bugün

kurucusu olduğu partinin haramzadelikte başa oynamasına daha fazla tahammül edememiş ve istifa etmiştir, zaten kişiliksiz biri idi, bunu biz her zaman söylerdik. Lakin şimdi akp lilere sor, benden senden daha çok küfreder. Vay anasını yav.
An itibariyle cnn turk'te akp'yi topa tutmaktadır.
hayret, ne hikmetse ıskartaya çıkan her siyasetçi gibi yapacağını yapmış geçmişini kötülüyor. len madem akp böyleydi de ne halt yemeye yıllardır hem de en tepesinde siyaset yaptın diye sormazlar mı adama! ayrıca dengir mir mehmet fırat ne kadar temizse akp de o kadar temizdir işte.
akp kurucularından olan ve şu an hdp den aday adayı olmaya hazırlanan zat.
3 isme sahip olup evledikten sonra kendi soyadını bırakmak istemeyip kocasının soyadını da yanına yazdıran kişi gibi.
nedense ismi bana karizmatik gelen sahsiyet.
Doğruyu yaparak halkin partisinden aday olmustur.
soyuna uygun siyasi partilerde kariyer yapmıştır.
dingil ahmet fırıldak.

Zamanında çok söyledik biz bu koyunlara, bu akplilerin hepsi hain diye ama dinletemedik tabi.

(bkz: dengir mir mehmet fırat ın hdp den aday olması)
HDP Mersin milletvekili adayı Mersin milletvekili adayı olan Dengir Mir Mehmet Fırat, dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anadilde eğitimle ilgili aralarında iplerin gerilmesine yol açtığını iddia eden o konuşmayı ilk kez açıkladı.
-spoiler-
HDP'den Mersin milletvekili adayı olan Dengir Mir Mehmet Fırat, kurucuları arasında yer aldığı AK Parti'den istifa ettikten sonra siyasete nokta koyduğunu ancak başkanlık sistemi tartışmaları nedeniyle dönme kararı aldığını belirterek, "Türkiye'ye 'Türk tipi Başkanlık' sistemi getirilerek, halklar ayrıştırılmak isteniyor. Bunun adı Başkanlık sistemi değil, diktatörlüktür. Tıpkı Irak, Suriye, Libya'daki gibi" dedi. Fırat, dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anadilde eğitimle ilgili aralarında geçtiğini iddia ettiği bir konuşmayı da vatandaşla paylaştı. HDP Mersin milletvekili adayları Çilem Öz ve Dengir Mir Mehmet Fırat, seçim çalışmaları kapsamında merkez Yenişehir ilçesi'nin Şahintepesi Mahallesi'nde halk toplantısına katıldı. Burada vatandaşlara hitap eden Fırat, AK Parti'den neden istifa ettiğine açıklık getirdi. AK Parti'yi kurarken tüm halklara demokrasi, özgürlük ve eşitlik getireceklerine inanarak kurduklarını belirten Fırat, Kürtlerin anadildeki eğitimine karşı çıkılmasının istifasında en önemli etkenlerden biri olduğunu söyledi. 'ANADiLDE OKULA ERDOĞAN KARŞI ÇIKTI' Dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anadilde eğitimle ilgili aralarında geçen bir konuşmayı da vatandaşla paylaşan Fırat, şunları söyledi: "Ben 'Kürtlere anadilinde okul açmak gerekir' dediğimde Başbakan Erdoğan bana, 'Onların devleti mi var ki anadillerinde okul açalım?' diye yanıt verdi. Özgürlükçülüğü ve demokrasi anlayışı bir anda tersine dönmüştü. Yine söz alarak, 'Sayın Başbakan, dil ile devlet arasında ilişki kurmanız mantıken yanlış' dedim. 'Çünkü bugün dünya üzerinde yaklaşık 200 ülke var. Ama dünyada 5 bin dil konuşuluyor. Velev ki devlet ile dil arasında herhangi bir ilişki yoktur' dedim. Başbakan'a, '70 Kürt milletvekiliniz var. Siz aynı zamanda Kürtlerin de başbakanısınız. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kürtlerin de devletidir. Kürtlerle kurtarılmış ve kurulmuştur' dedim. 'Fakültelerde ölü dilleri okutuyorsunuz ama 20 milyonluk nüfusa sahip Kürtlerin yaşayan dilini öğretmiyorsunuz. Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak çocuklarımın Kürtçe öğrenmesini istiyorum' dedim. 1-2 Kürt vekil dışında kimseden beni destekleyen bir ses çıkmadı. Başbakan ise bana hiç cevap vermedi." 'FiKiR AYRILIĞINDAN SONRA iSTiFA ETTiM' Fırat konuşmasının devamında, yalnız Kürtler değil, diğer azınlıklar üzerindeki yasakların da devam ettiğini öne sürdü. Fırat, Kürtlerin ve diğer azınlıkların hak taleplerinin yerine getirilmediğini, insanların anadilini öğrenmek istemeleri temel bir hak ve özgürlük olduğunu kaydeden Fırat, "Bunu yalnız Kürtler için değil, Lazlar, Çerkesler, Araplar ve diğer tüm halklar için temel bir hak ve özgürlüktür. Demokrasinin temeli budur. Devletin 10'u aşkın kanalı olan TRT'de tüm azınlıkların dilinde yayın yapılması gerekiyor. Çünkü TRT, tüm o halkların verdiği vergilerle ayakta duruyor" diye konuştu. Siyasette 42 yılı geçirdiğini vurgulan Dengir Mir Mehmet Fırat, konuşmasını şöyle tamamladı: "Bu haksız uygulamalardan ve ciddi fikir ayrılığından sonra AKP'den istifa ettim ve siyasete noktayı koydum. Siyasete geri dönmemin nedeni ise Başkanlık sistemi tartışmasında kaynaklıdır. Türkiye'ye 'Türk tipi Başkanlık' sistemi getirilerek, halklar ayrıştırılmak isteniyor. Bunun adı başkanlık sistemi değil, diktatörlüktür. Tıpkı Irak, Suriye, Libya'daki gibi. Bu nedenle HDP saflarında siyasete yeniden dönme gereği duydum. Ben emekliliğe ayrılmış, fakat seferberlik halinde silah altına alınmış biri gibiyim."
-spoiler-
Eski akpli, yeni hdpli ve pkklı bir kürt.
Hangisi adamın ismi, hangisi soyadı, en baştaki ünvan mı hala anlayabilmiş değilim.
Tıngır mıngır mehmet fırat'tır.
3 harfli tek ismi olanların hasetle baktığı siyasetçidir...

