bugün

işi gücü olmayan, kafasına takacağı bir durum bulunmayan bu yüzden de her gün mutlu olduğu düşünen deliler için söylenen söz.
Milli bayram mi, dini bayram mi sorusunu akla getiren onerme...
bayram gelmiş neyime diyenin bayramıdır.
birgün okulda arkadaşlar sohbet ediyorduk. bayram tatili yaklaşıyordu herkes ne yapacağını anlatıyordu. birçoğunda bayramlar ayrı ayrı günlerde yapılıyormuş. yani bayramın birinci günü bu köy gezecek ikinci gübü bu köy gezecek. gününe göre millet evde duruyormuş. işte ben buna şaşmıştım sonra gafın alasını yaptım. bize her gün bayram dedim. bir gülüşmeler gülüşmeler. neticede eğlendik, güzel sohbetti mutlulukla hatırlarım. şaşkınlığım bu gafa mal oldu işte.
(bkz: system error)
(bkz: günün anlam ve önemi)
(bkz: dünya deliler günü)
(bkz: eski bayramların tadı yok)
(bkz: delinin bayramda pipisinden kavurma yapması)
veliye her gün bayram şeklinde düzeltilmesi gereken sözdür. yaratıcıya dost olmuş er kişilere veli denir. kelimenin çoğulu evliyadır. her an kainata bu dost gözüyle bakabildikleri için bayram hazzını idrak ederler.
bir, ilyas salman – özlem onursal – aysen gruda – semsi inkaya – münir özkul – diler sarac – yadigar ejder filmi...
hayır sadece yaşadığı günler bayramdır. bugün bayram mesela ama ben deli değilim.
(bkz: bu gun bayram erken kalkın yazarlar)
iyi bayramlar... hepimize.!.
"Bayram harçlığım nerede?" diye sorguladığım durumdur.
ama harçlık verilip, alınmayan bayramdır.
Kötü bir benzetme ama Felekten bir gece çalmak denir ya işte bayram tatilleri insanın normal hayatına imkan veren günler halini aldı.

Arkadaşlarla sabah erken kalkma zaruriyeti olmadan rahatça zaman geçirmek , uzakta olan insanların bayram için gelmesi vs.

deli dediğimiz kişi toplumsal düzeni oluşturan bazı zorunlulukları da reddeden kişidir.

Her gün aynı kıyafeti giymek istemeyiz mesela zira kapitalizm der ki fakir gibi görünmek mi istiyorsun. Bunun gibi dertleri olmayan insanlar biraz delidir.
doğrudur.
hiçbir şeyi umursamayan, dünyaya ud vurmuş, her günü bayrammış gibi geçiren insanlar için söylenen söz.