bugün

Babam çok küçükken dedem vefat etmiş. Amcası babamı büyütmüş evlendirmiş. Evlendikten sonra misafir işçi olarak önce fransa’ya, sonra hollanda’ya gelmiş.
Dedemden birşey kalmadı ama rahmetli babamdan yüklü bir miras kaldı.
Allah ölmüşlerimize rahmet etsin. Mekanları cennet olsun.
görsel

sağdaki benim dedem.
e ben işte.
dedemde büyük ihtimalle dedesinden çok zenginlik almış. babamdan biliyorum o da öyleydi.
şahane bir servete sahibim, görenin duyanın aklı almıyor.
en başta, objektif olma servetim var. kendi aleyhime de olsa haksızsam boynun kıldan ince.
kendi ihtiyacını kendinin karşılama, başkasına bunun için eğilmeme.
gözü tokluk serveti. milletin uçağı, köşkü olsun zerre ezilmeme, hırs ve kıskançlık yapmama, kazandıklarıyla mutlu olma serveti.

işin ilginç yanı maalesef bu zenginlikler yaşlar 80 e yaklaşınca kayboluyor. büyüklerim yaşlandıkça çok değiştiler.
e demek bizim de öyle olma ihtimalimiz epey var.

para, mal mülk mü?
eh işte seviyesinde var sayılır. biliyorum ve eminim ki ihtiyaçtan fazla servet, onun bekçiliğini yapmaktan öte bi şey değildir.
Biz borçları kaldı. Babam mirası redde bulunmayınca üzerine babam da vefat edince kaç yıllık ıvırın zıvırın borcu üzerimize yıkıldı. Neyse ki biz redde bulunduk. iyi ki böyle bir hak var.
Her konuda bahtsızım ya
Ben
Pek bisi yoktu aslında ama sermaye olarak yetti, hani derler ya allah "yürü ya kulum" dedi diye, benimki biraz o hesap
Miras bırakmayan dede mi olur.
gotune giyecek donu, kicina giyecek pantalonu zar zor bulan sakirtin hayal aleminde canlandirdigi zenginlik fantazilerini sozlukte gercek gibi anlatma durumu.
Gercekten cok yazik.
(bkz: bir şakirtin analizi)
o eski kuşakların sahip olduğu bir özellikti. şimdilerde benim dedem zengin diyene denk gelmek imkansız gibi bir şey.
bazıları böyle şanslı doğuyor işte ne yaparsın.
dededen fakir olmakla eş değerdir.
dünyaya vip gelmek.
Hayata 500 adım ilerde başlamaktır.
Gelecek kaygısıni en az seviyede hissetmektir hatta belki hiç hissetmemektir.
Talihli olmanın öteki adıdır.
iyi bir şeydir her halde. dede ve baba parası yemediğimiz için nasıl bir his olduğunu bilmiyoruz.
baba hayta değilse; babadan zengin olmanın yolunu açar.
bizim dede tarlaları adana'da kumarda yemeseymiş bende bunlardan birisiydim. amcamlarla hep dalga geçerim dedem sizin bilmediğiniz kardeşleri sıraya dizmiştir diye, 8 seneye yakın ortadan kaybolmuş adana'da siftinmiş.
sanılanın aksine zor bir durum olabilir. 30 yasına kadar calişip evini arabanı alırsın ancak dede elini cebine atıp 5 kuruş yardım etmeyebilir.
güncel Önemli Başlıklar