bugün

bir dine inanmanın asıl sebebi nedir ?
tabikide insanın kendini bu evrenin sahibi sanması ve kibirinden kendini ölmeye layık görmemesi ve kendince ölümden sonra yaşam uydurmasıdır.
Evet bütün dinler bu iddaa üzerine kurulmuştur ve hepsi diğer dinlerin yalan ve yanlış olduğu iddaasındandır.
Şu an onlarca din onlarca tanrı var ve hiçbirinin diğerinden gerçeklik açısından bir üstünlüğü yok.
Sen nerede doğsuysan sana ne verildiyse ona inanırsın eğer inanmak istiyorsan, ben bir şeye inanma ihtiyacı hissetmiyorum çünkü dünya üzerinde ki dinleri ve tanrıları hiçte bu evreni yaratacak kapasitede görmüyorum.
bu nasıl bir mantıktır yahu. tarihte insanlar inanıyor diye bunu kodlandı sanmak. ozaman milyonlarca inanmayan adama bakıpta kodlanmamıştırda diyebiliriz. veya milyonlarca katile bakıp ulan tanrı insan öldürmeyi kodlamış ne kadar katil ruhlu bir tanrıda diyebiliriz.
cahil kendi inancındaki saçmalığı görmeyip
götünden saçmalık uydururmuş.

bu cehalete de bu özgüven yakışırdı doğrusu.

insanın fıtratını anlamış olsalar inançlarının temelinde yatan sebebi de çözecekler oysa.

sonsuzluk arzusu dünyada hiçbir iz bırakamayanların, kimseden belirgin bir farkı olmayanların hayata, insanlığa katkısı olmayanların, bu dünyada tatminsizlik içinde kıvrananların içinde neden daha kuvvetlidir soralım o halde kendimize.
Evrene müdahale etmeyen bir tanrının varlığı saçmaymış. Peki evrene müdahale eden bir tanrının varlığı ne kadar mantıklı? Tanrıyı neden insan merkezci bir bakışla anlamaya çalışıyorsunuz? Size göre evrene müdahale etmeyen bir tanrının varlığı saçma geliyor diye illa tanrının evrene müdahale etmesi mi gerekiyor? Birde insan psikolojisinden yola çıkarak tanrıyı ispatlamak çok saçma. Sen tanrıyı insan psikolojisinden yola çıkarak ispatlamaya çalışırsan birisi de çıkar işte tanrı tamamen psikolojik bir kurgu der.