1. ?.
  öncelikle (bkz: bardağın dolu tarafından bakmak)

  sosyal demokrasi nedir? sosyal demokrasi en temel anlamında sosyal ekonomi politikaları üzerine siyaset yapmaktır. yani, sosyal demokrasinin amacı bir toplumdaki ekonomik ve sosyal eşitsizlikleri gidermek ve fırsat eşitliğini sağlamaktır. peki sosyal demokrat enternasyonel'den çıkarılması gündemde olan chp ne yapmıştır? koca bir hiç yapmıştır. siz hiç sayın baykal'ın sosyal demokrat politikalardan bahsettğini duydunuz mu? adamın derdi hizipçilik olmuş, toplumu laik, şeriatçı diye ikiye böldü. tsk'nın politikaya müdahil olmasına göz yumdu ve bundan nemalanmaya çalıştı...normal şartlarda fakirden, fukaradan, ezilenden, dar gelirliden solcu partiler oy alır ama türkiye'de sol diye bir şey kalmamış. sayın baykal'ın ne olduğu belirsiz, partiyi de kendine benzetmiş...ayrıca kendisi bile partinin politik görüşünün ne olduğunu belirtmekten aciz...çünkü chp'nin bir görüşü de kalmamış...rüzgar nerden eserse oraya partisine dönmüş..

  böyle sosyal demokrasi olmaz efendim...ayrıca alternafimiz yok diye illa kötünün iyisine oy vericez diye de bir şey yok...eğer chp sosyal demokrat olsaydı o oylar hiç akp'ye gider miydi? akp ki liberal ekonomi politikaları uygulayan, iktisadi eşitsizlikleri öne çıkaran ve fırsat eşitliğini hiçe sayan görüşlere sahip bir parti...
  7 -1 ... karamsar kelimeler
 2. ?.
  (bkz: deniz baykal ın bok çukuruna düşmesi)
  3 ... zirvanindaniskasi
 3. ?.
  bunun yerine, chp zihniyetine bok atmak daha mantıklı. zira deniz baykal o zihniyeti temsil ediyor, belki kendisi karar verme noktasında olsaydı bunları yapmayacaktı. (bkz: ordunun siyasi kanadı)
  3 -4 ... kutt
 4. 1.
  muhalefet başlığı altında "mahalle karısı" dediğimiz uslupla medyaya temcit pilavı olmayı başaran insana karşı getirilen eleştirilerdir.

  Cumhuriyet bekçisiz değildir, ancak bekçilerin uslubu rejimi aşındırmaktadır.

  Herkes kendisi için gerekli olan özeleştiriyi zamanında yapmış olsaydı, kimse bu kadar saygın bir kişilik hakkında böylesine ağır ithamlarda bulunarak, eleştiri yapmazdı.
  1 ... sakizzz
 5. 2.
  deniz baykal ne yapmadı?
  Gerçek Muhalefet yapmadı. Gerçekçi politikalar üretmedi.
  son 5 seçimde kaybeden bi partinin liderine bok atılmaz, gerçekçi, halkçı politikalar üret, beceremiyorsan bırak, genç kadroların önünü aç, onlar yapsın denir.
  2 ... cleidophoros
 6. 3.
  arkada$ım, canım, ciğerim, yurttaşlarım.

  öncelikle herhangi bir chp teşkilatına gidilir. görülen her adama "baykal'ı seviyor musun" diye sorulur. alınan 10 cevap dan 9'u muhtelemen "ona koyayım sana bir$ey olmasın" olacağı için kelimenin tam anlamıyla "göt" olunur. ondan sonra daha geniş spektrumlu bir kültürle sözlüklerde cirit atma atraksiyonlarına girişilir.
  2 -1 ... nietzsche
 7. 4.
  sosyal demokrat olarak elimizde kalanın deniz baykal olması dolayısı ile oldukça doğal bir süreçtir..

  (bkz: fasulyeden sosyal demokrat)
  2 ... yakida
 8. 5.
  chp nin dahası türk solunun bugünkü içler acısı noktaya gelmesine katkısı su götürmez olan bir insana söylenebilecek sözlerdir. başarısızlığı gün gibi ortadayken, hala genel başkanlık koltuğunda oturma kararlılığını gösteren bir insan daha fazlasını da hak etmektedir. deniz baykal a yapılan tüm eleştiriler tamamen objektiftir. bu eleştirilerin büyük çoğunluğunun sol kesimden insanlar tarafından yapılması da bu objektifliğin göstergesidir. söylenenler gerçektir, kimsenin kimseye bir şey attığı yoktur.
  2 ... bigudi
 9. 6.
  birde neden bu kadar çok bok atıldı da böyle bir olayın moda olması kimi insanlar tarafından rahatsız edici hale geldi onu bir düşünmek lazım. baykaldan rahatsız olan kesimin neden bu kadar fazla olması.neden moda olması? boşu boşuna değildir heralde değilmi? 8 hükümette görev almış ama bir icraatı olmamış bir adamın ana muhalefetin başında olması rahatsız edici olabilir mesela. veya halkımızı iktidar arzusuyla kutuplara ayırmayı göze almasıda olabilir. kendisi masterını amerikada columbia da tamamlayıp hukuki çalışmalarını amerika berkeley üniversitesinde devam ettirmişken başbakanın çocuklarına amerikada okudukları için bok atmasıda yine halkın aklına bu ne perhiz bu ne lahana turşusu atasözünü getirmiş olabilir.leyla zana ve saz arkadaşlarını 1991 yılındaki anlaşmayla meclise sokup o bildiğimiz kürtçe yemin skandalına sebep olduktan sonra 2007 li yıllarda yine iktidar hırsıyla tükürdüğünü yalayıp, ulusçuluk nidalarıyla halkı ulusçuluğa teşvik etmeside aynı atasözünü aklımıza getirebilir. bok atma nedenleri uzayıp gidebilirde...
  2 -1 ... lord esseinski
 10. 7.
  gereği olmayan bir olay zaten ne kadar bokun içinde olduğu aşikar...
  ... kekec