bugün

ne idüğü aşağı yukarı belirli olan zihniyettir.

(bkz: islamcılık)

(bkz: ülkücü rasizm)

(bkz: liboşluk)

(bkz: kompradorluk)

(bkz: kavram kombinasyonları)
teröristlerin sadece dağlarda olmadığını bilen zihniyettir.
vatanımda görmek istemediğim örümcek beyinli zihniyet.
kimseyi zorla sevmeyen zihniyettir. burnuna kadar sokulan "olm o olmasaydı şimdi abd askerleri dolaşıyordu sahilde" cümlelerini skine takmayan zihniyettir aynı zamanda.

(bkz: 12 eylül ve kıbrıs barış harekatı/#5606764)
deniz gezmiş'i sevmek için bir neden bulamamış şahsiyettir.

mesela ben; deniz gezmiş cebime 5 kuruş para mı koydu? bir kere başımı mı okşadı? kavşakta yol mu verdi? gömleklerimi mi ütüledi? yoksa karıya mı götürdü? hayır.

deniz gezmiş benim için ne yaptı da seveyim?

(bkz: babanı da sevmezdim zaten)

edit: sevmiyorum derken bunu nefret ediyorum anlamına yoran denizanalarına selam ederim. bu adama nötr bir durumdayım. ondan şeyaptım.
ne 6. filoyu ne de suratsız maoyu seven gruptur.
6. filoyo pek seven zihniyettir.

amerikan askerlerinin rahatça sikişebilmesi için o günlerde kerahneleri boyatan zihniyettir.

aslında hiç değişmeyen zihniyettir. o günlerde de bu günlerde de amerikalının taşağının keyfini düşünen zihniyettir.
vatanını seven zihniyettir. zira devletin polisine kurşun sıkan zihniyeti sevmez ancak zikertir.
siyasi görüş olarak tutulmayabilir. doğrudur. hatta tamamen zıt olabilir. fakat o bir türk genciydi. hani "atatürkçü" dediklerinizden. dinsiz olabilirdi fakat dini olanlardan daha çok insanlık sahibiydi. onun isteği türkiye bağımsızlığıydı, amerikan emperyalizmine baş eğmemekti. deniz gezmişi sevmeyip özal şerefsizini, tayyibeyi sevenler mandacıdır. sömürülmek isteyen mazoşistlerdir. deniz gezmiş türk-kürt kardeşliği isterdi. kim karşı buna? pkk değil, altını çizmek isterim. türk kürt kardeşliği!
bu zihniyet ya hiç tanımıyordur, ya da herkesten iyi tanıyordur.
seni seven sevmesini bilmemiş.
deniz ve arkadaşları komünistti. ve anayasayı yıkıp kendi kafalarındaki sistemi getirmeye niyetliydiler. olmadı, yapmadılar. ha abd'ye karşıymış, emperyalizme dik durmuş vs. orası ayrı ama şu bir gerçek ki deniz gezmiş bunların yanında resmen bir komünistti ve komünist olarak da öldü. ben komünistleri sevmem dolayısıyla deniz'i de sevmek zorunda değilim. zira türkülüğe ve değerlerine sahip çıkan birinin komünizm ile ümmetçi ılıman ilklim müslümanlığı ile alakası olmaz. her neyse, zaten üzerine uzun uzun bahsetmeye de değmez. komünizim artık tehdit unusur değil, dünya'da bitti. şuanki tehlike bölücülük ve ümmetçilik hastalığıdır!
deniz gezmiş'in idam sehpasını ayakları ile iterken "yaşasın kürt ve türk halklarının kardeşliği, yaşasın sosyalizm" dediğini bilmeyen zihniyettir. türk solu gibi kendisini sever görünüp içini boşaltan tipler de vardır. bir sosyalist için mesele zaten birilerini sevip sevmemek değil anlamaktır, kişileri ve tarihin özgül koşullarını.