her siyasetçi gibi yönü zamana göre değişir, her söylediğini belli bir zaman sonra yalanlayabilir, başkasının yalanını çok fena sahiplenip içselleştirebilir, koca adam olsa da bir lider arkasında el pençe divan durabilir.
akp'nin kurucularından şimdinin hdp'li milletvekili. birileri hala yok hdp'ye oy veren bilmem ne diye ağlıyorlar güldürmesinler. evet.
Dibin adamıdır.
akp'de yolsuzluğu çıkmıştı bir aralar.
akpnin tabanının pkk olduğunun kanıtıdır.
(bkz: dıngır mıngır fırat)
Atatürk devrimleri travma yarattı” diyen AKP’nin iki numaralı ismi Dengir Mir Mehmet Fırat’ın portakal tırından eroin çıktı. Bu hafta bayilerde olan Aydınlık dergisi Dengir Fırat’ın “portakallarının sırrını” yazdı.

Şubat ayı, Kapıkule sınır kapısı. Hollanda’ya narenciye taşıyan bir TIR’da arama yapan Kaçakçılık istihbarat ve Narkotik ekipleri 89 kg. eroin buldular. Eroin TIR’ın soğutucu fanına saklanmıştı. TIR’ın taşıdığı narenciye Menas adlı şirkete aitti ve Mersin’de yüklenmişti. Olayı “Portakalların sırrı” başlığıyla ekrana taşıyan Star TV’nin haberinden sonra, Menas şirketine “çok tanınmış bir AKP milletvekilinin ortak olduğu” bilgisi konuşulmaya başlandı.

