1. 1.
  Erzurum'un merkez Yakutiye ilçesindeki definecilerin nasılda rahat çalıştıklarına örnek. adamlar kale kalıntılarını, kıpçak mezartaşlarını götürmüşler. yok mu bu devletin jandarması, polisi?

  "Kırkgöze Mahallesi yaylası civarındaki Tunç Çağı'na ait kaleye defineciler tarafından zarar verildiği, Kıpçaklara ait olduğu tahmin edilen koçbaşlı mezar taşlarının da bölgeden alınarak götürüldüğü ortaya çıktı. Erzurum'da Kültür ve Tarih üzerine araştırma yapan yazar Ömer Faruk Kızılkaya define avcılarına 'dur' denmesi gerektiğine dikkat çekti ve yılların eskitemediği tarihi eserlerin definecilere yenik düştüğüne vurgu yaptı. Kızılkaya, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü'nün tescillediği koçbaşlı mezar taşlarının kaybolduğunu söyledi."

  https://odatv.com/erzurum...yi-caldilar-21101832.html
  4 ... o halde umabilir miyim
 2. 2.
  anadolunun her hangi bir yerinde kır gezisine çıkın kazılmadık yer yok gibi. hasar görmemiş kale kilise yok. bunlara dur demek için 2 yöntem var;
  1- kazı için müzelerden izin isteyeceksiniz, onay çıkarsa bir arkelog yardımıyla kazı yapmak. zaten piyasa işsiz arkelog dolu. hem defineciler heves giderir, arkeloglar da iş bulmuş olur.
  2-diğer yöntem ise defincelik vatan hainiği kabul edilmeli. ciddi ciddi 10 yıldan yargılanmalı. yoksa bunları durdurmayız.
  1 ... black again black
 3. 3.
  bir define meraklısı olarak- define aramıyorum sadece izlemek hoşşuma gidiyor- bu iş yapılacaksa profesyonel eğitimli kişilerce devlet denetiminde yapılmalı bunun için ruhsat tarzı bir elge verilmeli ve legal yolla yapmayanlar en ağır bir biçimde cezalandırılmalı.
  1 ... ebu zindik