1. 1.
  işçiyi sömüren, işçi bulmaya aracılık edip işçi üzerinden para kazanma işi. parça başı ücret var. Her parça iş daha çok para daha çok risk.

  --spoiler--
  Bu sistemde işçi yasal olarak ana işverene bağlı gözüküyor, ama fiiliyatta patronu “dayıbaşı” oluyor. işçinin işe devam edip etmemesinden, alacağı prime kadar herşeye “dayıbaşı” karar veriyor.

  Yasaya göre ana çalışma konularında taşeron işçi çalıştırılamıyor. Bu nedenle 30’ar 60’ar kişilik işçi gruplarının başında “dayıbaşı veya ekipbaşı” oluyor. işçilerin kadroları Soma Holding’te gözüküyor ama fiiliyatta işverenleri dayıbaşları oluyor. Dayıbaşları holdingten maaşın yanı sıra üretim artışına bağlı olarak prim alıyor.

  işçi bir ihtiyacı olduğunda dayıbaşına gidiyor, işçinin ana işverenle hiçbir bağlantısı olmuyor. O işçinin çalışması, hakları dayıbaşının sorumluluğunda, iki dudağının arasında oluyor. Dayıbaşları işçiyi tokatlayabilecek kadar, işçi üzerinde hakimiyet kurabiliyor. işten çıkarmalara da dayıbaşı karar veriyor. Böyle bir durumda dayıbaşı işten çıkarmaya karar veriyor, ana şirket de yasal tazminatı ödüyor.
  --spoiler--

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26443431.asp

  ilginizi çekebilir görüntüleri:

  http://www.cnnturk.com/vi...elikten-bomba-aciklamalar
  3 ... recruit
 2. 2.
  kan içmenin kapitalizmdeki karşılığı.

  doymuyorsunuz ulan namussuzlar.
  ... tiyansan