bugün

gotumle guldugum nedendir. kimin ruhu fakir,kimin ruhu cirkin olmak ister amk gotunuzden neden uydurmayiniz.
kesin olmasa da şöyle bir açıklaması var. sağ ve sol gözün anlık olarak ortak çalışmaması ve beyine iki defa görüntünün gelmesi bu da daha önceden yaşanmış hissi verir. edit: arkadaşlar haklı göz değil beynin sağ ve sol lobu şeklinde.
--spoiler--
kesin olmasa da şöyle bir açıklaması var. sağ ve sol gözün anlık olarak ortak çalışmaması ve beyine iki defa görüntünün gelmesi bu da daha önceden yaşanmış hissi verir.
--spoiler--

tecrübeyle sabittir ki dejavu sadece görüntüden ibaret değildir. buna dayanaraktan yukarıdaki neden anlamını kaybetmektedir.
beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.

arıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır. Yoğun miktarda alkol alımının ertesi sabahı (akşamdan kalma iken) gerçekleşme ihtimali yüksektir.

araştırmalara göre insanların %50 den fazlası hayatlarında en az bir kere dejavu durumunu yaşamıştır. insanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman dejavu yaşadığını unutur.

ancak bazı kişilerde bu olaylar onlara çok sıra dışı olduğundan dolayı yaşadıkları dejavulerı unutmayabilirler.
yorgun beyindir.
Dejavunun nedeni toony Scott ın öyle bir film çekmek isteğidir.
artık rutine binen günlük işler yapılırken de dejavu hissi olabilir, yani sıradanlık da bazen dejavunun sebebi olabilir.
Anlatmadan önce dejavunun tam olarak nedeninin bilinmediğini ve bir kaç bilimsel hipotezin var olduğunu belirtmek isterim. Bense, aklıma en çok yatan hipotezi buraya yazacağım.

insan beyni o kadar özel bir yapıya sahiptir ki gördüğü veya öğrendiği hiç bir şeyi unutmaz. Sadece bunu beynin bir tarafında depolar. Aynen hiç açılmamak üzere arşivlenmiş dosyalar gibi. Ve uykumuz sırasında milyonlarca rüya görürüz. Hepimizin bildiği gibi rüyalar ortalama 5/6 saniyedir. Ve rüyamızda o kadar çok şey görürüz ki bazen tesadüfi bir şekilde geleceğe dair şeyler görürüz. Ve beynimiz bunu depolar. Ve rüyamız da gördüğümüz şey gerçekleştiği anda "daha önce yaşamış" hissi ya da diğer adıyla dejavu yaşarız.Özetle dejavu rüyamızda gördüğümüz şeyi hatırlayışımızdır.
dine göre tanrı biz dünyaya gelmeden önce bize hayatımızı bir film gibi izlettirir ve bazı şeyler unutulmaz. bunları yaşamak, sanki daha önce yaşamış gibi yaşamak bizde dejavu oluşturur.
bilimsel açidan petri kabinda önceden hazirlanmiş ruh kültürüne, ruh konarak dakika başina gözlemlerle saptanmiştir.

(bkz: yav he he)
iki gözün iki kere beyne görüntü vermesi ile anın daha önce yaşandığını hissine kapılıyorsa ki bu bilimsel görüş neden sıradan bir zamanda insanlar ben bu anı daha önce yaşadım demiyor yani illa bir şey yapacakken veya yeni biriyle konuşurken , ilk defa araba kullanıyorken , son fb-gs maçını izliyorken vs. bu anı daha önce yaşadım desin ki insanlar.neden illa olağanüstü bir durumda yani monoton hayatın dışında oluyor bu dejavu bu da sorgulanmalı.
beyin ve gözün çalışma senkronizasyonunun bozulması sonucu oluşur. beyin görüntüyü daha hızlı yorumlar ve göz görüntüyü henüz gönderirken daha önce görmüştüm hissi uyanır.
(#26113690) burada açıklanmış durumdur.

'' deja vu. hani öyle bir an olur ki, dersin bu anı daha önce yaşadım. hatta zorlarsın beynini, birkaç saniye sonra ne olacağını hatırlamaya çalışırsın, tam o anda geçer. bu deja vu olayı aslında çok basit bir şeymiş. yorgun olan beyne giden görüntü ile algılama sinyalleri aynı anda idrak noktasına varamadığı için, önce algılıyorsun sonra görüyorsun. birkaç sanıyelik beynin error verme durumu sadece. ardında kendini toparlıyor beyin. yani senin "aha bu anı daha önce yaşadım" dediğin şey aslında 1-2 saniye geç gördüğün görüntüden ibaret. ''
(bkz: kedidir kedi)
Allah bilir ben nereden bileceğim.
matrix deki dalgalanmalar sonucu olur. yani matrix de ajanlar bir şeyi değiştirince meydana gelir.