Advertisement

 1. 1.
  database türkçe karşlığı ile veritabanı adından da anlaşılacağı gibi bilgilerin depolandığı hiyerarşik bir yapıdır Linux ortamında Mysql Windows ortamında Access en bilinenleri olup web üzerinde kullanıcı adı, şifresi, e-posta adresi gibi bilgileri dosyaya yazıp gerektiğinde dosyayı açıp bilgileri okutmak gibi karmaşık ve zahmetli işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için herhangibir programlama diline hakim olmak gerekir ki her programlama dilinde komut satırları farklı olduğundan düz mantık olarak ifadesi zor olan tanımdır.
  ... rakıbalık
 2. 2.
  Database mantığı X ve Y'ler düzlemi gibidir, yani satır ve sütundaki şeylerle sevişirsiniz. Tek fark ya da düzlemde olmayan şey; her X'in bir adı vardır. Bu arada düzlemdeki gibi de düzlemin de bir adı vardır.

  Yani şöyle A database'inde B tablosundaki C verisi'nin C1,C2,C3 ... vs değeri vardır mesela.
  ... thefirstfbli
 3. 3.
  ilişkisel veritabanları günümüzde en sık kullanılanıdır. oracle, mssql, mysql bunlara örnek olarak verilebilir. bu veritabanları tablolardan oluşur. tablolar da sütunlardan. her yeni girilen kayıt, bir satırda tutulur. sütunlar belli bir özelliği ifade eder; ad, soyad gibi. excel tabloları göz önüne getirilerek biraz daha iyi anlaşılabilir olay. tabii ki veritabanını yönetmek excel'i yönetmeye benzemez.
  ... hyperion