bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 31.
    Her zaman sizin yaptığınız bir şey değildir. Karşı cinsten en yakın arkadaşınız sizi de silebilir. Biriyle görüşmeye başladığınız için beni bir daha arama sana hayatın boyunca mutluluklar dilerim diye kısa mesaj yazabilir.

Ilk tepkiniz Oha olsa da sonrasında durumu kavrarsiniz. Aklınız başınıza gelir ve 15 yıllık arkadaşlığı bir kısa mesaj ile sonlandırmak gibi oldukça şuursuz bir davranış gösteren kişi ile yollarınızı ayırır bir daha arayıp sormazsiniz.
    ... thirty eight
  2. 32.
    ana, baba, kardeş ise çok zordur ama imkansız değildir. hayatta şuna inanırım hiç kimse vazgeçilmez değildir. iş ve özel hayat dahil. herkes azami saygı ve hoşgörü ile yaşamaya mecburdur.
    ... ekremhatip
  3. 33.
    hayatından silersin ama aklından silemezsin.

--spoiler--
    virüs gibi hep oradadır, açığa çıkacak yer arar. bir kafede oturursun ve ona benzeyen birini gördüğün zaman kitlenirsin, konuşamazsın.
    --spoiler--

aslında bu bir filmde geçiyordu ama hangisiydi unuttum.
    2 ... ortambozan
  4. 34.
    Yakındır.
    ... frekans
  5. 35.
    değişim hayatın özünde varsa, eğer hata yapmak insana mahsus ise, o halde değişime ve dönüşüme hazır olmak gerekli. görülen şu;

hak ettiğinden fazla ne verdiysen, gün gelir gerisin geriye almak mecburiyetinde kalırsın. yada tam tersi, bir değer biçemediğin kişilerin aslında ne kadar da değerli olduklarını öğrenirsin hayatında. herhangi bir iş, arkadaş, aile, biz fani insanların, fani değerleri bitmeye mahkumdur. değerler ne kadar baki ise o kadar kalıcıdır, tabi değer verdiklerimiz de.
    ... ba ba ba black aquila
  6. 36.
    her şeyi kafada bitiririm.
    2 -1 ... arga
  7. 37.
    Değer verdiğin şahıs,sevgiliyse normal olan durum,eğer ki iş arkadaşı,çocukluk arkadaşıysa dahada normal olan bir durum.
    ... biyrunefenim
  8. 38.
    hayatından silebiliyorsan aslında hiç değer vermemişsindir.
    -1 ... afaikifreedom
  9. 39.
    geçen yıllar içerisinde hayatımdan sildiğim bir değil bir çok insan sonrasında geliştirdiğim bir tezi sizlerle paylaşmak istiyorum.

ucu bucağı belli olmayan kocaman bir şehir düşünün. ya da bu küçük samimi bir köy olur, metropol olur. bu bizim kalbimiz.

ben kendi kalbimi bir metropol olarak görüyorum mesela. yıllar içerisinde hızla büyüyen ve koşulsuz, vizesiz her tür insanın yerleşip yaşadığı, bin bir çeşit iyi veya kötü niyetli insanların barındığı rengarenk fakat gürültülü bir metropol.

kalbimize birer birer inşaa edilen veya bizim bizzat ellerimizle inşaa ettiğimiz değişik binalar, evler, bize sormadan kurulan gece kondular hayal edin. her bir yapıt kalbimizde bir arkadaşımızı/değer verdiğimiz her hangi bir insanı temsil eder.

ve hepimizin hayatında öyle arkadaşlarımız vardır ya da olmuştur ki, biz bu arkadaşlarımızın bize her yaptığı yanlışa tepki olarak göz yumabiliriz, sessiz kalabiliriz, kalbimiz kırılır, sinirlenebiliriz, bu bize kalmış. yanlıştan kastım; bu bize yaplan bir saygısızlık olabilir. bize söylenen bir yalan olabilir vs.