ölü seviciler sizi!
Devrimin en güzel yüz metresini koşmaktan kaçan zihniyettir.
sevmek için nedenleri olmayan zihniyet olabilir mesela, ya da tanımıyor da olabilir. sonuçta yüz türk büyüğü arasında bi kimse diğildir. kendisi kabaca edinilen bilgilere göre uç bir görüşün temsilcisi olduğundan alakalı objektif kaynak bulma sıkıntısı da vardır. ayrıca tanımadan sevmek ya da sevmemek cahil işidir arkadaşlar.
seveni sevmeyeni sınıflandırmak ise hem cahillik hem de cühelalıktır.
deniz gezmi$'i ve amacını bilmiyordur. ya da ondan bundan duyduğu ve inanması kolay olan birtakım tezahürler kar$ısında elini kolunu bağlayıp; çamur atmayı tercih etmi$tir.

bir de olayı gene sağcı/solcu olayına getirmi$ler ya, sözün bittiği yerdir.

deniz gezmi$ sağ/sol propagandası yapmadı, burası yanlı$ bi' kere. amerikan emperyalizmine kafa tuttu ve vatan sevgisi(hıhı) bulunan insanlar tarafından polise teslim edildi.

sözü pkk'ya getiren cahillere söyleyecek birkaç $eyim dahi yok. serbest çağrı$ımın da boku çıkmı$ görüldüğü üzere.
niye seveyim, ayrıca seni ne ırgalar diyen dobra zihniyettir.
bir insanı sevmemenin herhangi bir kategoriye tekabül etmeyeceğini bilen zihniyettir. sözgelimi "atatürkçüler derneği" veya "kanarya sevenler derneği" gibi oluşumların olması ne kadar normalse, "atatürk'e düşmanlar derneği" gibi bir derneğin var olması o kadar saçmadır. bir kişiyi sevmeyen insanın illa ki belirli bir zihniyet yapısında olacağını düşünen insanları zekasından, bilgisinden ve düz mantığından ötürü kutlarım. bu insanların düşünme yöntemiyle şu örnekleri çok rahat verebiliriz:

(uluslararası ceza mahkemesi tarafından soykırımdan sorumlu tutulmuş) sudan devlet başkanı ömer el beşir: "sudan güçlü olduğundan beri siyonistler ve emperyalist destekçileri bizimle savaş halindeler."
düz mantıklı insan: "ömer el beşir'i sevmeyenler siyonist ve emperyalist yalakasıdır."

abdullah öcalan: "M. Kemal, kapitülasyonları kaldıran iradedir. Ekonomik olarak Türkiye'yi kendilerine bağladılar."
düz mantıklı insan: "abdullah öcalan'ı sevmeyen atatürk'ü de sevmez, kapitülasyonları geri getirmek ister."
devletini polisini seven zihniyettir, devletine polisine kurşun sıkanı sevmezler. hele hele adaletin astıklarını hiç sevmezler.

vatanı seven deniz gezmişi sevmez...
devleti seven deniz gezmişi sevmez...
adaleti seven deniz gezmişi sevmez...
askerini seven deniz gezmişi sevmez...
asmayalım da besleyelim mi ? cümlesini kullananlarla aynı tip zihniyettir.
(bkz: bir teröristi sevmek)
kimsenin elestirmeye hakkı olmayan zihniyettir. demokratik bir ülkede yasıyorsak kimin neyi sevip neyden nefret edecegine saygı duymak gerekir.
(bkz: deniz gezmiş balonu)
bu ülkede atatürk'ü sevmiyorum açıklaması yapılmışken deniz gezmiş için benzer ifadeler kullanılması son derece normaldir. deniz gezmiş vatanını seviyor da karşıt görüşlü insanlar ülkenin amına koyalım mantığıyla mı hareket ediyor? kimine göre kahraman kimine göre haindir kendisi. eleştirme ve yorumlama hakkı insanlarından elinden alınınca mı vatansever olacak bu millet?
sözlükte bugünün kazanımını yapmamaızı sağlamış zihniyettir. onlar olmamış olsalar, deniz'i sevmenin vatanseverlik olduğunu öğrenemeyecektik. sırf idealleri vardı diye zamanında yediği haltlar bini aşmış birini onaylamayı vatanseverlikle eş tutmak ne ala iştir. kendimize t-sirtlerini basacak, sigaralarını yapacak yerli che guevara arıyor olabilir miyiz? ahanda kapitalist oldum.