bugün

Yobaza kızıp münafığa kızıp oruç bozulmaz.
Dinlere inanmayıp da bir yaratıcıya inanmak da Ne bileyim hani allah gerçekse ateistler kadar yanmayalım en azından biz sana inanıyoruz demek gibi bir şey.
iyidir. orta kararda kendi yağında kavrulur gider. deistlere dokunmayın.
bir tanrıya inanamak ama herhangi bir dine inanamamaktır. peki bu tanrı nasıl bir şeydir belirli bir tanımı yoktur. bir deistin tanrısı diğer deistin tanrısıyla aynı olması imkansızdır. sonsuz ihtimalle tanrı türetebilirsiniz.
Çoğunlukla imamhatip mezunlarının ve imamhatipde okuyanların içine düştüğü durum. Bilin ki baskı ne kadar artarsa (bkz: imamhatip) isyanda o kadar artar.
geri zekalı olmakta çağ atlamak demektir. ulan inansanız kaybınız ne olur bi hiç inanmazsanız eğer sorgu ahiret cennet cehennem varsa siki tuttunuz demektir. evet..
deist olmak güzel valla.
Bence deizm insanın kendine yakışana inanmasıdır.

Ateistler bilmez.

Erector nerdesin? bu şizofren entrylerden sürüyordum izini.
Tüm dinleri reddedip sadece Yaradana inanmak.
tanrıya inanıp, semavi dinlere inanmamaktır. toplam 1 senedir yaşadığım bir durumdur. ben deistim. ama bunu ne aşık olduğum kız,ne yakın çevrem ne de aile bireylerim hiç bilmiyor.(sadece annem biliyor) ben toplum baskısı yüzünden istemediğim halde namaz kılıyorum, oruç tutuyorum. çünkü eğer dine inanmadığım anlaşılırsa; bu ülkede ne evlenebilir, ne dost edinebilir ne de doğru dürüst bir işyeri açabilirim. bazı akraba evliliği karşıtları vardır ''doğacak çocuğun ne günahı var'' diyen. bu tiplere bir soru sormak istiyorum. bu ülkede benim gibi bir sürü genç var. ve ailemize deist olduğumuzu söyleyemiyoruz. bizim ne günahımız var peki? biz de insan değil miyiz? dinin de ortadan kaldırılmasını isteyin o zaman. böyle yaşamak çok zoruma gidiyor gerçekten. sonra da münafıklık falan diyorlar. benim sosyal hayatımı kısıtlayan bir inanç ve benim inanıyormuş gibi yapmak zorunda olmam. tam 1 senedir hayatımdaki a'dan z'ye kadar herşey ile birlikte bunu da sorguluyorum. benim gibi deist olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum. tanrı bizi korusun.
Benimdir. islamda kadının ne kadar ''değerli'' olduğunu anladıktan sonra deist oldum.
O kadar ''değerli'' ki, biz istediğimizi giyelim, hanımlara gelince çarşafının tonuna kadar karışalım.
O kadar ''değerli'' ki, 2. eş almaya hakkımız var. Tamam, hobi olarak yapmıyoruz, ama alabiliriz.
O kadar ''değerli'' ki, kadınları erkeğin hizmetçisi ve orospusu olarak evlendiriyoruz. Bunun farkına varıp evlenmek istemeyen kadına da çeşitli etiketler yapıştırırız.
Resim çizme, müzik dinleme yasakları, eğlenme yasakları vs.
Doğruyu söylersen - linç yersin, bazen de fiziksel olarak.
Yalan söylemeye devam edersen - münafıksın.

Ee, islam baskıya o kadar açık bir dinken yalan söylememek biraz zordur.
o kadar ''değerli'' ki, biz istediğimizi giyelim, hanımlara gelince çarşafının tonuna kadar karışalım.