ben bu yapılan her yanlışı bizde oluşan birer deprem olarak kabul ediyorum. depremin şiddeti ise yapılan yanlışın büyüklüğüne göre değişir. mesela zerre değer vermediğiniz bir insan size yanlış yapar, umrunuzda olmaz, bu sizi sarsmaz. zaten hiç bir değeri, evi ya da binası yoktu sizde.

dolayısıyla sevdiğimiz bir insanın bize her yaptığı yanlışta, her canımızı acıttığında, kalbimizde ona inşaa ettiğimiz ya da gelip bizzat kendi elleriyle kurduğu bu yapıt hasar alır, duvarlarında çatlaklar oluşur, camları kırılır vs. ve en son yıkılır yani tamamen silersiniz. bu başta lüks bir villa dahi olsa. yani değer verdiğimiz insanın kalbimizdeki evi ne kadar sağlam, ne kadar depremlere dayanıklı ise ona göre hala hayatımızda yeri vardır veya yoktur. bu yüzden silemeyiz veya göz kırpmadan sileriz.

bazı depremler vardır, sarsılan bina değilde yandaki zaten çürük olan gece kondu depremden etkilenir ve yıkılır. örnek: bir arkadaşınız sizi üzdüğü halde onu silmessiniz, konuya fitne fesat karıştıran diğer arkadaşınızı silmek zorunda kalırsınız. içiniz de acımaz bunu yaparken, çünkü o zaten gece kondu bile değil, basit bir çadırdı (ağır felsefe).

ne kadar değer verirsek verelim, arkadaşlık/dostluk adına sağlam binalar kurulmamışsa, temeli sağlam değilse, yalan dolan üzerine kurulduysa, en ufak sarsıntıda bile bir insanı hayatından çıkarmak o kadar basittir. hatta bazıları vardır, onlar ilk depremde kendi kendilerini imha eder, sizin yıkım emri vermenize bile gerek kalmaz. bazıları ise dostluk adına bir çaba göstermediği halde yani kalbinizde güzel bir bina inşaa etmediği halde, neden bu derece basit silindiklerine sinirlenebilirler. komik.

eğer hayatınızdan bir insanı çıkarmak istiyorsunuz fakat bunu bir türlü başaramıyorsanız, benim tezime göre, sizin kalbinizde her şeye rağmen hala sağlam ve yıkılmayan güçlü bir binası olabilir. belki de güzel bir tadilatla daha sağlam hale gelir, üzerine bir kat daha atılır? isterseniz binasını tekrardan bir değerlendirin. sildiğinizi zannedip kendinizi kandırmayın.

Her evin değeri farklıdır, kimisine paha biçilmez.

demem o ki, zamanla istemsiz şekilde binalar birer birer yıkılmaya baslamışsa eğer, kalbinizde bir kentsel dönüşüm başlamıştır. üzülmeyin. buna izin verin. Sizin kıyamayıp yıkmadığınız evlerin belki de artık yıkılma vaktidir. gereksiz binaların kendi kendini imha ettiğini izlemek olgunlaştığınızın da bir kanıtı olabilir. yani siz siz olmaya başlarken hayatınızda olmaması gereken ve size zarar veren arkadaşlıklarınızdan kurtulursunuz. tebrik ederim büyüyorsunuz. kalbiniz o karmaşık metropolden özüne yani köyüne dönüyor. kökten yenileniyor?

özetle: binası ne kadar çürük ise, o insanı silmek o kadar kolaydır. zaten sevgi/saygı adına bir şey kalmamıştır veya hiç olmamıştır. çürük binalar kalbinize zarar verir. harabelerden kurtulun. köye yerleşin. ya da sevgi dolu temeli sağlam binalar kurun. ne bileyim.
    10 ... miau
  10. 40.
    elbette yıpratır, acıtır da. zamanında en derine kazımışsan, silerken kazıya kazıya kanatırsın.
    silmen gerekiyorsa bırak kanasın. ama eğer gerekmiyorsa tekrar bir düşün.
    2 ... ladybugsmell