1. 1.
  daha iyileri senin olsun anlamındaki söz grubudur...
  ... white pages
 2. 2.
  ne darısı lan ben tavuk muyum diye cevap verilmesi gereken iyi niyet söylemidir.
  ... zeki yaratik
 3. 3.
  (bkz: darisi basiniza)
  ... komsu kizi duriye
 4. 4.
  türk geleneğine göre gelin, güveyi eve gelince avluda para, şeker, buğday, darı vb. saçı serpilir. gelinin başına atılan bu saçıyı düğüne katılanlar ve özellikle çocuklar kapışır. buradaki para serveti, şeker ağız tadı buğday ve darı da nimeti simgeler. saçı olarak para ve şeker bulamayanlar ve gerçekten fakir olanlar, yalnızca darı serperlermiş.
  bu deyim de bu adetin yadigarıdır. "darısı başına" demek, "senin başına evlilik saçısı saçılsın, sen de mutlu ol" anlamı taşır.
  7 ... jikase
 5. 5.
  gerçekten iyi dilekle mi söyleniyor, aha ben de var sen de yok gibisinden laf sokma niyetli mi anlayamadığım kalıp dilektir.
  2 ... puerta del cementerio
 6. 6.
  saç ektiren bir arkadaşa, ne renk ektirdiğini sorduktan sonra aldığım bileşik cevaptır.
  -kırmızı, darısı başına!
  ... insl
 7. 7.
  hayirli tabir edilen bir olayin bir baskasinin basina gelmesi icin dilenen dilek. amac; herkesin iyi olmasini istemek, herkesin "toplum"da saygideger bir pozisyonda bulunmasina dua katkisiyla vesile olmaktir.
  birisi okul mu kazandi, darisi hooop okul kazanmak icin ugrasan kisinin basina; birisi araba mi aldi, darisi bu sefer arabasi olmayanlarin basina...

  maksat esitlik olsun, iyi olan sizi de bulsundur.
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 8. 8.
  sözün kaynağı budur.
  darısı başına
  3 -1 ... ekonovich
 9. 9.
  Anadolu ve Orta Asya'da, gelinin üzerine şans ve mutluluk getirmesi için darı atma geleneği vardır. "Darısı Başına" sözü buradan gelmektedir.
  1 ... he gulum he he de gitsin