Daha ilk cümlen falsolu be kardeşim. Sen kendin usturuplu giyin, hanımına da o kadar karışma o zaman? sorun eğer buysa. Maalesef ki müslümanların çoğunluğu arap kültürünü din zannediyor, o yüzden şekilcilik hatasına düşüyorlar. Böyle ufak tefek hataları bırak, bilmeden şirk gibi bir affedilmez günahı işliyorlar. Kendini dindar sanan insanlar mütemadiyen şirk koşuyor evet. Açıp kur'an meali okumamış çünkü. Okuduysa da yarım yamalak okumuş. Onlarca hatta belki yüzden fazla ayette allah'tan başka veli, mevla yoktur yazıyor. Bunlar da kalkmış sözde bir din alimini "mevlana" diye anıyorlar. Utanmazlığın ve cehaletin bu kadarı. Peygamber dahil kimsenin şefaat etme yetkisi yoktur. Bunlar hala daha sağdan soldan şefaat bekleyerek şirk koşuyor.

yani dostum, senin de Söylediklerinin çoğunun kur'an ile ilgisi yok. Kulaktan dolma bilgilerle konuşuyorsun. bırak çarşafın rengini belirlemeyi başörtüsü bile tartışmaya açık noktada. Ayette esas söylenen şey göğüslerin örtülmesi. Ama o hımar kelimesi normal herhangi bir örtü anlamına geldiği gibi, başörtüsü anlamına da geliyor. Ayrıca göğüslerinizin üstüne salın minvalinde bir cümle olduğu için nereden itibaren salınmaya başlanacağı sorusu doğunca, muhtemelen baştan itibarendir deniyor. Saçlarla alakalı en ufak bir şey yok. Baştan salınacaksa bile saç telinin görünmemesi falan bu gibi sonuçlar nereden çıkartılıyor peki? Bana mantıklı gelmiyor hiç. Örneğin kur'an'dan önce de arap kadınları başlarını örtüyormuş. sıcakta, çöl coğrafyasında erkekler de takmıyor mu kafasına bir şeyler? Başörtüsü kültürel bir şey gibi duruyor. Cilbab milbab ise peygambere söyleniyor. peygamberin eşi olduğu anlaşılsın diye Dışar kıyafeti. Bütün müslüman kadınlara verilmiş bir emir değil. Bence kadınlar açık saçık, dekolteli giyinmese, Götü kabak gibi ortaya çıkarmasa yeterli olurdu. 2022 yılında bin beş yüz yıl önceki arap giyim kültürüne uymak makul durmuyor. Benzer şekilde erkekler de ışid sakalı bırakınca ya da takke makke takınca absürt oluyor.
gün boyu insanların yazım yanlışlarını arayıp düzeltmeyi kendisine amaç kılmış, bağlaç ve ek olan -de ekini ayırmayanların kafasını kesmeye kadar uzanan katı inanç kurallarını benimsemiş kişi...
bazı insanlara göre ateizimden önceki son duraktır deist olmak nedeni aslında deist olan kişi tanrının varlığından dolayı şüpheye düştüğü için deist olur dinin uygulanma biçiminden dolayı değil hatta daha doğrusu aslında kişinin deist olmasındaki en büyük etken tanrının varlığından duyulan şüphedir ondan sonra önceki inandığı dinin uygulanma biçimi gelir bu arada bu söylediklerim dinden çıkan insanlar için sert bir eleştiri değil sadece deist olmanın bana göre ne anlama geldiğidir yoksa herkes kararlarında özgürdür.
Önceden agnostiktim ama artık deizm ile kendi hayat yolumu çizmeye karar verdim.

Dinler zaten insan ürünü, çelişkiler ve tarihteki diğer dinler ile benzerliğinden dolayı kolayca anlaşılıyor bu durum.

Ama her şeyin bir üreticisi varsa bu evreni de yaratan bir yaratıcı vardır elbet.Ama bu yaratıcının insanların giyimine,hayat tarzına karışan bir Tanrı olmadığına inanıyorum.Tamamen dinlerden bağımsız bir Tanrı var.

Kolay bir örnek vereyim;

Gökyüzündeki güneşi düşünün, tüm insanları ısıtıyor.Ve farklı coğrafyalardaki insanlar güneşi kendi dillerine göre isimlendiriyor.

işte insanoğlunun Tanrı için yaptığı şey de budur.Her coğrafyadaki farklı insan toplulukları bizi yaratan asıl Tanrıyı kendi geleneğine göre isimlendirip şekillendirmektedir.

Bizi yaratan asıl Tanrı'nın nasıl bir şey olduğunu bilemeyiz.işte bu yüzden deizm günümüz için en iyi inançtır.

Pk isimli Aamir Khan filminde de bu mesele çok iyi bir şekilde anlatılıyor.izlemenizi tavsiye ederim.
Bu şuna benziyor, geçende biri yazdı. Allah kuran resul tamam ama cehennem yok.
güncel Önemli Başlıklar