1. 1.
  sanıkları almanya da suçlu bulunup türkiye de berat etmişlerdir zamanında davanın 3 savcısı değiştirilmiş berratin yanı sıra sanıklara tazminat hakkı da tanınmıştır.

  Almanya’da mahkûmiyetle sonuçlanan Deniz Feneri e.V. davasının Türkiye ayağı için açılan dava 20 sanığın tamamının beraatı ve zaman-aşımıyla bitti. Mahkeme sanıklara beraat ettikleri suçlarla ilgili tazminat isteme hakkı da tanıdı.

  ALMANYA’nın Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen Deniz Feneri E.v. davası 17 Eylül 2008’de bitmişti. Yargıç Johann Müller tutuklu yargılanan Mehmet Gürhan’a 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan için ise 2 yıl 9 ay, Firdevsi Ermiş’e ise 1 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Yargıç gerekçeli kararında, 5 yıl boyunca 20 binden fazla bağış sahibinin güvenlerinin zedelendiğini belirterek, toplam 41 milyon Euro bağış topladığını söyledi. Türkiye’ye giden toplam miktarın da 17 milyon Euro olduğunu kaydeden Müller bunun 8 milyonunun Türkiye Deniz Feneri’ne gittiğini, geri kalan kısmın çeşitli yerlerde kullanıldığını ifade etti.

  Haberin tamamı

  http://www.hurriyet.com.t...rkiyede-ceza-yok-28998561
  -1 ... osmannaga