1. 0.
  Bunu gerçekten diyen adam gördüm amk taşralısında şimdi iki tane ticari taksi var gör allahım bizi de.
  2 -2 ... vigilante8
 2. 1.
  "işleyen demir pas tutmaz" o zaman.
  2 ... ferditayfur
 3. 2.
  Geminin batmamasını anlıyorsan ordan git.
  2 ... mahmut sezar
 4. 3.
  Cevaba uçakların demirden değil, çok daha hafif ve dayanıklı olan alüminyum ve alaşımları olmak üzere, titanyum ve alaşımları, nikel ve alaşımları, magnezyum ve alaşımları ile çeliklerden yapıldığıyla başlanmalıdır.
  4 ... dinsiz kitapsiz kafir
 5. 3.
  en basidinden basınç farkı prensibi.liseden hatırladığım kadarıyla.
  -2 ... manuelman
 6. 4.
  Uçaklar havada nasıl kalır?

  Uçaklar bilinen fizik kurallarıyla uçarlar. Peki bu kurallar nelerdir? Uçakta kaldırma kuvveti şu şekilde elde edilir. Kanadın altıdüz bir yapıdadır, üstü ise kavisli bir yapıdadır. Bunun sağladığı avantaj şu olacaktır. Bir hava filesi buraya çarptığında ikiye ayrılacak resimde de anlatıldığı gibi. Üste giden hava filesi daha uzun bir yol kat edecek, altaki hava fileside düz bir yol takip edevek. Bunun dolayısıylada üsteki hava filesi daha hızlı olmak zorundadır. Altaki hava filesi ile aynı noktada buluşabilmesi için. Bu bize şunu kazandırır. Bernoulli prensibine göre; akışkanların hızı arttığında basınçları düşer. Uçakların uçabilmesi için kanatın alt yüzeyindeki basınç, üst yüzeyindeki basınçtan daha fazla olmalıdır. Bunun için kanadın üst veya alt yüzeyindeki hava akımını durumlara göre hızlandırılıp yavaşlatılması gerekmektedir. Uçağın öne doğru hareketi yeterli olup, kanatlarında doğru bir açı yakalamasıyla uçaklar havalanabilir.

  Modern uçak sistemlerinde, kanat teknolojisi gelişmişlik bakımından üst seviyededir. Örneklendirmek gerekirse; uçak kanadının kesiti, kanatlarının altı düz olması, üst kısmı ön tarafta kalın, arka kısımı ince olacak şekilde kambur bir biçimde tasarlanması. Bu gibi modern kanat sistemleri kaldırma kuvvetine destek vermektedir. Bernoulli prensibine göre, kanada etki eden üst yüzeydeki hava, kanadın altından daha hızlı hareket ederse uçak havalanır.

  Kanadın üstü ile altındaki havanın basınç farkı arttıkça uçak yükselir, azaldıkça alçalır. Uçağın pervanesi veya jet motoru uçağı itki hareketi öne doğrudur. Uçak öne doğru hareket ederse, kanadın üstünden ve altından geçen hava hızla akar. Bu durumda kanadın üstteki hava basıncı alt yüzeydeki hava basıncından düşük olur. Uçağın hız değişimi yüksek seviyelere ulaşınca, hava basıncı farkıda artmaktadır. Basınç farkı belirli bir seviyeye ulaşınca uçak havalanır. istenilen yüksekliğe ulaşınca havanın basınç farkı sabit tutulur ve uçak düz uçuşa devam eder.

  demir uçakların nasıl havada uçması

  kaynak: https://www.muhendisbeyinler.net/ucaklar-nasil-ucar/
  4 ... modyssey
 7. 5.
  çok cahilsin keşke ölsen.
  (bkz:ilber ortaylı
  1 ... erdalbaggall
 8. 6.
  o da bir şey mi lan, havada fren gaz bile yapıyolarmış!
  amcaoglunun arkadaşı varmış havaalanında guvenlikci, o söylemiş. inanmadım ben ama yalanı günahı boynuna.
  1 ... 0fu0
 9. 7.
  kompozit yekpare materyaller kullanılıyor artık, demir ancak temele etriye için lazım olursa olur .
  1 ... reha amca
 10. 8.
  demir havadan daha hafif bir madde olduğu içindir. başka neden olacak.
  ... paintblack