1. 1.
  (bkz: şanlı geçmiş ütopyaları)
  demokrasinin ortalıkta olmadığı çağlardaki eski yönetim şekillerini idealize etme çabasıdır. ne yani, mutlak monarşi veya parlamenter monarşi döneminde iş başardık diye 2010 yılında memlekete padişah mı arayacağız? demokrasi sonuçta halkın kendi kendini idare etmesi olduğundan tökezlemelere, yanılgıya açık bir rejimdir, ama sonuçta halka kendi tercihlerini yapma, akıl yürütme, doğruyu tartışarak arama şansı tanır. demokrasiyi kötüleyerek aranılan otoriter rejimler düşünerek, arayarak ülke için doğru olanı seçme şansını ortadan kaldırır ve baskı ile ayakta durur. uzun vadede de başarı veya mutluluk değil, daha çok savaş, baskı ve yıkım getirir.
  ... usualsuspects
 2. 2.
  aslında getirilenin demokrasi ol(a)mamasıyla alakalıdır.
  1 -1 ... makyivelli
 3. 3.
  (bkz: ayıya gül uzatmışlar)
  2 ... muhalif vicdan
 4. 4.
  bence bunun demokrasinin iyi bir yönetim biçimi olmamasıyla yakından alakası var, demokrasi iyi bir yönetim biçimi değildir, sadece yönetim şekilleri arasında en iyisidir, özünde berbattır.

  edit: imla
  3 ... silent passenger
 5. 5.
  demokrasiyle yönetildiği söylene caanım ülkemizde aslında demokrasinin uygulama noktasında çok başarılı olamadığından kaynaklana serzeniştir.

  olayın milletin yapısıyla uzaktan yakından alakası yoktur gerçek devletin en dip noktalarına kadar kökleşmeyi ve kadrolaşmayı görev bilen akepe ve benzeri hükümetlerin millet üzerinde oynadığı oyunların bileşkesidir.

  hem laik hem müslüman olunamaz gibi çağın gerisinde bir düşünceyle bizi yöneten bir başbakan ve onun emir eri milletvekilerinde oluşan parlemento bu geriye gidişin en büyük sebebidir.
  ... cmon
 6. 6.
  (bkz: padişahım çok yaşa)
  1 ... placebo38
 7. 7.
  (bkz: ordu göreve)
  (bkz: ibretlik kemalist hikayeleri)
  -1 ... darkness85
 8. 8.
  demokrasi bu ülkede her zaman olmuştur. padişahlık zamanlarındada olmuştur ama olmayan halkın kendi kendini yönetmesi yani cumhuriyettir. demokrasinin bu zamanlarda başarılı olamayışının sebebi demokrasinin kötülüğünden ileri gelmez, demokrasinin düzgün yapılamamasından ileri gelir.
  ... latinharf
 9. 9.
  demokrasi; içsel dinamiklerle geliştiği ve demokrasiyi benimsemiş kurumların sayısının arttığı ölçüde sürdürülebilir hale gelecektir.
  (bkz: diyalojik demokrasi)
  (bkz: müzakereci demokrasi)
  (bkz: liberal demokrasi)
  (bkz: temsili demokrasi)
  1 ... mitari
 10. 10.
  insanları birbirine eşitleyen ya da denkleştiren sistemler işe yaramazdır. adalet farklı bir kavram, uygulayıştır. adalet sadece çoğunluğa değil, bütünlüğe hitap eder. meclisteki parmak sayısına göre sadece çoğunluğa hitap etmek, baştan adaleti terk etmektir.
  ... shawnshank