bugün

inanılmaz bir yazardır. o kadar entryi toplasa 500 sayfalık bir kitap çıkarır o derece. en üstten okumaya başlarsınız aşağıya gelene kadar hava kararır. sizi hipnoz etkisine alır ekran başında. göz kayar. uyku gelir. sona geldiğinizde başı unutursunuz. böyle ekran size yabancılaşır. sakalınız felan uzar. aman diyim sakın okumaya başlamayın. lafı döndürür dolaştırır. sırf kendini önemli biri gibi göstermek için. hani bigiliyim ve uzun entry girerim. aman diyim.*

bizde çok gerizekalıyız lan napalım kısa ve öz giriyoruz. ne kadar eziğiz lan. neden delicesine uzun entry girmiyoruzki. *
anlatacak çok şeyi olduğunu zanneden yazardır.
kısa cümlelerle derdini net ifade edeni makbuldur aslında.
çok yazınca kendini bişe' sanıyor herhalde.
başkalarının yüzüne söyleyemediğini içinde kalan şeyleri dobra dobra uzun uzun yazan kişilerdir:)
Okurken yoruluyor insan, o yazarken sıkılmıyormu acaba.
kendini bi halt sanan yazardir. zaten bütün kitap yazan yazarlar, kendilerini bir halt sanan yazarlardir, o kadar salaklardir ki kitap yazacaklarina kisaca bi not yazmalidirlar. mesela isaac newton denen dallama neden koskoca bir kitap yazmistir ki..."yercekimi var agam" yazan bir not biraksaydi dünyaya cok makbule gecerdi...ya da darwin "insan maymundan geldi" notuyla kendini ifade edemez miydi?....ya da ters örnek allah...neden kocaman bir kitap göndermistir ki?..."ben varim, inanmayani fena yaparim" seklinde bir not gönderseydi, olduk "vurucu" bir mesaj vermis olmaz miydi?...

uzun yazi bazen gereklidir ve mesela "kara mamba" yilani basliginin altina "zehirli bir yilan" yazmak yetmez. yada notr dame kilisesine "pariste bir kilise" yazmak yetmez. ona bakarsan bütün brittanica ansiklopedisi kücük bir deftere sigar.

mutlaka "kendini bilgili göstermek" isteyen yazar da vardir. ama mesela "stalingrad savasi" diye 1500 sayfalik kitaplar vardir, sen onlari okumus da buraya entry giriyorsan orada tutup "rusya da bir savas" yazamazsin. icin elvermez. onun o kadar cok etkisi ,gelisimi, ön tarihi vardir ki...

uzun yazilari okumasin yazarlarimiz, eger onlara cok uzun geliyorsa....ben sahsen okuyorum, ve genellikle de hic bilmedigim konularda birseyler ögreniyorum, zaten bu sözlügün amaci da aslinda "birseyler ögrenmek"...öyle yapinca iyi birseyler yaptigimi saniyorum. yoksa bana ne bilmem ne okulunda okuyan ögrencinin gördügü rüyadan...sözlügü günlük haberleri degerlendiren yorumlar, ya da birtakim bilinmeyen seylerin ögrenilmesi bazinda kullanmak lazim.

sonucta uzun yazi, ayni kelimeleri devamli tekrar etmiyor, ve bir icerige sahipmis gibi görünüyorsa, kisa yazidan daha iyi bir yazidir. bu basligi acan arkadasin görüslerine katilmiyorum.

aha bak...bu da uzun bir yazi oldu. ama sadece katilmadigimi degil, neden katilmadigimi da söylemis oldum. zahmet edip okuyan, verdigim örnekleri kaydeder, kafasinda tartar. begenmezse gene begenmez, ama ben meramimi kaba degil, ince bir sekilde ortaya koymus oldum. bu da böyle yani.... haaa kendimi herhalde ki birsey sanarim. herkes kendini birsey sanar. kisa yazinin kisa olmasinin makbul oldugunu düsünen yazarin kisa yazi yazmasi da,onun da o baglamda kendisini birsey sanmasina delildir. öyle degil mi efem?

sonucta kimse kimsenin ne uzunlukta yazi yazacagina karisamaz.
dolmuştur.yalnız buraya boşalabilmektedir.
göze girme çabasındaki yazar.
anlatacak çok şeyi olan yazardır. iyidir. eğer bknz vermekten ibaretse sözlükte yazmak o zaman başlıklarda ki gibi karakter kısıtlaması yapılsın. okumuyorsan da okumadan basma eksiyi ki bari uğraşıp yazdı emeği var dersin. oku beğenmezsen seri eksile istersen. ayıptır.
okumaya değer olanları da var. (#2608157)
(bkz: kendini her seferinde ispatlamaya çalışan tip)
"iyidir, kötüdür, doğrudur, yanlıştır, toptur, yuvarlaktır" gibi neredeyse düşünceden bile uzak entryler giren, yaratıcılıktan, iki satır cümle kurmaktan bihaber olan, tanım yapmanın ne demek olduğunu bile bilmeyen yazarlara göre, gözümde çok daha değerli, kıymetli ve bilgili olan yazarlardır.