Bu AKP’li milletvekili, aynı zamanda Parti’nin iki numaralı ismi olan Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’tı. “Atatürk travmalı” Dengir Fırat, 10 Mayıs tarihli Vatan gazetesinde bu ilişkiyi inkâr etti ve şöyle dedi: “1999 yılında milletvekili seçildikten sonra Menas A.Ş. ile ilişkimi bitirdim. Hisselerimi ortağıma devrettim”. Olayla ilgili bombayı 18 Mayıs’ta yine Vatan gazetesindeki köşesinde Necati Doğru patlattı, şöyle yazdı: “Kılı kırk yaran muhabir arkadaşlar, milletvekili Dengir Mir Mehmet’i bulup konuştular. ‘Bu şirkete ortaktım. Milletvekili seçildim. Siyasi ahlak gereği olmaz dedim. Ortaklıktan 1999 yılında ayrıldım’ diyordu. “Bana ulaşan bir belgeye (6 Kasım 2002 tarihli, 5671 sayılı Ticaret Sicil Gazetesi) göre ise, Dengir Mir Mehmet Fırat şirket yönetiminden 1999 yılında ayrılmış fakat söylediği gibi Dengir Mir Mehmet Fırat, Münevver Fırat, Neval Fırat adına olan hisselerini diğer ortağına devretmemiş.

Tersine, 6 Kasım 2002 tarihinde şirket, sermaye artırımına gittiğinde ortaklık payını korumuş. “Ortaklık devam etmiş. “Ticaret sicili gazetelerine göre Dengir Mir Mehmet Fırat 2007 yılında ihracatı yapan şirket Menas’la değil, ihraç edilen portakalları yıkayan ve paketleyen Menas’ın yan şirketiyle ortaklığını bitirmiş fakat Menas’taki Fırat ailesinin yüzde 40 hissesi devam etmiş”. Necati Doğru bu bilgileri yazdıktan sonra yazısını şu sözlerle bitiriyor: “Yani sözün özü şu: “Portakalı soyarım dilim dilim… “Şirkete ortaktır… “Milletvekili Mir’im…” Menas şirketinin portakal ticareti, 2008 Şubat’ında eroin işinde yakayı ele veriyor.

Peki bu şirket 2008 Şubat’ı öncesinde hangi işi yapıyordu, portakal mı eroin mi, yoksa ikisi birden mi? Bu soru tam yerinde. Çünkü Dengir Mir Fırat şirketin 1999 yılı sonrası sorumluluğundan kurtulmak için yalana başvuruyor. Hisselerini devretmediği halde “devrettim” diyor. Yöneticiliği bırakmış ama kendisi ve ailesi şirketin sahibi olmaya devam etmiş. Dengir Fırat bu sahipliği niçin gizliyor? Suçtan kaçmak için mi?
yolsuzluklara karşı duracağız, izin vermeyeceğiz diyen güya solcu olan hdp'nin meclis başkan adayıdır.
şahsın yolsuzlukları televizyon programlarında belgelenmiş bu yüzden akp den tasfiye edilmiştir.
hem böyle bir adayı millet vekili yapıyorsun, yetmiyor meclis başkanı adayı yapıyorsun hem de yüzün kızarmadan yolsuzluklara karşı duracağız diyorsun. ayrıca seçim meydanlarında maho ağayı balkona çıkarmayacağız diye bağırıyorsun ama bir ağayı meclis başkanı yapmaya çalışıyorsun. işte hdp'nin solculuğu!
Meclis Başkanlığı ilk tur oylamasında 81 oy alan kişi. Acayip sürpriz olmuştur 81 oy.
yolsuzlukları çıktığında akp'den tasfiye edilmemiş kendisi akp'den istifa etmiştir. akp yolsuzluk yapanı tasfiye eder mi hiç?

ayrıca hdp'nin yolsuzluklar konusundaki ilk samimiyetsizliği kendisi değildir. daha önce de hdp'nin yolsuzluk komisyonundan çekilerek çizgisini net belli etmişti.
Akp nin vekiliylen pkk nın vekili olmuştur. Zamanında buna oy veren akp li şimdi ne yaptığından habersizdir. Hoş o zamanda habersizdi fark yok.
akp ve öncesinde de farklı biri değildi. açın hayat hikayesini okuyun biraz.
Saf değil pozisyon değiştirmiştir. Bunu anlamak için akp li olmamak yeterli. Pkk lı bile biliyordu onun hangi safta hangi pozisyonda olduğunu.

Tabi dünya lideri olarak gördükleri haşa peygamber yerine koydukları adam çıkar "kandırıldık" der yine alkışlatır kendini.
güncel Önemli Başlıklar