1. 1.
  Nehir Tanrısının güzeller güzeli kızıdır Daphne.Dağlarda gezmeyi çok sever.Fakat gönlünü birine kaptırmaktan korkar hep,erkeklerden korkar ve evlenmek istemez.

  Birgün yine Daphne ırmakların arsında gezerken Apollon görür onu.Apollon Güneş Tanrısıdır.Aynı zamanda Çoban Tanrıdır.Görür görmez dayanamaz Daphne'nin güzelliğine ve ona aşık olur.Gidip onunla konuşmak ister fakat Daphne Apollon'un yüzüne bile bakmadan kaçmaya başlar.

  Ve bir takip başlar Daphne ile Apollon arasında.Apollon dur der bakma böyle göründüğüme ben aynı zamanda Güneş Tanrısıyım.Ama Daphne onu dinlemez.Koşmaya devam eder.

  O kadar yorulurki Daphne durur.Ve yalvarmaya başlar Toprak Ana'ya 'BENi AL' diye.

  Tam o sırada Apollon yetişir Daphne'nin yanına.Daphne Apollon'un gözlerine bakar.O da aşık olmuştur.Ama birden ayakları kökleşir ve topraga bağlanır Daphne'nin.Kabuk yavaş yavaş bacaklarını ve bedenini kaplar.Ellerini uzatır Apollon'a ama Apollon'un tutamadığı eller artık daldır.Ve Daphne bir ağaca dönüşmüştür.Apollon onun sert ve kabuklaşmış bedenine dokunur.Ağacın yaprakları dökülüp taç olur Apollonun başına.O günden sonra Apollon hiç çıkarmaz o tacı.

  işte defne ağaçları böylece ortaya çıkmış ve çogalmıştır yeyüzünde.Bu olay benim bir dönem yaşadığım yerde Antakya'da geçmiştir. Şelalelerin arsında o büyüleyici güzellikte defne ağaçları uzanır.Bazen oraları gezerken Apollon ve Daphne'nin orada olduğunu hissettirir rüzgar insana. Ve anlarım ki

  gerçek sevenler mutlaka birleşir sonsuzlukta...
  6 -1 ... western
 2. 2.
  (bkz: defne sabunu)* *
  ... infantes
 3. 3.
  Destana göre, Yunan Deniz Tanrısı Peneus'un kızı Dafni'ye, Apollon aşık olmuştur. Dafni'ye umutsuzca aşık olmasının nedeni, aşk tanrısı Eros'un oklarından birine hedef olmasıdır.

  Apollon aslında çok iyi bir okçudur ve kendiyle övünmeyi çok sever. Birgün kendisi gibi iyi bir okçu olan Afrodit'in oğlu genç Eros ile karşılaşır ve onun okçuluk kabiliyeti ile ilgili alaycı sözler söyler. Buna karşılık, Eros öç almak ister ve iki ok hazırlar. Biri altın suyuna batırılmıştır ve saplandığı kişiye tutku ve sonsuz aşk verecektir. Diğer ok ise saplandığı kişiyi aşk ve tutkudan tamamen uzaklaştıracaktır. Altın ok Apollon'un kalbine saplanır ve Dafni'ye umutsuzca aşık olur. Fakat ne yazık ki diğer ok Dafni'nin kalbine saplanmıştır. Dafni, Apollon'dan sürekli kaçar ve aşkını reddeder.

  Bir gün Dafni yine kaçarken Apollon'a yakalanır ve babası Yunan Deniz Tanrısı Peneus'dan yardım ister. Peneus, Dafni'yi Defne ağacına dönüştürür ve Dafni sonsuza dek Defne ağacı olarak kalır.

  Apollon ise, Defne ağacından aldığı yapraklarla kendine bir taç yapar ve bu tacı başından hiç çıkartmaz. Tüm Apollon heykellerinin başında gördüğümüz Defne yapraklarından yapılmış tacın sebebi budur.

  Yine bir efsaneye göre bu olay Antakya'nın Harbiye Beldesinde geçmiştir.Bu efsanenin kanıtlarından en önemlilerinden biri Antakya Arkeoloji Müzesini'nde bulunan Apollon ve Dafni mozaiğidir. Ayrıca burada yaşayan halk, Harbiye'nin meşhur şelalelerine "Apollon'un Gözyaşları" adını vermiştir. Ayrıca bu şelaleler defne ağaçları arasından akmaktadır. Bu da öykünün Harbiyede geçtiğini kanıtlayan en önemli özelliktir.

  Apollo ve Dafni isimli heykeli ünlü heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini'nin en tanınmış eserlerindendir.

  tr.wikipedia.org. dafne-daphne-dafni?
  ... oksijen
 4. 4.
  (bkz: defne ağacı)
  (bkz: defne yaprağı)
  ... apollonist