kendini adamakıllı ifade edebilip, bir düşünceyi mantıklıca bir anlama oturtabiliyorsa eğer, benim düşünce sistemine uysun uymasın, benden yıldızlı bir "pekiyi, pek güzel"i hak eder arkadaş. ben bazen sırf güzel yazmış, en azından kendini güzel ifade etmiş diye, durmadan çatıp durduğum yobazlara bile artı oy veriyorum be! işte budur, hak edeni ödüllendirmek. yanlış bir düşünceyi savunuyor olabilir, bunu takdir edilecek bir biçimde anlatabiliyorsa, takdiri hak eder. bir yazar eğer yalnızca "budur, şudur" deyip entry dolduruyorsa, ortaya bir iki kelime koyup, düşüncesini açıklaman defolup gidiyorsa, isterse "jaheira sana bayılıyorum, sen benim her şeyimsin" demiş olsun, ben eksilerim arkadaş.

bu kişiler eğer gerçekten boş konuşmuyor, kendini okutabiliyorsa, yazdıkları boş şeyler değildir ve söyleyecek kayda değer çok şeyi vardır. savunduğu düşünceyi de bir mantığa oturtup, bunu da etraflıca, ayrıntılarıyla açıklayabiliyor, giriş, gelişme, sonuç da yaparak anlatabiliyorsa eğer bu yazarlar "delicesine uzun entry giren" yazarlar değil, gerçekten "yazar" gibi sözlük yazarlığı yapan kimselerdir benim gözümde.

kişilerin değer yargıları, iyi kötü anlayışları farklıdır tabii ben buna karışmam ama bu gibi örnekler de hoş olmuyor bir yandan: (bkz: entry yerine yalnızca yorum giren yazarlar)
(bkz: nitratex)
onca emek verir didik,didik kontrol eder 5-10 defa editler ne hevesle yazmıştır kimse bilemez ipne'nin biri gelir 2.satırı okumadan eksilemeye başlar yazar için olası hayal kırıklığıdır.
ctrl+c - ctrl+v
çok az entry yönlendirmesi vermesi, konuyla ilgili "hep" söyleyecek çok şeyi olması, bunu da çene ve cümle kurma kabiliyetiyle birleştirmesinden dolayı, bu başlığın direk tanımı ve örneği;

(bkz: jaheira)'dır.

edit: duyduğuma göre, bu entry harf dizilimini anca yapan, kafa gerektirmeyecek konularda "yorumlar" yapan, ne biliyim facebook testleri, izdivaç, yemekteyiz, kadınları/erkekleri itici/çekici yapan detaylar hakkında konuşan kişilerce kötülenmekteymiş. gülüyorum.
bir çok kişinin okumayacağını bile bile düşüncelerini doğru dürüst ifade etmek için uzun yazan yazardır. ha gereksizleri de yok değil.
(bkz: kernel amadeus)
delicesine boş kafalı yazar.
sözlük formatı, yazarların bir araya gelip bir başlığı birlikte açıkladıkları bir formattır. tek bir entryde bütün bilgileri aktarmak ise bana kalırsa doğru bir yaklaşım değildir. bırak diğerleri de birkaç şey aktarsın değil mi ama? kara mamba başlığına kara mamba hakkında bilinmesi gereken herşeyi yazarsan misal, sonra da notr dame kilisesine de oranın bütün tarihçesini aktarırsan, geri kalan yazarlara ne kalacak? aynı şeyleri tekrar yazmanın ne kadar kötü durduğunu biliyoruz sonuçta. sözlükta uzun yazı da bazen gerekli ama her uzun yazı da okutmuyor kendini. kendini okutanaysa saygımız zaten sonsuz. bkz'lara da ihtiyaç var bazen, tek kelimelik yazılara da. şahsi fikrim ise orta uzunluktaki yazılar en güzeli, en optimali.
göze girmektense göte girmeyi yeğleyen yazarlardır.(allahtanki çaylak durumundayım.)
cümleyi uzattıkça uzatan, araya gereksiz bağlaç ve edatlar sıkıştıran yazarlardır. herhalde bu entryyi yazabilmek için birkaç gün uğraşmıştır diye düşündürür insanı.

belli ki Word'de yazıp silmiş, yazıp silmiş; en sonunda da 'yazayım artık bari' diyerek kopyala yapıştır yapmak suretiyle entryyi göndermiş yazardır.

bu entryler genellikle sıkıcı bulunduğu için bir süre sonra bayar ve o başlıktaki diğer entrylere bakmanıza sebep olur.