bugün

Türkiye ekonomisinin son yıllarda kaydetmiş olduğu aşamayı gösteren durumdur.
Süperdir ekonomimiz aynen.
Kapanan firma sayısında ekonomik nedenlerin yanısıra başka nedenleri de vardır. Hukuki nedenlerden dolayı şirket açıp kapama gibi ...
aynen benzin an itibari ile 4.90.

ekonomiyi tek basima ben ayakta tutuyorum.

benim gibi dusunen 10 milyon turk vatandasi bir ay boyunca benzin almasa, pompalari hukumet yetkililerinin gotune sokacaklar, haberleri yok.

ama ekonomi cogzel.
Daha çok uluslararası petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün cari açığa ve enflasyona olumlu etkisi nedeni iledir. Petrol fiyatlarındaki düşüşün bütçe açığına da etkisi vardır . Enflasyon ve bütçe açığındaki gerileme faiz oranlarına da olumlu yansımış ve gerileme gözlenmiştir.
zırva ve saçma beyinli insanların benzin 5 lira, sakız 1 lira, bira noldu hiamina şeklinde yorumlarda bulunduğu fakat gerçekte rte'nin kuveyt, bae ve bilimum para babası arap ülkesinden getirttiği milyar dolarları piyasaya sürmesi sayesinde oluşan durum.
Haa evet tabi tabi ekonomimiz şahane. Doları da fetö yükseltiyor zaten. Batan şirketler, işten çıkanlar ise Türkiye ekonomisini kötü göstermeye çalışan hainler.

Şaka bir yana,pembe tablo için çok gayret ediliyor ama durum o kadar kötü ki, örtülecek, saklanacak gibi değil. En başta yıllardır süren cari açık, tüketime, kamu harcamaları, inşaat sektörüne dayalı büyüme stratejisi.

Bir rakım gayretlere rağmen argenin gelişmemesi, yüksek teknoloji ürünlerinin üretilmemesi. Kısaca işi bilmemek, işi uzmanına bırakmamak, siyasilerin ekonomik gidişatı yönlendirmeye çalışması bizi bu hale getirdi.
(bkz: E-konomi)

Ekonominin gerçek hayatta değil ama sanalda iyi olma hali.
Dolardaki dalgalanma normal , biraz da pariteden kaynaklanan bir durumdur. Dolar Euro paritesi 1 haftalık süre içinde 1.10' a kadar gelmiştir.
411,5 milyar dolar dış borç da türkiye'nin değil zaten.(!)
"Yarraamm ne biliyorsun ekonomiyle ilgili de iyi diyorsun" diye cevap vermek istediğim başlık.
yakinda dis borcu kapatmak icin tekrar masaya otururuz bu seferde kibristanmi vazgeceriz yoksa yine bir yuzyil daha yeralti kaynaklarini ipotekmi veririz bakip gorecez.
doların 3,0899 a dayandığı bu günde bu başlığın açılması tam anlamıyla "siktin ortalığı eyledin viran" deyilesi bir durumdur.

birileri harbiden beynimizle dalga gaçiyor.
Etle ekonomiyi kıyaslamayın diyenlerin makarna yemekten beyinlerinin yavaş yavaş işlemez hala geldiğini gördüğümüz başlık.
1300,99 TL asgari ücret
Açlık sınırı 1.460,00
Yoksulluk sınırı 4.600,00
Etin kilosu : 35 TL
Bezin litresi : 4.90 TL
Ülkede her 100 gençten 28.4 ü işsiz.
Bu liste böyle gider araştır az.
Agalar ekonomist değilim. Ayrıca gencim ve öyle akaryakıt gayrimenkul doğalgaz gibi şeyleri de satın alan biri değilim babam sağolsun. Yani ekonomiyi pazarı takip etmediğim için geniş perspektiften örnekler veremiycem. Benim örneğim basit; geçen gün hükümet yanlısı bir akranımla konuşuyordum ekonomi güzel vs diyordu ama bunu aşağılamak için söylemiyorum açlıktan ağzı kokuyordu. Öyle bir öğün atlamış ya da bakımsız oluşundan degil.

Özetle sorgulamak istediğim bu ekonomi denen ensesi kalınların maddi durumları şirketlerinin hisse değerleri mi yoksa sıradan vatandaşın hali vakti mi?
akapalıyık!
Ahmaklıktır.piyasa ortada dolar,Euro tavan yapmış bankalar faiz oranlarını yükseltmiş hergün zam hani ekonomiiiii ...
sağ görüşlü bir kişinin oy verdiği hükümeti eleştirecek kadar aklı başında olduğunu bu başlığın altında görmeyi beklediğim durum bütünüdür. eleştirin ki sapıtmasınlar.