı. Evet.
güncel Önemli Başlıklar